Avis: Fischers løn halveret efter klubskifte

Med Viktor Fischers skifte fra Middlesbrough til Mainz er han gået fra 12 til 6,7 millioner kroner i løn. Han ville dog være faldet alligevel, eftersom Middlesbrough rykkede ud.



Onsdag eftermiddag blev Viktor Fischer præsenteret som ny mand i Mainz 05, der har købt ham fri af Middlesbrough. Dermed bliver det altså i Bundesligaen, at den tidligere landsholdsspiller skal have karrieren på ret kurs igen. 

Det projekt har han investeret endog mange millioner i. Eller rettere: Han har accepteret en del hel færre millioner for at skifte til Mainz. Ifølge Ekstra Bladet er hans nye årsløn næsten halveret i forhold til den, han fik det seneste år i Middlesbrough.

Avisen skriver, at Fischer tjente 12 millioner kroner om året i England, mens han i Mainz får 900.000 euro – 6,7 millioner kroner. Et vigtigt parameter er dog, at hans løn i Middlesbrough ville falde alligevel som konsekvens af klubbens nedrykning. 

23-årige Fischer nåede aldrig at få den succes i Premier League, som han og klubben havde håbet. Han spillede 16 kampe i alle turneringer, uden det blev til mål. Han lagde dog op til tre af holdkammeraternes scoringer.

Nu skifter han altså til danskerglade Mainz, der i forvejen har Jonas Lössl og Emil Berggreen på holdet. Niki Zimling er teknisk set også på kontrakt til og med fredag, hvor hans aftale udløber.

Ifølge Ekstra Bladet har Mainz betalt tre millioner euro for Fischer. Det svarer til lige over 22 millioner kroner.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen