Bo Svenssons temperatur er styrtdykket i Tyskland

Bo Svensson behøver ikke lave en "Kasper Hjulmand", men han skal ikke forvente, at det vælter ind med store jobtilbud, lyder det fra Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg efter danskerens exit i Mainz 05.



Det sker ofte, at trænere bliver fyret i fodboldens verden – det sker ikke nær så tit, at en træner selv tager sit tøj og går.

Det var ikke desto mindre, hvad Bo Svensson valgte at gøre torsdag eftermiddag i Bundesliga-klubben Mainz 05. Efter en elendig sæsonstart har danskeren afleveret sin opsigelse på sportsdirektørens kontor.

Bo Svensson høstede gode resultater i sine første to år i spidsen for Mainz 05, men i denne sæson er det gået den helt forkerte vej, og det har den tidligere FC København-spiller nu valgt at tage konsekvensen af. 

Nicolai Lisberg, der er journalist og redaktør på Bundesliga-mediet Bulibold, er ikke overrakset over dagens udvikling i Mainz.

– Allerede efter kampen i går (onsdag, red.) lød det fra Mainz, at man ville foretage nogle "intense analyser", og så måtte man se, om "Bo Svensson fortsat skulle være træner mod Leipzig" Når en sportsdirektør siger sådan noget, ved man godt, at snoren er meget lille. Nu var det så Bo Svensson, der selv valgte at trække stikket, og dermed får han en værdig afsked, siger Lisberg til Tipsbladet.

Han fastslår, at derouten i Mainz har været længe undervejs og ikke bare kan isoleres til dette efterår.

– Nedturen startede allerede mod slutningen af sidste sæson. De fik uafgjort mod Dortmund i sidste runde, men inden da tabte Bo Svensson fire kampe i træk. Det var tydeligt, at der var problemer, og dem fik de ikke adresseret i sommerens transfervindue, hvor de slet ikke fik handlet godt nok ind. På den måde vil jeg mene, at Bo Svensson blev ladt lidt i stikken, lyder det fra Nicolai Lisberg.

Bundesliga-eksperten understreger, at skader til nøglespillere og hele sagen om hollænderen Anwar El-Ghazi, der har ligget i åben konflikt med Mainz, også har bidraget til et turbulent efterår.

Ikke desto mindre står Bo Svensson også med et stort ansvar nedturen.

– I nogle af de første kampe i sæsonen havde de marginalerne imod sig. Det kan godt være, de tabte 1-4 til Union Berlin i premieren, men de misbrugte også to straffespark. Sådan var der flere kampe, hvor de spillede fint, men var uheldige.

– Der har også været kampe, hvor de var helt fra den – som da de tabte 0-4 til Werder Bremen i tredje runde. I de kampe hang deres restforsvar slet ikke sammen, og det har været ukarakteristisk under Bo Svensson, for under hans ledelse har Mainz været kendetegnet ved deres gode organisation.

Bo Svensson er tidligere blevet sammenlignet med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge har en fortid i Mainz 05, og meget større bliver det ikke syd for den danske grænse. I den forbindelse kan man ikke komme uden om, at Bo Svenssons omdømme har lidt et knæk efter afskeden i Mainz, som han ovenikøbet efterlader på sidstepladsen. 

– Hvis vi sætter Bo Svensson op på et termometer, som går til 100 grader, så vil jeg sige, han var mest varm efter halvandet år, hvor han havde reddet Mainz i sin første halvsæson og dernæst sikret dem en ottendeplads i sin første hele sæson. Her var hans temperatur måske 80 grader, og da kunne man have talt om klubber lige uden for top fire. Nu er temperaturen nede på 30-40 grader, og der er opstået en følelse af "okay, var det, hvad Bo Svensson kunne?".

– Bo Svensson er dog et stort navn i Tyskland, så det er ikke sådan, han skal starte helt forfra som eksempelvis Kasper Hjulmand skulle, efter han havde været i Mainz. Svensson behøver ikke tage hjem til Danmark, han kan sagtens få en klub i Tyskland. Men det bliver ikke en klub i den bedste halvdel, lyder det afsluttende fra Nicolai Lisberg.

Mainz 05 har i første omgang forfremmet ungdomstræneren Jan Siewert, mens klubben leder efter en permanent afløser for Bo Svensson. 





Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Viborg-boss afviser norsk storklub

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år