Zanka hårdt ramt af fyring: Jeg er skuffet

Mathias Zanka Jørgensen er meget ærgerlig over fyringen af Brian Riemer, som var manden, der hentede ham til den belgiske hovedstadsklub.



– Jo længere du er i denne verden, jo mere indser du, at det er en skør verden. 

Det har været en særlig og hård uge for Mathias Zanka Jørgensen, efter at Brian Riemer blev fyret som cheftræner i RSC Anderlecht. 

De to har et stærkt bånd efter at have arbejdet sammen i FC København, Brentford og nu Anderlecht, men tiden sammen i Bruxelles-klubben blev en kort omgang, og det har efterladt Zanka med en skuffet følelse. 

Det lagde danskeren ikke skjul på overfor det belgiske medie Het Belang van Limburg lørdag aften, efter RSC Anderlecht på skuffende vis spillede 0-0 mod Charleroi i første kamp uden Brian Riemer. 

– Der var noget i luften, og man kan ikke sige, det var uventet. Jeg håbede, han fik en chance mere. Jeg har min mening om det, men udover det arbejder jeg for Anderlecht. Sådan er livet som fodboldspiller, uanset om du kan lide det eller ej, indleder den rutinerede midstopper, der åbner lidt op om en særdeles hektisk uge for ham.

Blandt andet siger Zanka også, at han tog kontakt til Brian Riemer efter fyringen.

– Det har været en kaotisk uge, især for mig. Han var grunden til, at jeg skiftede hertil, så ja, jeg er skuffet. Efter hans fyring kontaktede jeg ham med det samme, for man skal ikke glemme det menneskelige aspekt i det her. 

Mathias Zanka må dog pakke følelserne væk, for det er spillet på banen, det handler om, og det er han godt klar over. 

– Vi ved, at der er store forventninger til Anderlecht, og det må vi acceptere som fodboldspillere. Jeg har været professionel i 18 år nu, og jeg ved, hvordan det fungerer. 

– Det vigtigste er nu, at David Hubert er vores træner, lyder det fra Zanka.

Danskeren siger også, at han ikke føler, at det stod så slemt til, og at flere af Anderlechts nye spillere først stødte til i slutningen af transfervinduet. 

RSC Anderlecht har ikke vundet i de seneste fire ligakampe, og man befinder sig på femtepladsen i Jupiler Pro League, tre point efter topholdet Genk, der dog har en kamp i baghånden.





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

PSG – Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM