De blev fyret i henholdsvis FC København og FC Midtjylland tilbage i 2022, men både Jess Thorup og Bo Henriksen har efterfølgende formået at imponere stort i en af Europas topligaer.
Bo Henriksen har således ført Mainz op på en næsten sensationel femteplads i Bundesligaen, mens Jess Thorups Augsburg-mandskab er ubesejret i syv ligakampe og samtidig har den bedste defensiv i Europas fem største ligaer siden årsskiftet.
Jess Thorup og Bo Henriksen har kendt hinanden i flere årtier. De to har kendt hinanden som skolekammerater på Tietgen Ervervsskole i Odense, som holdkammerater i OB, som rivaler i Superligaen – og nu er de begge cheftrænere i Bundesligaen. For Jess Thorup er det imponerende at se, hvad Bo Henriksen har opnået i Mainz siden ansættelsen i februar 2024.
– Bo gør et fantastisk stykke arbejde, og det glæder mig, først og fremmest på Bos vegne. Imponerende hvad han har skabt på så kort tid – flot, siger Jess Thorup til Tipsbladet.
Augsburg-bossen glæder sig over, at der er en generel tendens med, at flere danske trænere kommer til udlandet og får succes.
– Det, at vi har danske trænere ude i cheftrænerpositioner, om det er i Tyskland, England og hvor det ellers er rundt omkring, det synes jeg, at vi skal være stolte og glade over i Danmark. Der er rigtigt mange, der viser sig rigtigt flot frem. Gå fem år tilbage og se på, hvor mange danske trænere, der var i udlandet. Der var ikke mange, og lige i øjeblikket gør de det godt rundt omkring og sågår i store ligaer i Europa. Jeg tror det skyldes vores menneskelige egenskaber, hårdt arbejde, samt en god træneruddannelse, siger Jess Thorup.
I har jo begge to rigeligt at se til, men taler dig og Bo sammen i løbet af sæsonen, ud over de gange, hvor I spiller mod hinanden?
– Nej, det gør vi ikke. Her senest, da vi spillede mod hinanden, der havde vi lige 10 minutters tid efter pressemødet, hvor vi stod og hyggede os lidt og snakkede om gamle dage, tysk fodbold, fremtid, og vi spurgte lidt ind til familie. Som du siger, så lever man i overhalingsbanen til dagligt, og arbejder de fleste af døgnets timer. Men når vi mødes, så mindes vi gamle dage og hygger os lidt, og det er fedt. Jeg glæder mig på Bos vegne over hans succes, lyder det fra Jess Thorup.

Ros til Lars Knudsen
Jess Thorup måtte i januar sige farvel til assistenttræner Jacob Friis, der blev ansat som Finlands landstræner, men Augsburg-bossen har stadig en dansk assistent i form af Lars Knudsen, der som bekendt vikariere som dansk landstræner i efteråret. Og det er et samarbejde, som Thorup sætter stor pris på.
– Jeg har et rigtigt godt samarbejde med Lars. Vi kender hinanden fra vores fælles tid i FC Midtjylland. Lars er en dygtig og kompetent kollega, som er god at sparre med. Vi har et rigtigt stærkt trænerteam i Augsburg, som jeg er meget glad for. Vi arbejder hårdt i dagligdagen på at udvikle den enkelte spiller, samt holdet.
– Vi har et godt samarbejde i trænerteamet, hvor vi udnytter hinandens kompetencer. Jeg forsøger at skabe et miljø, hvor den enkelte træner kan udvikle sig være nysgerrig, samt give ansvar fra mig. Jeg har brug for folk omkring mig, som kan give mig sparring og hvor vi sammen kan udvikle hinanden, holdet og den enkelte spiller, lyder det afslutningsvist fra Jess Thorup.
Tipsbladet har også talt med Jess Thorup om en særlig Augsburg-statistik, hvor den tyske klub har sat alle europæiske giganter til vægs. Det interview kan læses her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE