,

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Eintracht Frankfurt har intensiveret deres jagt på at købe Mathias Kvistgaarden. Også Celtic holder sig inde i kampen om den blågule bomber. Det kan Tipsbladet afsløre.



De var der i vinter, og nu er de der igen. 

Tipsbladet kan i samarbejde med det franske medie Foot Mercato afsløre, at Eintracht Frankfurt intensiverer jagten på Mathias Kvistgaarden. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Bundesliga-klubben været til stede på Brøndby Stadion dette forår for at syne de blågules topscorer i Superligaen, og de ønsker at hente ham til sommer.

Men de får kamp til stregen, for ifølge Tipsbladets kilder har Celtic, som tidligere har budt på Mathias Kvistgaarden, tillige været til stede på Vestegnen til kampene i 2025, og også de skotske mestre prøver benhårdt at lande ham.

De er dog i kamp med en topklub i Bundesligaen, og Eintracht Frankfurt kan både vifte med mange millioner kroner, en top fem-liga og Champions League, hvis de som forventet beholder pladsen som nummer tre med fire point ned til Freiburg inden de sidste tre runder i Tyskland.   

Allerede i vinter var Eintracht Frankfurt forelskede i Mathias Kvistgaarden, og han var i spil som afløser for Omar Marmoush, som blev solgt for et kæmpe beløb til Manchester City, men danskeren blev som bekendt i Brøndby. 

Hvor han bare er eksploderet i endnu højere grad, så et skifte efter sæsonen synes meget sandsynligt. 

Også selv om Brøndby ifølge Tipsbladets oplysninger har en prislap på omkring 13 millioner euro, de berømte 100 millioner kroner, på bomberen.  

For med en total på foreløbig hele 22 scoringer i denne sæson har Mathias Kvistgaarden ubetinget vist, at han er en af landets farligste angribere, og når han samtidig kun lige er fyldt 23 år, er værdien helt deroppe, hvor han vil være historiens dyreste salg i Brøndby. 

I sommer kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby modtog et tysk bud på mere end 50 millioner kroner på Mathias Kvistgaarden.

Nu trækker det op til en transfer til mange flere penge.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Melder Lindstrøm helt færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Manchester United – Liverpool

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent