Kasper Dolberg har formentlig aldrig været inde i en bedre periode, end det er tilfældet netop nu hos belgiske Anderlecht.
Det siger den danske landsholdsangriber, efter at han søndag var på pletten igen med to scoringer og en assist i en 6-0-sejr hjemme over Gent.
– Hvor længe kan jeg blive ved sådan her? Det kan jeg ikke svare på. Men det er dejligt at score mål, selv om det ikke er det allervigtigste, siger 27-årige Dolberg til den store belgiske avis Het Nieuwsblad.
– Det er svært at sige, hvorfor boldene pludselig går ind, men jeg har altid troet på, hvad jeg har gjort, og på de beslutninger, jeg har truffet. Men ærligt talt, så har jeg ikke haft sådan en periode her før, lyder det.
Med to mål søndag aften strøg Dolberg til tops på topscorerlisten i den belgiske liga. Her ligger han nu med 10 mål scoret i 14 kampe.
Særligt på det seneste har danskeren været brandvarm. I de seneste tre ligakampe er det således blevet til syv mål.
Trods succesen i den belgiske liga lykkedes det ikke for Dolberg at komme på måltavlen, da han var samlet med det danske fodboldlandshold til Nations League-kampene mod Spanien og Serbien.
I kampen mod Spanien blev han skiftet ind i slutfasen, mens han mod Serbien startede inde og fik cirka 70 minutter på banen.
Hos avisen Het Nieuwsblad undrer fodboldredaktør Ludo Vandewalle sig over den måde, som Danmarks nye landstræner, Brian Riemer, brugte Dolberg på.
Det skriver redaktøren i en analyse søndag aften.
– Dolberg er endnu en gang blevet en fortryllende angriber. Derfor er det også mærkeligt, at hans landsmand, Brian Riemer, brugte ham så forkert.
I Danmarks kamp mod Serbien var Dolberg valgt som den centrale angriber med Yussuf Poulsen og Gustav Isaksen på kanterne.
Dolberg befandt sig ofte i hårde nærkampe med de serbiske forsvarsspillere og brugte meget af kampen med ryggen mod målet. Derfor blev han aldrig rigtig målfarlig, og han blev heller ikke noteret for nogen skud i opgøret.
Anderlecht, der også råder over danskerne Anders Dreyer og Mathias "Zanka" Jørgensen, er nummer fire i den belgiske liga med 26 point efter 15 kampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT