– Jo længere du er i denne verden, jo mere indser du, at det er en skør verden.
Det har været en særlig og hård uge for Mathias Zanka Jørgensen, efter at Brian Riemer blev fyret som cheftræner i RSC Anderlecht.
De to har et stærkt bånd efter at have arbejdet sammen i FC København, Brentford og nu Anderlecht, men tiden sammen i Bruxelles-klubben blev en kort omgang, og det har efterladt Zanka med en skuffet følelse.
Det lagde danskeren ikke skjul på overfor det belgiske medie Het Belang van Limburg lørdag aften, efter RSC Anderlecht på skuffende vis spillede 0-0 mod Charleroi i første kamp uden Brian Riemer.
– Der var noget i luften, og man kan ikke sige, det var uventet. Jeg håbede, han fik en chance mere. Jeg har min mening om det, men udover det arbejder jeg for Anderlecht. Sådan er livet som fodboldspiller, uanset om du kan lide det eller ej, indleder den rutinerede midstopper, der åbner lidt op om en særdeles hektisk uge for ham.
Blandt andet siger Zanka også, at han tog kontakt til Brian Riemer efter fyringen.
– Det har været en kaotisk uge, især for mig. Han var grunden til, at jeg skiftede hertil, så ja, jeg er skuffet. Efter hans fyring kontaktede jeg ham med det samme, for man skal ikke glemme det menneskelige aspekt i det her.
Mathias Zanka må dog pakke følelserne væk, for det er spillet på banen, det handler om, og det er han godt klar over.
– Vi ved, at der er store forventninger til Anderlecht, og det må vi acceptere som fodboldspillere. Jeg har været professionel i 18 år nu, og jeg ved, hvordan det fungerer.
– Det vigtigste er nu, at David Hubert er vores træner, lyder det fra Zanka.
Danskeren siger også, at han ikke føler, at det stod så slemt til, og at flere af Anderlechts nye spillere først stødte til i slutningen af transfervinduet.
RSC Anderlecht har ikke vundet i de seneste fire ligakampe, og man befinder sig på femtepladsen i Jupiler Pro League, tre point efter topholdet Genk, der dog har en kamp i baghånden.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT