Afsløring: Brøndby afviser kæmpe Kvistgaarden-bud

Mathias Kvistgaarden tiltrækker sig voldsom interesse fra Bundesligaen, og der er faldet bud på over 50 millioner kroner på stjernespilleren, men det er blevet afvist af Brøndby, som kræver et meget højere beløb for sin spiller. Det kan Tipsbladet afsløre.



Mathias Kvistgaarden er kommet flyvende fra land i den nye sæson med seks mål i de første ni kampe, og det har betydet stor interesse for ham fra udlandet.

Tipsbladet kan afsløre, at flere Bundesliga-klubber er vilde med ham, og der er lagt bud på over 50 millioner kroner på Brøndby-stjernen, men fodbolddirektør Carsten V. Jensen har fuldstændig afvist at sælge ham for det beløb.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Brøndby slet ikke villige til at give slip på den sprudlende angriber for beløb, der ikke er tættere på 100 millioner kroner.

Hvis Brøndby holder fast i den prissætning, ser det meget svært ud for Mathias Kvistgaardens drøm om at komme til en top fem-liga denne sommer.

Således lukker alle de fem bedste ligaer vinduerne på fredag, inklusiv altså Tyskland, hvor der er bud efter Mathias Kvistgaarden.

En spiller, der er en ægte Brøndby-dreng, og han har aldrig lagt skjul på, hvor meget det betyder for ham at spille for klubben fra Vestegnen, og det var da også med stolthed, at han forlængede sin aftale med klubben sidste sommer, hvor kontrakten til sommeren 2027 blev underskrevet, så han også kunne betale tilbage til klubben, den dag en stor transfer lurede.

Det gør den nu.

2XXN3JF

Foto: Alamy. Mathias Kvistgaarden har været fremragende for Brøndby med mange mål i de første kampe i sæsonen. Nu er der kæmpe bud på ham.

For samtidig med kærligheden til klubben har den 22-årige angriber heller ikke lagt skjul på, at han er klar til at tage springet til udlandet.

Sådan lød det, da Tipsbladet inden sæsonstarten sammen med andre medier interviewede U21-landsholdsspilleren.

– Lige nu er jeg slet ikke sikker på, hvad mine fremtidsplaner er. Jeg står i en Brøndby-trøje, og det er jeg stolt over, hver eneste gang jeg står i den, sagde Mathias Kvistgaarden og slog fast, at han er klar til et skifte nu.

– Selvfølgelig føler jeg mig klar, jeg synes, at jeg har vist mig frem på en masse måder, der gør, at jeg forhåbentlig på et eller andet tidspunkt kan spille noget internationalt uden for de danske grænser, men det kan man også gøre i Brøndby-trøjen, sagde han med henvisning til et udenlandsk skifte, og at Brøndby dengang stadig var med i Conference League-kvalifikationen.

Det er de som bekendt ikke længere, men nu har Mathias Kvistgaarden muligheden for at spille i Bundesligaen – dog er Brøndby slet ikke enig i den pris, som tyskerne er klar til at betale, og derfor ser drømmen ikke ud til at blive til virkelighed i denne omgang.

Sidste år afviste Brøndby også et bud på 35 millioner kroner fra Celtic på den giftige angriber, der i 2021 kom op på førsteholdet fra Masterclass.

Nu er der bud på over 50 millioner kroner, men det er igen blevet afvist.

Tipsbladet kunne mandag løfte sløret for, at Brøndby også har sagt nej til et bud på 30 millioner kroner plus bonusser på Nicolai Vallys. Læs mere her

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Røven i klaskehøjde: De vinder VM




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Optakt: Mexico – Sydafrika



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM