Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Kaufmann skal prøve kræfter med en ny tysk klub.
Det står klart, da den nye Bundesliga-klub Heidenheim har åbnet pengepungen og købt danskeren i Union Berlin.
Tipsbladet har talt den danske angriber om klubskiftet, og han fortæller, at Heidenheim havde et brændende ønske om at hente ham.
– Jeg er skiftet til Heidenheim, fordi de virkede meget interesserede. De ville virkelig gerne have mig, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg glæder mig virkelig meget. Heidenheims træner ville virkelig gerne have mig, og han har en klar idé om, hvordan han vil spille. Jeg tror, at der er gode chancer for at få spillet en masse.
– Det betyder noget, at man føler, at der er brug for én, og man kan bidrage.
23-årige Kaufmann nåede blot at være i Union Berlin i en enkelt sæson, hvor det blev til 478 minutter fordelt over 18 Bundesliga-kampe. Danskeren havde sat sig nogle mål, og de blev ikke indfriede.
– Jeg havde en god snak med Bo Svensson, og jeg synes, at det lød godt, men med dem, der var der før ham, var det lidt noget andet, og dem der bestemmer mere end Bo. Han skal jo træne det hold, som bliver sat. Det lød på de meldinger, som jeg fik, at jeg skulle finde noget andet. Det var ikke Bo, der sagde, at jeg skulle finde noget andet.
Er du skuffet over opholdet i Union Berlin?
– Jeg ved ikke, om jeg er skuffet. Jeg tror aldrig, at når du har haft et år, hvor det ikke er gået godt fodboldmæssigt, er man ikke tilfreds.
– Jeg er heller ikke tilfreds med den sæson, som jeg har haft personligt. Jeg havde et mål om at spille i Champions League, og det fik jeg heller ikke opfyldt. Det er jeg skuffet over, men jeg ved ikke, om jeg er skuffet over min tid i Union Berlin.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fin interesse
At danskeren nu skal vinke farvel til Berlin, er en smule trist.
– Det er altid lidt vemodigt, når man skifter klub. Jeg havde det også godt i Berlin og følte mig tilpas i byen. Jeg tror, at det var bedst for mig fodboldmæssigt, at jeg skulle finde mig noget andet, og det var også meldingen fra Berlin.
Heidenheim var dog langt fra den eneste klub, der ville have fingrene i Kaufmann, men danskeren var ikke i tvivl om valget.
– Jeg synes, at der var okay med interesse, men planen var egentlig, at jeg skulle tilbage og starte preseason i Union Berlin. Heidenheim var så insisterende på at ville have mig. De var så overbevisende, at det hele gik stærkere, end jeg troede. Det er jeg bare glad for.
Var der danske klubber iblandt de interesserede?
– Det har jeg ikke nogle kommentarer til, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet.
Kaufmann har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028, og han kan få officiel Bundesliga-debut for Heidenheim, når mandskabet møder St. Pauli med Andreas Albers i truppen 24. august.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE