Avis: Fischers løn halveret efter klubskifte

Med Viktor Fischers skifte fra Middlesbrough til Mainz er han gået fra 12 til 6,7 millioner kroner i løn. Han ville dog være faldet alligevel, eftersom Middlesbrough rykkede ud.



Onsdag eftermiddag blev Viktor Fischer præsenteret som ny mand i Mainz 05, der har købt ham fri af Middlesbrough. Dermed bliver det altså i Bundesligaen, at den tidligere landsholdsspiller skal have karrieren på ret kurs igen. 

Det projekt har han investeret endog mange millioner i. Eller rettere: Han har accepteret en del hel færre millioner for at skifte til Mainz. Ifølge Ekstra Bladet er hans nye årsløn næsten halveret i forhold til den, han fik det seneste år i Middlesbrough.

Avisen skriver, at Fischer tjente 12 millioner kroner om året i England, mens han i Mainz får 900.000 euro – 6,7 millioner kroner. Et vigtigt parameter er dog, at hans løn i Middlesbrough ville falde alligevel som konsekvens af klubbens nedrykning. 

23-årige Fischer nåede aldrig at få den succes i Premier League, som han og klubben havde håbet. Han spillede 16 kampe i alle turneringer, uden det blev til mål. Han lagde dog op til tre af holdkammeraternes scoringer.

Nu skifter han altså til danskerglade Mainz, der i forvejen har Jonas Lössl og Emil Berggreen på holdet. Niki Zimling er teknisk set også på kontrakt til og med fredag, hvor hans aftale udløber.

Ifølge Ekstra Bladet har Mainz betalt tre millioner euro for Fischer. Det svarer til lige over 22 millioner kroner.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Spanien har et ekstra øje på Messi

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Frankrig – England

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss åben for lejeaftaler