Dansk angriber jubler over Bundesliga-skifte

I et interview med Tipsbladet sætter Mikkel Kaufmann ord på skiftet fra Union Berlin til Heidenheim i Bundesligaen. Skiftet gik hurtigere end forventet.



Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Kaufmann skal prøve kræfter med en ny tysk klub.

Det står klart, da den nye Bundesliga-klub Heidenheim har åbnet pengepungen og købt danskeren i Union Berlin.

Tipsbladet har talt den danske angriber om klubskiftet, og han fortæller, at Heidenheim havde et brændende ønske om at hente ham.

– Jeg er skiftet til Heidenheim, fordi de virkede meget interesserede. De ville virkelig gerne have mig, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg glæder mig virkelig meget. Heidenheims træner ville virkelig gerne have mig, og han har en klar idé om, hvordan han vil spille. Jeg tror, at der er gode chancer for at få spillet en masse.

– Det betyder noget, at man føler, at der er brug for én, og man kan bidrage.

23-årige Kaufmann nåede blot at være i Union Berlin i en enkelt sæson, hvor det blev til 478 minutter fordelt over 18 Bundesliga-kampe. Danskeren havde sat sig nogle mål, og de blev ikke indfriede.

– Jeg havde en god snak med Bo Svensson, og jeg synes, at det lød godt, men med dem, der var der før ham, var det lidt noget andet, og dem der bestemmer mere end Bo. Han skal jo træne det hold, som bliver sat. Det lød på de meldinger, som jeg fik, at jeg skulle finde noget andet. Det var ikke Bo, der sagde, at jeg skulle finde noget andet.

Er du skuffet over opholdet i Union Berlin?

– Jeg ved ikke, om jeg er skuffet. Jeg tror aldrig, at når du har haft et år, hvor det ikke er gået godt fodboldmæssigt, er man ikke tilfreds.

– Jeg er heller ikke tilfreds med den sæson, som jeg har haft personligt. Jeg havde et mål om at spille i Champions League, og det fik jeg heller ikke opfyldt. Det er jeg skuffet over, men jeg ved ikke, om jeg er skuffet over min tid i Union Berlin.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mikkel_Kaufmann_Zusatz

Foto: Heidenheim

Fin interesse
At danskeren nu skal vinke farvel til Berlin, er en smule trist.

– Det er altid lidt vemodigt, når man skifter klub. Jeg havde det også godt i Berlin og følte mig tilpas i byen. Jeg tror, at det var bedst for mig fodboldmæssigt, at jeg skulle finde mig noget andet, og det var også meldingen fra Berlin.

Heidenheim var dog langt fra den eneste klub, der ville have fingrene i Kaufmann, men danskeren var ikke i tvivl om valget.

– Jeg synes, at der var okay med interesse, men planen var egentlig, at jeg skulle tilbage og starte preseason i Union Berlin. Heidenheim var så insisterende på at ville have mig. De var så overbevisende, at det hele gik stærkere, end jeg troede. Det er jeg bare glad for.

Var der danske klubber iblandt de interesserede?

– Det har jeg ikke nogle kommentarer til, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet.

Kaufmann har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028, og han kan få officiel Bundesliga-debut for Heidenheim, når mandskabet møder St. Pauli med Andreas Albers i truppen 24. august.





På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’


Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

‘En selvforskyldt katastrofe’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Superliga-løgn

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Fyret efter forfærdelig stime

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Dementerer dansk transfer-historie

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Dansker kan vinde stor pris

Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’

Mor troede han løj efter opkald

Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Thompson prygler Pölten

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Var i gang med at planlægge sine fridage