Avis: Tottenham jagter Delaney – får grønt lys til sommer

Tottenham lurer på Thomas Delaney, der angiveligt har fået lov at skifte til en større klub efter denne sæson.



Thomas Delaneys karriere har for alvor taget fart de seneste par år. Det startede i FC København, og midtbanespilleren har fortsat de fornemme takter i Werder Bremen, som han skiftede til i januar. Delaney er sågar også blevet en stor profil på det danske landshold, hvor han senest scorede hattrick mod Armenien.

Thomas Delaney er imidlertid kun 26 år, og der er stadig skridt for ham at tage i karrieren. Det næste kan meget vel blive til Premier League.

Everton har tidligere været meldt interesserede i den danske landsholdsspiller, og nu skriver Bild, at Tottenham også har fået øjnene op for Thomas Delaney. Dermed pønser London-klubben på en dansk midterakse med Christian Eriksen liggende foran Delaney.

Ifølge Bild ligger det i kortene, at Thomas Delaney får lov at forlade Werder Bremen efter denne sæson, og avisen mener at vide, at Bundesliga-klubben kræver 112 millioner kroner for den danske midtbanespiller. Penge, en klub som Tottenham ikke er bange for at betale, hvis de vurderer, at Delaney kan udgøre en forstærkning.

Burnley FC viste angiveligt interesse for Thomas Delaney i sommerens transfervindue, men det var ikke et tema for den tidligere FCK-spiller. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

AGF køber ham

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis