Zanka hårdt ramt af fyring: Jeg er skuffet

Mathias Zanka Jørgensen er meget ærgerlig over fyringen af Brian Riemer, som var manden, der hentede ham til den belgiske hovedstadsklub.



– Jo længere du er i denne verden, jo mere indser du, at det er en skør verden. 

Det har været en særlig og hård uge for Mathias Zanka Jørgensen, efter at Brian Riemer blev fyret som cheftræner i RSC Anderlecht. 

De to har et stærkt bånd efter at have arbejdet sammen i FC København, Brentford og nu Anderlecht, men tiden sammen i Bruxelles-klubben blev en kort omgang, og det har efterladt Zanka med en skuffet følelse. 

Det lagde danskeren ikke skjul på overfor det belgiske medie Het Belang van Limburg lørdag aften, efter RSC Anderlecht på skuffende vis spillede 0-0 mod Charleroi i første kamp uden Brian Riemer. 

– Der var noget i luften, og man kan ikke sige, det var uventet. Jeg håbede, han fik en chance mere. Jeg har min mening om det, men udover det arbejder jeg for Anderlecht. Sådan er livet som fodboldspiller, uanset om du kan lide det eller ej, indleder den rutinerede midstopper, der åbner lidt op om en særdeles hektisk uge for ham.

Blandt andet siger Zanka også, at han tog kontakt til Brian Riemer efter fyringen.

– Det har været en kaotisk uge, især for mig. Han var grunden til, at jeg skiftede hertil, så ja, jeg er skuffet. Efter hans fyring kontaktede jeg ham med det samme, for man skal ikke glemme det menneskelige aspekt i det her. 

Mathias Zanka må dog pakke følelserne væk, for det er spillet på banen, det handler om, og det er han godt klar over. 

– Vi ved, at der er store forventninger til Anderlecht, og det må vi acceptere som fodboldspillere. Jeg har været professionel i 18 år nu, og jeg ved, hvordan det fungerer. 

– Det vigtigste er nu, at David Hubert er vores træner, lyder det fra Zanka.

Danskeren siger også, at han ikke føler, at det stod så slemt til, og at flere af Anderlechts nye spillere først stødte til i slutningen af transfervinduet. 

RSC Anderlecht har ikke vundet i de seneste fire ligakampe, og man befinder sig på femtepladsen i Jupiler Pro League, tre point efter topholdet Genk, der dog har en kamp i baghånden.





Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!




LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

FCK sigter stadig efter 15. juni



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Michael Carrick bliver i Manchester United

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Manchester City bekræfter

AGF kan ende med millionregning, men…

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub