Dansk angriber jubler over Bundesliga-skifte

I et interview med Tipsbladet sætter Mikkel Kaufmann ord på skiftet fra Union Berlin til Heidenheim i Bundesligaen. Skiftet gik hurtigere end forventet.



Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Kaufmann skal prøve kræfter med en ny tysk klub.

Det står klart, da den nye Bundesliga-klub Heidenheim har åbnet pengepungen og købt danskeren i Union Berlin.

Tipsbladet har talt den danske angriber om klubskiftet, og han fortæller, at Heidenheim havde et brændende ønske om at hente ham.

– Jeg er skiftet til Heidenheim, fordi de virkede meget interesserede. De ville virkelig gerne have mig, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg glæder mig virkelig meget. Heidenheims træner ville virkelig gerne have mig, og han har en klar idé om, hvordan han vil spille. Jeg tror, at der er gode chancer for at få spillet en masse.

– Det betyder noget, at man føler, at der er brug for én, og man kan bidrage.

23-årige Kaufmann nåede blot at være i Union Berlin i en enkelt sæson, hvor det blev til 478 minutter fordelt over 18 Bundesliga-kampe. Danskeren havde sat sig nogle mål, og de blev ikke indfriede.

– Jeg havde en god snak med Bo Svensson, og jeg synes, at det lød godt, men med dem, der var der før ham, var det lidt noget andet, og dem der bestemmer mere end Bo. Han skal jo træne det hold, som bliver sat. Det lød på de meldinger, som jeg fik, at jeg skulle finde noget andet. Det var ikke Bo, der sagde, at jeg skulle finde noget andet.

Er du skuffet over opholdet i Union Berlin?

– Jeg ved ikke, om jeg er skuffet. Jeg tror aldrig, at når du har haft et år, hvor det ikke er gået godt fodboldmæssigt, er man ikke tilfreds.

– Jeg er heller ikke tilfreds med den sæson, som jeg har haft personligt. Jeg havde et mål om at spille i Champions League, og det fik jeg heller ikke opfyldt. Det er jeg skuffet over, men jeg ved ikke, om jeg er skuffet over min tid i Union Berlin.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mikkel_Kaufmann_Zusatz

Foto: Heidenheim

Fin interesse
At danskeren nu skal vinke farvel til Berlin, er en smule trist.

– Det er altid lidt vemodigt, når man skifter klub. Jeg havde det også godt i Berlin og følte mig tilpas i byen. Jeg tror, at det var bedst for mig fodboldmæssigt, at jeg skulle finde mig noget andet, og det var også meldingen fra Berlin.

Heidenheim var dog langt fra den eneste klub, der ville have fingrene i Kaufmann, men danskeren var ikke i tvivl om valget.

– Jeg synes, at der var okay med interesse, men planen var egentlig, at jeg skulle tilbage og starte preseason i Union Berlin. Heidenheim var så insisterende på at ville have mig. De var så overbevisende, at det hele gik stærkere, end jeg troede. Det er jeg bare glad for.

Var der danske klubber iblandt de interesserede?

– Det har jeg ikke nogle kommentarer til, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet.

Kaufmann har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028, og han kan få officiel Bundesliga-debut for Heidenheim, når mandskabet møder St. Pauli med Andreas Albers i truppen 24. august.



– Det har man nok aldrig set før

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er alle VM-puljerne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Saver United-stjerne over

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Dybt skuffet og trist

Jonas Wind er i København

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Her er Danmarks VM-gruppe

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er alle VM-grupperne

Stor derby-bøde til FC København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Griner af AaB-rygte

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Mål i begge ender i Milano

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme