Tidligere Superliga-juvel deler dramatisk historie

Den tidligere Superliga-spiller Simon Adingra, der har fin succes i det belgiske, fortæller en meget barsk historie om, hvordan han og andre børn blev snydt, da de jagtede drømmen om en professionel fodboldkarriere.



Han nåede aldrig at få et kæmpe gennembrud i Danmark og FC Nordsjælland, inden interessen var så markant for Simon Adingra, at det danske mandskab kunne sælge ham til Premier League-klubben Brighton for mange millioner kroner i sommer.

Siden er han blevet udlejet til Union St. Gilloise og har scoret 10 gange i denne sæson, så han har stor succes, den 21-årige ivorianer, der rækker ud efter stjernerne.

Men sådan har det ikke altid været.

Angriberen fortæller i et interview med HLN.be om sin ungdom, og hvordan han og familien blev snydt af en fodboldtræner, der lovede guld og grønne skove, da Adingra var 12 år.

– Det er en dramatisk historie, som jeg fortæller for første gang.

– Træneren sagde, at han kendte til et akademi i Benin (et land ikke langt fra Elfenbenskysten, red.), der ledte efter unge talenter.

– Min far er død nu, men dengang ville han have mig til at spille fodbold – og det gjorde jeg så. Min far tog mod tilbuddet, selv om han skulle betale 300 euro (2.250 danske kroner, red.).

– Jeg tog afsted til Benin med 10 andre drenge, og da vi så kom dertil, skete der ikke noget. Der var ikke et akademi. Personen havde fundet på det hele. Han havde lejet et hus, men stak af med pengene. Vi blev efterladt alene.

I stedet for at rejse hjem til Elfenbenskysten, valgte de at blive i to måneder for at se, hvad der ville ske. Men der skete ikke meget, børnene havde ingen mad, og de måtte klare sig selv og arbejde.

Drengene endte dog med at rende ind i en ivorianer i Benin, der startede sit eget lille akademi, og så deltog holdet med Adingra og de øvrige børn i turneringer i Benin.

Det var her, at han pludseligt blev opdaget af Tom Vernons Right to Dream-akademi.

– Alt var meget professionelt og organiseret i Ghana. (Right to Dream) Akademiet havde kvalificerede trænere, specialtrænere, læger og så videre. Om morgenen kunne vi vaske, bade og spise morgenmad sammen. Vi gik i skole og derefter til træning. 

– Der var andre ivorianere, der spillede, og det gjorde integrationen nemmere for mig, siger han.

Blandt andet mødte han Kamaldeen Sulemana og Mohammed Kudus på akademiet i Ghana, og de tre var også forenet i FC Nordsjælland. Alle tre er siden blevet solgt til udlandet.

Simon Adingra, 21 år, har skrevet en kontrakt med Brighton frem til sommeren 2026.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’