– Jo længere du er i denne verden, jo mere indser du, at det er en skør verden.
Det har været en særlig og hård uge for Mathias Zanka Jørgensen, efter at Brian Riemer blev fyret som cheftræner i RSC Anderlecht.
De to har et stærkt bånd efter at have arbejdet sammen i FC København, Brentford og nu Anderlecht, men tiden sammen i Bruxelles-klubben blev en kort omgang, og det har efterladt Zanka med en skuffet følelse.
Det lagde danskeren ikke skjul på overfor det belgiske medie Het Belang van Limburg lørdag aften, efter RSC Anderlecht på skuffende vis spillede 0-0 mod Charleroi i første kamp uden Brian Riemer.
– Der var noget i luften, og man kan ikke sige, det var uventet. Jeg håbede, han fik en chance mere. Jeg har min mening om det, men udover det arbejder jeg for Anderlecht. Sådan er livet som fodboldspiller, uanset om du kan lide det eller ej, indleder den rutinerede midstopper, der åbner lidt op om en særdeles hektisk uge for ham.
Blandt andet siger Zanka også, at han tog kontakt til Brian Riemer efter fyringen.
– Det har været en kaotisk uge, især for mig. Han var grunden til, at jeg skiftede hertil, så ja, jeg er skuffet. Efter hans fyring kontaktede jeg ham med det samme, for man skal ikke glemme det menneskelige aspekt i det her.
Mathias Zanka må dog pakke følelserne væk, for det er spillet på banen, det handler om, og det er han godt klar over.
– Vi ved, at der er store forventninger til Anderlecht, og det må vi acceptere som fodboldspillere. Jeg har været professionel i 18 år nu, og jeg ved, hvordan det fungerer.
– Det vigtigste er nu, at David Hubert er vores træner, lyder det fra Zanka.
Danskeren siger også, at han ikke føler, at det stod så slemt til, og at flere af Anderlechts nye spillere først stødte til i slutningen af transfervinduet.
RSC Anderlecht har ikke vundet i de seneste fire ligakampe, og man befinder sig på femtepladsen i Jupiler Pro League, tre point efter topholdet Genk, der dog har en kamp i baghånden.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Gratis adgang til Superliga-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM