Avis: Fischers løn halveret efter klubskifte

Med Viktor Fischers skifte fra Middlesbrough til Mainz er han gået fra 12 til 6,7 millioner kroner i løn. Han ville dog være faldet alligevel, eftersom Middlesbrough rykkede ud.



Onsdag eftermiddag blev Viktor Fischer præsenteret som ny mand i Mainz 05, der har købt ham fri af Middlesbrough. Dermed bliver det altså i Bundesligaen, at den tidligere landsholdsspiller skal have karrieren på ret kurs igen. 

Det projekt har han investeret endog mange millioner i. Eller rettere: Han har accepteret en del hel færre millioner for at skifte til Mainz. Ifølge Ekstra Bladet er hans nye årsløn næsten halveret i forhold til den, han fik det seneste år i Middlesbrough.

Avisen skriver, at Fischer tjente 12 millioner kroner om året i England, mens han i Mainz får 900.000 euro – 6,7 millioner kroner. Et vigtigt parameter er dog, at hans løn i Middlesbrough ville falde alligevel som konsekvens af klubbens nedrykning. 

23-årige Fischer nåede aldrig at få den succes i Premier League, som han og klubben havde håbet. Han spillede 16 kampe i alle turneringer, uden det blev til mål. Han lagde dog op til tre af holdkammeraternes scoringer.

Nu skifter han altså til danskerglade Mainz, der i forvejen har Jonas Lössl og Emil Berggreen på holdet. Niki Zimling er teknisk set også på kontrakt til og med fredag, hvor hans aftale udløber.

Ifølge Ekstra Bladet har Mainz betalt tre millioner euro for Fischer. Det svarer til lige over 22 millioner kroner.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bayern München er i pokalfinalen

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen