,

Afsløring: FCK i dialog om Michael Zetterer

FC København er igen på målmandsjagt, og sportsdirektør Sune Smith-Nielsen er i dialog om at hente Werder Bremens faste målmand i Bundesligaen, Michael Zetterer. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC København står efter den forgangne sæson igen uden en klar førstekeeper, og jagten er derfor sat i gang på ham, der skal være den sidste skanse i Parken til de meget vigtige kampe lige om lidt.

Og sportsdirektør Sune Smith-Nielsen sigter højt. Rigtig højt. Fra den øverste hylde.

Tipsbladet kan afsløre, at de danske mestre har indledt en dialog om Michael Zetterer, Bundesliga-klubben Werder Bremens førstekeeper, men der er endnu ikke forhandlinger mellem klubberne.

Når man kommer så langt, skyldes det naturligvis, at man har clearet den del med baglandet, så der ifølge Tipsbladets oplysninger er en mulighed for, at en handel kan ske, men det er ikke ensbetydende med, at det sker.

Michael Zetterer er en 29-årig målmand, der i de seneste to år har stået fast for Werder Bremen, og han spillede samtlige 34 kampe i Bundesligaen i den seneste sæson. Tyskeren kan sammenlignes med Diant Ramaj, da han er særdeles stærk med sine fødder, og han har også erfaring som markspiller.

Han har to år tilbage af sin kontrakt, mens karrieren topper, og så kan man stille sig selv spørgsmålet, hvorfor han skulle forlade garanteret spilletid i en top fem-liga i verden for at komme til en Superliga-klub?

FC København kan lokke med nogle af de ting, han ikke har prøvet, og som han med stor sandsynlighed ikke kan få opfyldt i sin karriere i Werder Bremen – det gælder blandt andet kæmpe muligheder for mesterskaber, Champions League-fodbold, og så er der forskerordningen i Danmark, hvor han kun ville skulle betale 27 procent i skat som udlænding med en høj indtjening, så hvis han får en lang kontrakt i FC København, er der også mange penge at hente.

For de danske The Double-vindere er situationen den, at der lige efter den korte sommerferie venter nogle uhyre vigtige kampe i netop Champions League-kvalifikationen, som man hele den seneste sæson har kæmpet for at nå frem til, og derfor skal man have en førstemålmand på plads hurtigst muligt.

Ramaj virker usandsynlig
Diant Ramaj, lejesvenden fra Dortmund, som stod et forrygende forår og var med til at sikre løverne, at de løb med al guldet i Danmark, virker ikke som en realistisk mulighed for FC København, hvis man skal tro de tyske medier, der i de seneste dage har rapporteret om hans situation.

Da FC København i vinter lejede Diant Ramaj fra den tyske storklub, var Dortmund i noget af en krise, men et stærkt forår gjorde, at klubben endte som nummer fire i Bundesligaen, og der er dermed Champions League på programmet igen – og altså en helt anden økonomisk virkelighed.

Det påvirker også situationen for FC København.

For da FC København lejede Diant Ramaj i Dortmund, lå det i planerne, at førstemålmanden Gregor Kobel skulle sælges denne sommer, men med udsigten til en masse Champions League-penge står tyskerne med helt andre kort på hånden, og de kan sagtens vente til langt inde i august med at afgøre, hvad der skal ske med Diant Ramaj.

Klar til sæsonstart
Den tid har FC København ikke grundet netop kvalifikationskampene til den store europæiske turnering, samtidig med at Superligaen for længst har været i gang til den tid, og derfor vil Sune Smith-Nielsen ifølge Tipsbladets oplysninger gerne stille en klar førstemålmand til rådighed for sin cheftræner allerede ved sæsonopstart om få uger.

Med ovenstående in mente og det faktum, at Diant Ramaj ifølge Bild vil spille i en top fem-liga i næste sæson, synes det urealistisk, at han skal tilbage til København, selv om løverne gerne så den succesfulde tysker tage en sæson mere i Parken.

Derfor er FC Københavns sportsdirektør også allerede i gang med at syne markedet, og her er en fast Bundesliga-målmand i Michael Zetterer så interessant for de danske mestre, at der er indledt dialog for at få ham til Parken.





Oliver Villadsen, Brøndby LIVE

TransferLIVE: Klapper i om FCN-historie

Flicks besked til Bardghji: Det er op til dig

Lykkelig Zorniger: Det er mit livs store kærlighed

Sådan præsterede Rasmus Højlund i nat

Christian Eriksen-historie deles i hele verden

Juventus klar med monsterløn til Morten Hjulmand

Roony Bardghji scorer i drømmedebut for Barcelona

Wow – alle i Odense må være overraskede



froholdt-close-up Superligaen fck FC-Koebenhavn FC-København transfer

‘FCK har Froholdt-erstatning klar om en uge’

En lille Brøndby-overraskelse

Én ting irriterede Zorninger: Det er uacceptabelt

Stjernen bænket igen: Han skal spille mere

Revser FCN’s ledelse – her er klubbens svar



TOPNYHED

‘Den vildeste trup i Superligaen nogensinde!’

Spår ham færdig i AGF: De slagter ham fuldstændig

Bo H. kan gnide sig i hænderne – stjerne afviser

Klubløs Lebogang Phiri bekræfter dialog

Vanvittig scoring i Odense – er det sæsonens mål?

Så du det? Hvad har Vejle dog gang i?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er din bedste keeper, Jakob Poulsen!

‘Det eneste negative er, at de har spillet i BIF’

Kæmpeskifte? Dansk stjerne skal koste 300-345 mio.

Tjener 30 mio. mere end Vingegaard: Det er fair

– Mon ikke de kigger efter en ny 9’er?

Nu hyldes han af præsidenten

Eriksen i choktransfer? Agent bekræfter dialog

Silkeborg taber til FC Fredericia

Dansk drømmemål: “Rammer den som Ronaldo”

Arbejder på sensationel transfer

Har stoppet alle igangværende forhandlinger

De forsøger at hente Pione Sisto

Yuito Suzuki givet grønt lys



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘Jeg tænker over det hvert minut hele tiden’

Afsløring: Afviser rekordbud på Superliga-stjerne

Kårer dansker til verdens 98. bedste spiller

‘Det skal være 10 gange bedre’

Interesse fra Liverpool – bliver væk fra træning

Frederik Birk kan vælge og vrage

Græsk klub vil hente Viborg-spiller

Robin van Persie lovpriser dansker

Afsløring: Ny Brøndby-profil var enig med FCN

Afsløring: FC København udlejer Nathan Trott

Klapper i om FCK-transfer

Kæmpe genrejsning for Kristoffer Olsson

Afsløring: FCK sælger Neo Jönsson i millionhandel

Mikael Uhre med vanvittigt indhop

FC København-stjerner i flot gestus

Tilbage i Parken: ‘Det var ikke en flugt fra FCK’

Genk taber sæsonstart i Nordens Venedig

Nu sætter dansk målræv ord på interessen fra Inter

Neestrup: Det svækker vores ambitioner

Er du klar med kontrakten, Sune Smith-Nielsen?

Victor Jensen reagerer på spekulationer