Thorup smækkede med døren: Han har skadet sit ry

Jess Thorups jobjagt er en lille smule mere besværlig end som så, lyder det.



Jess Thorup sikrede FC København et dansk mesterskab og et Champions League-gruppespil som cheftræner for klubben.

Selvom det på papiret lyder meget godt, så blev Jess Thorup fyret fra sit drømmejob tilbage i september. I 2020 forlod han ellers alt i Belgien for jobbet i FC København, men opholdet sluttede altså før tid.

Han var ellers blevet headhuntet til KRC Genk efter to succesfulde år hos rivalerne fra KAA Gent. Ledelsen i Genk var vilde med Jess Thorup, men da han smækkede med døren, ødelagde han noget for altid.

Det fortæller journalist på Het Laatste Nieuws Kjell Doms, der dengang fulgte KRC Genk tæt, til Tipsbladet.

– Han har et godt navn, men den måde, han forlod klubben på, har gjort skade på hans ry. Det var måden, som det skete på. Det var efter en kamp, hvor han tog direkte til København for at underskrive aftalen. Han talte først med ledelsen i Genk, da aftalen var underskrevet, siger journalisten, der nu følger Anderlecht tæt og fortsætter.

– Det føltes meget underligt, men han forklarede det med, at det var en chance for livet at tage til FC København. Han forlod som en tyv i natten, som man siger her i Belgien. Jeg tror, at det gjorde skade på hans ry. Men jeg ved også, at de var rigtig tilfredse med hans måde at gøre det på i Genk. Ledelsen elskede ham, så de ville gerne fortsætte med ham, men han valgte som bekendt at gå.

Efter fyringen i FC København har rygterne omkring Jess Thorups fremtid været mange. VfB Stuttgart blev meldt i dialog med danskeren, mens hans navn spøgte i Anderlecht, da ledelsen valgte at fyre Felice Mazzù tidligere på efteråret.

– Det var mere, at journalister lagde to og to sammen, fordi det gav mening, idet han [Jess Thorup, red.] var fri på markedet. Jeg spurgte Jesper (Fredberg) om det, men han sagde bare: "jeg kender ham rigtig godt, og han er en god træner". Men så vidt jeg ved, så tror jeg ikke, at der var nogle forhandlinger mellem Anderlecht og Thorup, siger Kjell Doms.

Anderlecht valgte som bekendt at ansætte 44-årige Brian Riemer, der kommer til klubben fra en stilling som assistenttræner under Thomas Frank i Brentford. 52-årige Jess Thorup er fortsat på jagt efter sin næste træneropgave.





Andreas Christensen afviste Danmark




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chikaneret i 90 minutter

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Holdt på stor hemmelighed



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser