De var der i vinter, og nu er de der igen.
Tipsbladet kan i samarbejde med det franske medie Foot Mercato afsløre, at Eintracht Frankfurt intensiverer jagten på Mathias Kvistgaarden.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Bundesliga-klubben været til stede på Brøndby Stadion dette forår for at syne de blågules topscorer i Superligaen, og de ønsker at hente ham til sommer.
Men de får kamp til stregen, for ifølge Tipsbladets kilder har Celtic, som tidligere har budt på Mathias Kvistgaarden, tillige været til stede på Vestegnen til kampene i 2025, og også de skotske mestre prøver benhårdt at lande ham.
De er dog i kamp med en topklub i Bundesligaen, og Eintracht Frankfurt kan både vifte med mange millioner kroner, en top fem-liga og Champions League, hvis de som forventet beholder pladsen som nummer tre med fire point ned til Freiburg inden de sidste tre runder i Tyskland.

Allerede i vinter var Eintracht Frankfurt forelskede i Mathias Kvistgaarden, og han var i spil som afløser for Omar Marmoush, som blev solgt for et kæmpe beløb til Manchester City, men danskeren blev som bekendt i Brøndby.
Hvor han bare er eksploderet i endnu højere grad, så et skifte efter sæsonen synes meget sandsynligt.
Også selv om Brøndby ifølge Tipsbladets oplysninger har en prislap på omkring 13 millioner euro, de berømte 100 millioner kroner, på bomberen.
For med en total på foreløbig hele 22 scoringer i denne sæson har Mathias Kvistgaarden ubetinget vist, at han er en af landets farligste angribere, og når han samtidig kun lige er fyldt 23 år, er værdien helt deroppe, hvor han vil være historiens dyreste salg i Brøndby.
I sommer kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby modtog et tysk bud på mere end 50 millioner kroner på Mathias Kvistgaarden.
Nu trækker det op til en transfer til mange flere penge.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW