Bayern tromler bundhold – Hoffenheim fik bank

Bayern München varmede op til braget mod PSG med 3-0 over Bochum. Union Berlin slog RB Leipzig 2-1.



Bayern Münchens vaklende start på 2023 ser ud til at være rettet op i tide til slutkampene i Champions League.

Lørdag vandt storholdet 3-0 på hjemmebane over bundholdet Bochum, der satte storfavoritten i gang med en stor foræring i forbindelse med Thomas Müllers 1-0-scoring lige før pausen.

Med sejren har Bayern 43 point for 20 kampe på førstepladsen i Bundesligaen.

Frederik Rønnow og Union Berlin er nummer to med 42 point, efter at holdet lørdag blev noteret for en meget flot skalp. På udebane vendte holdet 0-1 til en 2-1-sejr over formstærke RB Leipzig og fortsatte dermed sin fornemme sæson.

Yussuf Poulsen kom ind fra bænken og nettede kort efter til 2-2 for hjemmeholdet, men fik træfferen underkendt for offside. I den dybe overtid måtte Poulsen desuden se et meget nærgående forsøg reddet af Rønnow.

Dortmund er treer med 40 point, efter at holdet på udebane slog formstærke Werder Bremen med Jens Stage 2-0 på udebane takket være en træffer af det 18-årige engelske angrebstalent Jamie Bynoe-Gittens og en af Julian Brandt.

Både Bayern og Dortmund tager i den kommende uge hul på slutspillet i Champions League. Bayern gæster tirsdag Paris Saint-Germain i den første af to ottendedelsfinaler. Dortmund har onsdag besøg af Chelsea.

Uden at sprudle satte Bayern sig tungt på sin hjemmekamp mod Bochum fra første fløjt, men udeholdet var god til at lukke ned for alt for mange åbne chancer.

Desværre for Bochum slog defensiven dog en alvorlig revne efter 41 minutter, da højrebacken Saidy Janko fuldstændigt kiksede en tilbagelægning til sin keeper, hvilket en årvågen Thomas Müller straffede prompte.

Netop indskiftede Kingsley Coman fandt vej gennem Bochum-keeperens ben og øgede til 2-0 efter 64 minutter, efter at Bayern med hurtigt spil splittede gæsternes forsvar.

Og ti minutter senere øgede Serge Gnabry til 3-0 på et straffespark, som uheldige Saidy Janko begik, og dermed var kampen lukket helt ned.

Andetsteds fik Pellegrino Matarazzo en kedelig debut som cheftræner i Hoffenheim, da holdet hjemme tabte 1-3 til Bayer Leverkusen og udvidede sin stime af kampe uden sejr til ti.

Thomas Delaney spillede de første 64 minutter på Hoffenheims centrale midtbane, mens Kasper Dolberg blev skiftet ind i hjemmeholdets angreb fra starten af anden halvleg. Robert Skov og Jacob Bruun Larsen sad ude med skader.

Bo Svenssons Mainz fik sin første sejr i fire kampe med 3-1 hjemme over Augsburg. Marcus Ingvartsen fik 20 minutter som indskifter for Mainz, mens Mads Valentin ikke var med for udeholdet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Færdig? Manchester City har udset afløser

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Det kommer formentlig til at ske

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Det er dramatisk!’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Håber på FC København-exit

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg