Jesper Lindstrøm har været en af Eintracht Frankfurts helt store profiler i denne sæson efter gennembruddet sidste år.
Den danske offensivspiller har blot lagt flere lag på sit talent i løbet af efteråret, hvor han har scoret otte mål. Det bliver også bemærket på større adresser, hvor særligt Arsenal er blevet nævnt som en seriøs bejler.
Arsenal er i det hele taget på jagt efter forstærkninger, for de er også ude efter danskerens holdkammerat i Frankfurt Evan Ndicka. Men begge spillere får en advarsel, inden de foretager det næste store skridt i karrieren.
– Det er lige meget, hvor du tager hen som topspiller i Eintracht. Du skal kæmpe for alt på ny. Et velfungerende hold løfter hver enkelt spillere til et højere niveau. Det får mange til at tro, at de er bedre, end de i virkeligheden er. Tænk grundigt over, hvornår du virkelig er klar til at skifte til en større klub, lyder opfordringen fra den tidligere Frankfurt-cheftræner Dragoslav Stepanovic til Gooner News.
22-årige Jesper Lindstrøm, der i glimt viste prøver på sit talent ved VM i Qatar, er flere gange i løbet af efteråret blevet spurgt ind til flirten med Arsenal. Han har dog primært forsøgt at holde fødderne plantet på jorden, når snakken er faldet på Premier Leagues førerhold.
– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde han tilbage i september.
Jesper Lindstrøm er på kontrakt i Frankfurt frem til 2026. Derfor bliver det ikke nogen billig omgang, hvis Arsenal eller en af de mange andre bejlere vælger at gøre alvor af interessen. BT har tidligere skrevet om en prisskilt på 300 millioner kroner.
Det kan sagtens ende med at blive endnu højere, hvis danskeren fortsætter sin flotte udvikling. I denne sæson er det indtil videre blevet til 14 Bundesliga-kampe og seks mål.
I afspilleren ovenfor kan du se hans flotte Bundesliga-scoringer fra efterårssæsonen.

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Superliga-angriber solgt til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Engelsk legende til Wrexham?

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

– En stor beslutning

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– En drøm, der gik i opfyldelse

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

FC Midtjylland – Viborg FF

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Prøvede at lokke Eriksen

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

OB – FC Fredericia

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet
