Avis: Fischers løn halveret efter klubskifte

Med Viktor Fischers skifte fra Middlesbrough til Mainz er han gået fra 12 til 6,7 millioner kroner i løn. Han ville dog være faldet alligevel, eftersom Middlesbrough rykkede ud.



Onsdag eftermiddag blev Viktor Fischer præsenteret som ny mand i Mainz 05, der har købt ham fri af Middlesbrough. Dermed bliver det altså i Bundesligaen, at den tidligere landsholdsspiller skal have karrieren på ret kurs igen. 

Det projekt har han investeret endog mange millioner i. Eller rettere: Han har accepteret en del hel færre millioner for at skifte til Mainz. Ifølge Ekstra Bladet er hans nye årsløn næsten halveret i forhold til den, han fik det seneste år i Middlesbrough.

Avisen skriver, at Fischer tjente 12 millioner kroner om året i England, mens han i Mainz får 900.000 euro – 6,7 millioner kroner. Et vigtigt parameter er dog, at hans løn i Middlesbrough ville falde alligevel som konsekvens af klubbens nedrykning. 

23-årige Fischer nåede aldrig at få den succes i Premier League, som han og klubben havde håbet. Han spillede 16 kampe i alle turneringer, uden det blev til mål. Han lagde dog op til tre af holdkammeraternes scoringer.

Nu skifter han altså til danskerglade Mainz, der i forvejen har Jonas Lössl og Emil Berggreen på holdet. Niki Zimling er teknisk set også på kontrakt til og med fredag, hvor hans aftale udløber.

Ifølge Ekstra Bladet har Mainz betalt tre millioner euro for Fischer. Det svarer til lige over 22 millioner kroner.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vil smadre transferrekord

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Brasilien – Haiti

Tyrkiet – Paraguay

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vigtigt nyt for ‘AC’

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Brøler sender Mexico videre