Jesper Lindstrøm har været en af Eintracht Frankfurts helt store profiler i denne sæson efter gennembruddet sidste år.
Den danske offensivspiller har blot lagt flere lag på sit talent i løbet af efteråret, hvor han har scoret otte mål. Det bliver også bemærket på større adresser, hvor særligt Arsenal er blevet nævnt som en seriøs bejler.
Arsenal er i det hele taget på jagt efter forstærkninger, for de er også ude efter danskerens holdkammerat i Frankfurt Evan Ndicka. Men begge spillere får en advarsel, inden de foretager det næste store skridt i karrieren.
– Det er lige meget, hvor du tager hen som topspiller i Eintracht. Du skal kæmpe for alt på ny. Et velfungerende hold løfter hver enkelt spillere til et højere niveau. Det får mange til at tro, at de er bedre, end de i virkeligheden er. Tænk grundigt over, hvornår du virkelig er klar til at skifte til en større klub, lyder opfordringen fra den tidligere Frankfurt-cheftræner Dragoslav Stepanovic til Gooner News.
22-årige Jesper Lindstrøm, der i glimt viste prøver på sit talent ved VM i Qatar, er flere gange i løbet af efteråret blevet spurgt ind til flirten med Arsenal. Han har dog primært forsøgt at holde fødderne plantet på jorden, når snakken er faldet på Premier Leagues førerhold.
– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde han tilbage i september.
Jesper Lindstrøm er på kontrakt i Frankfurt frem til 2026. Derfor bliver det ikke nogen billig omgang, hvis Arsenal eller en af de mange andre bejlere vælger at gøre alvor af interessen. BT har tidligere skrevet om en prisskilt på 300 millioner kroner.
Det kan sagtens ende med at blive endnu højere, hvis danskeren fortsætter sin flotte udvikling. I denne sæson er det indtil videre blevet til 14 Bundesliga-kampe og seks mål.
I afspilleren ovenfor kan du se hans flotte Bundesliga-scoringer fra efterårssæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE