Han er uden kontrakt og har tidligere lavet godt med mål i både Bundesligaen og 2. Bundesligaen, men det ser ud til, at Sebastian Andersson får svært ved at finde en ny arbejdsgiver.
FC Köln-spilleren Sebastian Andersson var for et år siden pludseligt til lægetjek i Brøndby IF, men parterne kunne ikke blive enige om en aftale, og i stedet valgte svenskeren at drible forbi Rigshospitalet for at lade sig operere i et knæ, der længe har plaget ham og givet store smerter.
For at gøre en lang historie kort fik han en infektion i benet i forbindelse med operationen, så genoptræningen blev ekstra lang og hård, men angriberen er tilbage og er fit igen – måske endda mere klar end nogensinde.
Sagen er bare den, at sporene lader til at skræmme, for Sebastian Andersson har svært ved at finde en ny klub.
Det er svenske Expressen, der fortæller, at spilleren har budt sig til i de største svenske klubber IFK Norrköping, IF Elfsborg og AIK. Men ingen af dem har udvist interesse for den 31-årige angriber, der håber på at kunne genoptage karrieren snart.
Sebastian Andersson er i gang med sine sidste dage som kontraktspiller i Bundesliga-klubben FC Köln, der i 2022 købte ham i Union Berlin for i underkanten af 50 millioner kroner.
Svenskeren talte i starten af juni om sin situatio og det seneste år, hvor han blandt andet fortalte om operationen og den seneste svære tid – det interview kan du læse her.
I stedet for Sebastian Andersson endte Carsten V. Jensen med at købe angriber Ohi Omoijuanfo til Brøndby IF. Nordmanden endte med 13 scoringer i 24 Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER