De blev fyret i henholdsvis FC København og FC Midtjylland tilbage i 2022, men både Jess Thorup og Bo Henriksen har efterfølgende formået at imponere stort i en af Europas topligaer.
Bo Henriksen har således ført Mainz op på en næsten sensationel femteplads i Bundesligaen, mens Jess Thorups Augsburg-mandskab er ubesejret i syv ligakampe og samtidig har den bedste defensiv i Europas fem største ligaer siden årsskiftet.
Jess Thorup og Bo Henriksen har kendt hinanden i flere årtier. De to har kendt hinanden som skolekammerater på Tietgen Ervervsskole i Odense, som holdkammerater i OB, som rivaler i Superligaen – og nu er de begge cheftrænere i Bundesligaen. For Jess Thorup er det imponerende at se, hvad Bo Henriksen har opnået i Mainz siden ansættelsen i februar 2024.
– Bo gør et fantastisk stykke arbejde, og det glæder mig, først og fremmest på Bos vegne. Imponerende hvad han har skabt på så kort tid – flot, siger Jess Thorup til Tipsbladet.
Augsburg-bossen glæder sig over, at der er en generel tendens med, at flere danske trænere kommer til udlandet og får succes.
– Det, at vi har danske trænere ude i cheftrænerpositioner, om det er i Tyskland, England og hvor det ellers er rundt omkring, det synes jeg, at vi skal være stolte og glade over i Danmark. Der er rigtigt mange, der viser sig rigtigt flot frem. Gå fem år tilbage og se på, hvor mange danske trænere, der var i udlandet. Der var ikke mange, og lige i øjeblikket gør de det godt rundt omkring og sågår i store ligaer i Europa. Jeg tror det skyldes vores menneskelige egenskaber, hårdt arbejde, samt en god træneruddannelse, siger Jess Thorup.
I har jo begge to rigeligt at se til, men taler dig og Bo sammen i løbet af sæsonen, ud over de gange, hvor I spiller mod hinanden?
– Nej, det gør vi ikke. Her senest, da vi spillede mod hinanden, der havde vi lige 10 minutters tid efter pressemødet, hvor vi stod og hyggede os lidt og snakkede om gamle dage, tysk fodbold, fremtid, og vi spurgte lidt ind til familie. Som du siger, så lever man i overhalingsbanen til dagligt, og arbejder de fleste af døgnets timer. Men når vi mødes, så mindes vi gamle dage og hygger os lidt, og det er fedt. Jeg glæder mig på Bos vegne over hans succes, lyder det fra Jess Thorup.

Ros til Lars Knudsen
Jess Thorup måtte i januar sige farvel til assistenttræner Jacob Friis, der blev ansat som Finlands landstræner, men Augsburg-bossen har stadig en dansk assistent i form af Lars Knudsen, der som bekendt vikariere som dansk landstræner i efteråret. Og det er et samarbejde, som Thorup sætter stor pris på.
– Jeg har et rigtigt godt samarbejde med Lars. Vi kender hinanden fra vores fælles tid i FC Midtjylland. Lars er en dygtig og kompetent kollega, som er god at sparre med. Vi har et rigtigt stærkt trænerteam i Augsburg, som jeg er meget glad for. Vi arbejder hårdt i dagligdagen på at udvikle den enkelte spiller, samt holdet.
– Vi har et godt samarbejde i trænerteamet, hvor vi udnytter hinandens kompetencer. Jeg forsøger at skabe et miljø, hvor den enkelte træner kan udvikle sig være nysgerrig, samt give ansvar fra mig. Jeg har brug for folk omkring mig, som kan give mig sparring og hvor vi sammen kan udvikle hinanden, holdet og den enkelte spiller, lyder det afslutningsvist fra Jess Thorup.
Tipsbladet har også talt med Jess Thorup om en særlig Augsburg-statistik, hvor den tyske klub har sat alle europæiske giganter til vægs. Det interview kan læses her.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Ser I med, Brøndby?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk