De blev fyret i henholdsvis FC København og FC Midtjylland tilbage i 2022, men både Jess Thorup og Bo Henriksen har efterfølgende formået at imponere stort i en af Europas topligaer.
Bo Henriksen har således ført Mainz op på en næsten sensationel femteplads i Bundesligaen, mens Jess Thorups Augsburg-mandskab er ubesejret i syv ligakampe og samtidig har den bedste defensiv i Europas fem største ligaer siden årsskiftet.
Jess Thorup og Bo Henriksen har kendt hinanden i flere årtier. De to har kendt hinanden som skolekammerater på Tietgen Ervervsskole i Odense, som holdkammerater i OB, som rivaler i Superligaen – og nu er de begge cheftrænere i Bundesligaen. For Jess Thorup er det imponerende at se, hvad Bo Henriksen har opnået i Mainz siden ansættelsen i februar 2024.
– Bo gør et fantastisk stykke arbejde, og det glæder mig, først og fremmest på Bos vegne. Imponerende hvad han har skabt på så kort tid – flot, siger Jess Thorup til Tipsbladet.
Augsburg-bossen glæder sig over, at der er en generel tendens med, at flere danske trænere kommer til udlandet og får succes.
– Det, at vi har danske trænere ude i cheftrænerpositioner, om det er i Tyskland, England og hvor det ellers er rundt omkring, det synes jeg, at vi skal være stolte og glade over i Danmark. Der er rigtigt mange, der viser sig rigtigt flot frem. Gå fem år tilbage og se på, hvor mange danske trænere, der var i udlandet. Der var ikke mange, og lige i øjeblikket gør de det godt rundt omkring og sågår i store ligaer i Europa. Jeg tror det skyldes vores menneskelige egenskaber, hårdt arbejde, samt en god træneruddannelse, siger Jess Thorup.
I har jo begge to rigeligt at se til, men taler dig og Bo sammen i løbet af sæsonen, ud over de gange, hvor I spiller mod hinanden?
– Nej, det gør vi ikke. Her senest, da vi spillede mod hinanden, der havde vi lige 10 minutters tid efter pressemødet, hvor vi stod og hyggede os lidt og snakkede om gamle dage, tysk fodbold, fremtid, og vi spurgte lidt ind til familie. Som du siger, så lever man i overhalingsbanen til dagligt, og arbejder de fleste af døgnets timer. Men når vi mødes, så mindes vi gamle dage og hygger os lidt, og det er fedt. Jeg glæder mig på Bos vegne over hans succes, lyder det fra Jess Thorup.

Ros til Lars Knudsen
Jess Thorup måtte i januar sige farvel til assistenttræner Jacob Friis, der blev ansat som Finlands landstræner, men Augsburg-bossen har stadig en dansk assistent i form af Lars Knudsen, der som bekendt vikariere som dansk landstræner i efteråret. Og det er et samarbejde, som Thorup sætter stor pris på.
– Jeg har et rigtigt godt samarbejde med Lars. Vi kender hinanden fra vores fælles tid i FC Midtjylland. Lars er en dygtig og kompetent kollega, som er god at sparre med. Vi har et rigtigt stærkt trænerteam i Augsburg, som jeg er meget glad for. Vi arbejder hårdt i dagligdagen på at udvikle den enkelte spiller, samt holdet.
– Vi har et godt samarbejde i trænerteamet, hvor vi udnytter hinandens kompetencer. Jeg forsøger at skabe et miljø, hvor den enkelte træner kan udvikle sig være nysgerrig, samt give ansvar fra mig. Jeg har brug for folk omkring mig, som kan give mig sparring og hvor vi sammen kan udvikle hinanden, holdet og den enkelte spiller, lyder det afslutningsvist fra Jess Thorup.
Tipsbladet har også talt med Jess Thorup om en særlig Augsburg-statistik, hvor den tyske klub har sat alle europæiske giganter til vægs. Det interview kan læses her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Stjernetransfer på plads alligevel
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse