Mathias Kvistgaarden er kommet flyvende fra land i den nye sæson med seks mål i de første ni kampe, og det har betydet stor interesse for ham fra udlandet.
Tipsbladet kan afsløre, at flere Bundesliga-klubber er vilde med ham, og der er lagt bud på over 50 millioner kroner på Brøndby-stjernen, men fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fuldstændig afvist at sælge ham for det beløb.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Brøndby slet ikke villige til at give slip på den sprudlende angriber for beløb, der ikke er tættere på 100 millioner kroner.
Hvis Brøndby holder fast i den prissætning, ser det meget svært ud for Mathias Kvistgaardens drøm om at komme til en top fem-liga denne sommer.
Således lukker alle de fem bedste ligaer vinduerne på fredag, inklusiv altså Tyskland, hvor der er bud efter Mathias Kvistgaarden.
En spiller, der er en ægte Brøndby-dreng, og han har aldrig lagt skjul på, hvor meget det betyder for ham at spille for klubben fra Vestegnen, og det var da også med stolthed, at han forlængede sin aftale med klubben sidste sommer, hvor kontrakten til sommeren 2027 blev underskrevet, så han også kunne betale tilbage til klubben, den dag en stor transfer lurede.
Det gør den nu.
For samtidig med kærligheden til klubben har den 22-årige angriber heller ikke lagt skjul på, at han er klar til at tage springet til udlandet.
Sådan lød det, da Tipsbladet inden sæsonstarten sammen med andre medier interviewede U21-landsholdsspilleren.
– Lige nu er jeg slet ikke sikker på, hvad mine fremtidsplaner er. Jeg står i en Brøndby-trøje, og det er jeg stolt over, hver eneste gang jeg står i den, sagde Mathias Kvistgaarden og slog fast, at han er klar til et skifte nu.
– Selvfølgelig føler jeg mig klar, jeg synes, at jeg har vist mig frem på en masse måder, der gør, at jeg forhåbentlig på et eller andet tidspunkt kan spille noget internationalt uden for de danske grænser, men det kan man også gøre i Brøndby-trøjen, sagde han med henvisning til et udenlandsk skifte, og at Brøndby dengang stadig var med i Conference League-kvalifikationen.
Det er de som bekendt ikke længere, men nu har Mathias Kvistgaarden muligheden for at spille i Bundesligaen – dog er Brøndby slet ikke enig i den pris, som tyskerne er klar til at betale, og derfor ser drømmen ikke ud til at blive til virkelighed i denne omgang.
Sidste år afviste Brøndby også et bud på 35 millioner kroner fra Celtic på den giftige angriber, der i 2021 kom op på førsteholdet fra Masterclass.
Nu er der bud på over 50 millioner kroner, men det er igen blevet afvist.
Tipsbladet kunne mandag løfte sløret for, at Brøndby også har sagt nej til et bud på 30 millioner kroner plus bonusser på Nicolai Vallys. Læs mere her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: I dialog med Lebogang Phiri

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Nu går de all-in på Højlund

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Morten Hjulmand til storklub?

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Monstertransfer i Premier League?

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Froholdt giver grønt lys til stort skifte

Kaoskamp ved klub-VM

Nu bekræfter FCK

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Gareth Southgate i chokskifte?

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud