Så meget kræver Frankfurt for Jesper Lindstrøm

Den danske landsholdsspiller vil ikke væk for enhver pris, men byder der sig en mulighed ofr at spille i Champions League, er han klar.



Hvis Jesper Lindstrøm denne sommer skal forlade Eintracht Frankfurt, kræver det tre ting.

For det første skal en klub tilbyde Champions League fodbold. For det andet skal en klub også tilbyde Jesper Lindstrøm en startplads. Og for det tredje skal klubben betale 30 millioner euro – det svarer til 225 millioner danske kroner.

Det er den tyske avis Frankfurter Rundschau, der fortæller, at Jesper Lindstrøm koster mindst 30 millioner euro, hvis han skal væk fra klubben denne sommer.

Og danskeren har tidligere selv fortalt, at det vil være idiotisk at forlade klubben for at sidde på bænken et andet sted.

Flere bejler til Jesper Lindstrøm, som der allerede er blevet afvist et bud på fra RB Leipzig. Det bud menes at være på 25 millioner euro – altså ikke langt fra Eintracht Frankfurts krav.

Samtidig har RB Leipzig solgt flere spillere, der gør, at der er kommet millioner ind på kontoen, så forventningen er, at der kommer et nyt bud.

Ifølge Frankfurter Rundschau er der en forventning i Frankfurt-ledelsen om, at man ikke har den tidligere Brøndby IF-spiller i truppen, når transfervinduet om halvanden måneds tid lukker. 

225 millioner kroner vil i øvrigt være en tangering af transferrekorden for en dansk spiller. Rekorden har Joachim Andersen fortsat, efter han blev solgt fra Sampdoria til Olympique Lyon for 30 millioner euro i 2019.

Brøndby IF håber også på, at Jesper Lindstrøm bliver solgt for mange millioner. Den danske klub får 15 procent af videresalget på Lindstrøm.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK-profil med hattrick i målfest

Her er Brasiliens vej til VM-finalen