Zanka hårdt ramt af fyring: Jeg er skuffet

Mathias Zanka Jørgensen er meget ærgerlig over fyringen af Brian Riemer, som var manden, der hentede ham til den belgiske hovedstadsklub.



– Jo længere du er i denne verden, jo mere indser du, at det er en skør verden. 

Det har været en særlig og hård uge for Mathias Zanka Jørgensen, efter at Brian Riemer blev fyret som cheftræner i RSC Anderlecht. 

De to har et stærkt bånd efter at have arbejdet sammen i FC København, Brentford og nu Anderlecht, men tiden sammen i Bruxelles-klubben blev en kort omgang, og det har efterladt Zanka med en skuffet følelse. 

Det lagde danskeren ikke skjul på overfor det belgiske medie Het Belang van Limburg lørdag aften, efter RSC Anderlecht på skuffende vis spillede 0-0 mod Charleroi i første kamp uden Brian Riemer. 

– Der var noget i luften, og man kan ikke sige, det var uventet. Jeg håbede, han fik en chance mere. Jeg har min mening om det, men udover det arbejder jeg for Anderlecht. Sådan er livet som fodboldspiller, uanset om du kan lide det eller ej, indleder den rutinerede midstopper, der åbner lidt op om en særdeles hektisk uge for ham.

Blandt andet siger Zanka også, at han tog kontakt til Brian Riemer efter fyringen.

– Det har været en kaotisk uge, især for mig. Han var grunden til, at jeg skiftede hertil, så ja, jeg er skuffet. Efter hans fyring kontaktede jeg ham med det samme, for man skal ikke glemme det menneskelige aspekt i det her. 

Mathias Zanka må dog pakke følelserne væk, for det er spillet på banen, det handler om, og det er han godt klar over. 

– Vi ved, at der er store forventninger til Anderlecht, og det må vi acceptere som fodboldspillere. Jeg har været professionel i 18 år nu, og jeg ved, hvordan det fungerer. 

– Det vigtigste er nu, at David Hubert er vores træner, lyder det fra Zanka.

Danskeren siger også, at han ikke føler, at det stod så slemt til, og at flere af Anderlechts nye spillere først stødte til i slutningen af transfervinduet. 

RSC Anderlecht har ikke vundet i de seneste fire ligakampe, og man befinder sig på femtepladsen i Jupiler Pro League, tre point efter topholdet Genk, der dog har en kamp i baghånden.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Felix Beijmo er færdig i AGF

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg