Advarer Lindstrøm: Tænk dig rigtig godt om nu

Storklubberne står på spring for at sætte kløerne i Jesper Lindstrøm, men han advares mod at skifte klub.



Jesper Lindstrøm har været en af Eintracht Frankfurts helt store profiler i denne sæson efter gennembruddet sidste år.

Den danske offensivspiller har blot lagt flere lag på sit talent i løbet af efteråret, hvor han har scoret otte mål. Det bliver også bemærket på større adresser, hvor særligt Arsenal er blevet nævnt som en seriøs bejler.

Arsenal er i det hele taget på jagt efter forstærkninger, for de er også ude efter danskerens holdkammerat i Frankfurt Evan Ndicka. Men begge spillere får en advarsel, inden de foretager det næste store skridt i karrieren.

– Det er lige meget, hvor du tager hen som topspiller i Eintracht. Du skal kæmpe for alt på ny. Et velfungerende hold løfter hver enkelt spillere til et højere niveau. Det får mange til at tro, at de er bedre, end de i virkeligheden er. Tænk grundigt over, hvornår du virkelig er klar til at skifte til en større klub, lyder opfordringen fra den tidligere Frankfurt-cheftræner Dragoslav Stepanovic til Gooner News.

22-årige Jesper Lindstrøm, der i glimt viste prøver på sit talent ved VM i Qatar, er flere gange i løbet af efteråret blevet spurgt ind til flirten med Arsenal. Han har dog primært forsøgt at holde fødderne plantet på jorden, når snakken er faldet på Premier Leagues førerhold.

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde han tilbage i september.

Jesper Lindstrøm er på kontrakt i Frankfurt frem til 2026. Derfor bliver det ikke nogen billig omgang, hvis Arsenal eller en af de mange andre bejlere vælger at gøre alvor af interessen. BT har tidligere skrevet om en prisskilt på 300 millioner kroner.

Det kan sagtens ende med at blive endnu højere, hvis danskeren fortsætter sin flotte udvikling. I denne sæson er det indtil videre blevet til 14 Bundesliga-kampe og seks mål.

I afspilleren ovenfor kan du se hans flotte Bundesliga-scoringer fra efterårssæsonen.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Brøndby-profil skadet

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I chok over Tottenham

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Storklub lurer på Jonas Wind

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Arbejder på angriber-exit

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Manchester United overvejer denne stjernetræner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Den værste i 18 år – de overvejer det

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Legender med dyster melding

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere