Jess Thorup sikrede FC København et dansk mesterskab og et Champions League-gruppespil som cheftræner for klubben.
Selvom det på papiret lyder meget godt, så blev Jess Thorup fyret fra sit drømmejob tilbage i september. I 2020 forlod han ellers alt i Belgien for jobbet i FC København, men opholdet sluttede altså før tid.
Han var ellers blevet headhuntet til KRC Genk efter to succesfulde år hos rivalerne fra KAA Gent. Ledelsen i Genk var vilde med Jess Thorup, men da han smækkede med døren, ødelagde han noget for altid.
Det fortæller journalist på Het Laatste Nieuws Kjell Doms, der dengang fulgte KRC Genk tæt, til Tipsbladet.
– Han har et godt navn, men den måde, han forlod klubben på, har gjort skade på hans ry. Det var måden, som det skete på. Det var efter en kamp, hvor han tog direkte til København for at underskrive aftalen. Han talte først med ledelsen i Genk, da aftalen var underskrevet, siger journalisten, der nu følger Anderlecht tæt og fortsætter.
– Det føltes meget underligt, men han forklarede det med, at det var en chance for livet at tage til FC København. Han forlod som en tyv i natten, som man siger her i Belgien. Jeg tror, at det gjorde skade på hans ry. Men jeg ved også, at de var rigtig tilfredse med hans måde at gøre det på i Genk. Ledelsen elskede ham, så de ville gerne fortsætte med ham, men han valgte som bekendt at gå.
Efter fyringen i FC København har rygterne omkring Jess Thorups fremtid været mange. VfB Stuttgart blev meldt i dialog med danskeren, mens hans navn spøgte i Anderlecht, da ledelsen valgte at fyre Felice Mazzù tidligere på efteråret.
– Det var mere, at journalister lagde to og to sammen, fordi det gav mening, idet han [Jess Thorup, red.] var fri på markedet. Jeg spurgte Jesper (Fredberg) om det, men han sagde bare: "jeg kender ham rigtig godt, og han er en god træner". Men så vidt jeg ved, så tror jeg ikke, at der var nogle forhandlinger mellem Anderlecht og Thorup, siger Kjell Doms.
Anderlecht valgte som bekendt at ansætte 44-årige Brian Riemer, der kommer til klubben fra en stilling som assistenttræner under Thomas Frank i Brentford. 52-årige Jess Thorup er fortsat på jagt efter sin næste træneropgave.

TransferLIVE: Nyt om Morten Frendrup

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Klar til at smadre lønrekord

Brøndby hevet ind i trekantdrama med storklubber

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Brøndbys næste stjerne? ‘Han kan det hele’

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Politiet frygter fanoptøjer til FCK-træningskamp

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool

Genialt, Brøndby – køb da ham!

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

Ny FCM-komet? ‘Han er næsten altid afgørende’

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen

Tidligere FCK-profil til storklub?

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Attraktiv for Superliga-rival? ‘Det er da dejligt’

Kæmper om dansk stjernes underskrift

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Bombe: ‘Nul troværdighed – han er pisseligeglad!’

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Scorer forrygende løn i FC København

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afbryder forhandlingerne

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Skandale: Lyon tvangsnedrykket

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Her skiller ny OB-profil sig ud

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Nyankommet Chelsea-angriber scorer i avancement

Lyon anker tvangsnedrykning

Young Lions spiser Jong Oranje

Afsløring: Nice har synet William Bøving

FC Nordsjælland vil hente profiler

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

De forhandler om Andreas Schjelderup

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Færdig i FC Nordsjælland

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Bekræfter option

Lindstrøm tilbudt til danskerklub