Begejstret Jess Thorup: ‘Fantastisk’

I et interview med Tipsbladet kommer Augsburg-cheftræner Jess Thorup med rosende ord til både Bo Henriksen og Lars Knudsen.



De blev fyret i henholdsvis FC København og FC Midtjylland tilbage i 2022, men både Jess Thorup og Bo Henriksen har efterfølgende formået at imponere stort i en af Europas topligaer.

Bo Henriksen har således ført Mainz op på en næsten sensationel femteplads i Bundesligaen, mens Jess Thorups Augsburg-mandskab er ubesejret i syv ligakampe og samtidig har den bedste defensiv i Europas fem største ligaer siden årsskiftet.

Jess Thorup og Bo Henriksen har kendt hinanden i flere årtier. De to har kendt hinanden som skolekammerater på Tietgen Ervervsskole i Odense, som holdkammerater i OB, som rivaler i Superligaen – og nu er de begge cheftrænere i Bundesligaen. For Jess Thorup er det imponerende at se, hvad Bo Henriksen har opnået i Mainz siden ansættelsen i februar 2024.

– Bo gør et fantastisk stykke arbejde, og det glæder mig, først og fremmest på Bos vegne. Imponerende hvad han har skabt på så kort tid – flot, siger Jess Thorup til Tipsbladet.

Augsburg-bossen glæder sig over, at der er en generel tendens med, at flere danske trænere kommer til udlandet og får succes.

– Det, at vi har danske trænere ude i cheftrænerpositioner, om det er i Tyskland, England og hvor det ellers er rundt omkring, det synes jeg, at vi skal være stolte og glade over i Danmark. Der er rigtigt mange, der viser sig rigtigt flot frem. Gå fem år tilbage og se på, hvor mange danske trænere, der var i udlandet. Der var ikke mange, og lige i øjeblikket gør de det godt rundt omkring og sågår i store ligaer i Europa. Jeg tror det skyldes vores menneskelige egenskaber, hårdt arbejde, samt en god træneruddannelse, siger Jess Thorup.

I har jo begge to rigeligt at se til, men taler dig og Bo sammen i løbet af sæsonen, ud over de gange, hvor I spiller mod hinanden?

– Nej, det gør vi ikke. Her senest, da vi spillede mod hinanden, der havde vi lige 10 minutters tid efter pressemødet, hvor vi stod og hyggede os lidt og snakkede om gamle dage, tysk fodbold, fremtid, og vi spurgte lidt ind til familie. Som du siger, så lever man i overhalingsbanen til dagligt, og arbejder de fleste af døgnets timer. Men når vi mødes, så mindes vi gamle dage og hygger os lidt, og det er fedt. Jeg glæder mig på Bos vegne over hans succes, lyder det fra Jess Thorup.

Ros til Lars Knudsen
Jess Thorup måtte i januar sige farvel til assistenttræner Jacob Friis, der blev ansat som Finlands landstræner, men Augsburg-bossen har stadig en dansk assistent i form af Lars Knudsen, der som bekendt vikariere som dansk landstræner i efteråret. Og det er et samarbejde, som Thorup sætter stor pris på.

– Jeg har et rigtigt godt samarbejde med Lars. Vi kender hinanden fra vores fælles tid i FC Midtjylland. Lars er en dygtig og kompetent kollega, som er god at sparre med. Vi har et rigtigt stærkt trænerteam i Augsburg, som jeg er meget glad for. Vi arbejder hårdt i dagligdagen på at udvikle den enkelte spiller, samt holdet.

– Vi har et godt samarbejde i trænerteamet, hvor vi udnytter hinandens kompetencer. Jeg forsøger at skabe et miljø, hvor den enkelte træner kan udvikle sig være nysgerrig, samt give ansvar fra mig. Jeg har brug for folk omkring mig, som kan give mig sparring og hvor vi sammen kan udvikle hinanden, holdet og den enkelte spiller, lyder det afslutningsvist fra Jess Thorup.

Tipsbladet har også talt med Jess Thorup om en særlig Augsburg-statistik, hvor den tyske klub har sat alle europæiske giganter til vægs. Det interview kan læses her.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

– Det er en gigantisk fiasko

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Nartey scorede igen for Lyon

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Sønderjyske – Silkeborg IF

FCK-bænken var rasende!

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

AGF dummer sig mod Fredericia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads