Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Kaufmann skal prøve kræfter med en ny tysk klub.
Det står klart, da den nye Bundesliga-klub Heidenheim har åbnet pengepungen og købt danskeren i Union Berlin.
Tipsbladet har talt den danske angriber om klubskiftet, og han fortæller, at Heidenheim havde et brændende ønske om at hente ham.
– Jeg er skiftet til Heidenheim, fordi de virkede meget interesserede. De ville virkelig gerne have mig, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg glæder mig virkelig meget. Heidenheims træner ville virkelig gerne have mig, og han har en klar idé om, hvordan han vil spille. Jeg tror, at der er gode chancer for at få spillet en masse.
– Det betyder noget, at man føler, at der er brug for én, og man kan bidrage.
23-årige Kaufmann nåede blot at være i Union Berlin i en enkelt sæson, hvor det blev til 478 minutter fordelt over 18 Bundesliga-kampe. Danskeren havde sat sig nogle mål, og de blev ikke indfriede.
– Jeg havde en god snak med Bo Svensson, og jeg synes, at det lød godt, men med dem, der var der før ham, var det lidt noget andet, og dem der bestemmer mere end Bo. Han skal jo træne det hold, som bliver sat. Det lød på de meldinger, som jeg fik, at jeg skulle finde noget andet. Det var ikke Bo, der sagde, at jeg skulle finde noget andet.
Er du skuffet over opholdet i Union Berlin?
– Jeg ved ikke, om jeg er skuffet. Jeg tror aldrig, at når du har haft et år, hvor det ikke er gået godt fodboldmæssigt, er man ikke tilfreds.
– Jeg er heller ikke tilfreds med den sæson, som jeg har haft personligt. Jeg havde et mål om at spille i Champions League, og det fik jeg heller ikke opfyldt. Det er jeg skuffet over, men jeg ved ikke, om jeg er skuffet over min tid i Union Berlin.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fin interesse
At danskeren nu skal vinke farvel til Berlin, er en smule trist.
– Det er altid lidt vemodigt, når man skifter klub. Jeg havde det også godt i Berlin og følte mig tilpas i byen. Jeg tror, at det var bedst for mig fodboldmæssigt, at jeg skulle finde mig noget andet, og det var også meldingen fra Berlin.
Heidenheim var dog langt fra den eneste klub, der ville have fingrene i Kaufmann, men danskeren var ikke i tvivl om valget.
– Jeg synes, at der var okay med interesse, men planen var egentlig, at jeg skulle tilbage og starte preseason i Union Berlin. Heidenheim var så insisterende på at ville have mig. De var så overbevisende, at det hele gik stærkere, end jeg troede. Det er jeg bare glad for.
Var der danske klubber iblandt de interesserede?
– Det har jeg ikke nogle kommentarer til, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet.
Kaufmann har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028, og han kan få officiel Bundesliga-debut for Heidenheim, når mandskabet møder St. Pauli med Andreas Albers i truppen 24. august.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW