Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Kaufmann skal prøve kræfter med en ny tysk klub.
Det står klart, da den nye Bundesliga-klub Heidenheim har åbnet pengepungen og købt danskeren i Union Berlin.
Tipsbladet har talt den danske angriber om klubskiftet, og han fortæller, at Heidenheim havde et brændende ønske om at hente ham.
– Jeg er skiftet til Heidenheim, fordi de virkede meget interesserede. De ville virkelig gerne have mig, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet og tilføjer.
– Jeg glæder mig virkelig meget. Heidenheims træner ville virkelig gerne have mig, og han har en klar idé om, hvordan han vil spille. Jeg tror, at der er gode chancer for at få spillet en masse.
– Det betyder noget, at man føler, at der er brug for én, og man kan bidrage.
23-årige Kaufmann nåede blot at være i Union Berlin i en enkelt sæson, hvor det blev til 478 minutter fordelt over 18 Bundesliga-kampe. Danskeren havde sat sig nogle mål, og de blev ikke indfriede.
– Jeg havde en god snak med Bo Svensson, og jeg synes, at det lød godt, men med dem, der var der før ham, var det lidt noget andet, og dem der bestemmer mere end Bo. Han skal jo træne det hold, som bliver sat. Det lød på de meldinger, som jeg fik, at jeg skulle finde noget andet. Det var ikke Bo, der sagde, at jeg skulle finde noget andet.
Er du skuffet over opholdet i Union Berlin?
– Jeg ved ikke, om jeg er skuffet. Jeg tror aldrig, at når du har haft et år, hvor det ikke er gået godt fodboldmæssigt, er man ikke tilfreds.
– Jeg er heller ikke tilfreds med den sæson, som jeg har haft personligt. Jeg havde et mål om at spille i Champions League, og det fik jeg heller ikke opfyldt. Det er jeg skuffet over, men jeg ved ikke, om jeg er skuffet over min tid i Union Berlin.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fin interesse
At danskeren nu skal vinke farvel til Berlin, er en smule trist.
– Det er altid lidt vemodigt, når man skifter klub. Jeg havde det også godt i Berlin og følte mig tilpas i byen. Jeg tror, at det var bedst for mig fodboldmæssigt, at jeg skulle finde mig noget andet, og det var også meldingen fra Berlin.
Heidenheim var dog langt fra den eneste klub, der ville have fingrene i Kaufmann, men danskeren var ikke i tvivl om valget.
– Jeg synes, at der var okay med interesse, men planen var egentlig, at jeg skulle tilbage og starte preseason i Union Berlin. Heidenheim var så insisterende på at ville have mig. De var så overbevisende, at det hele gik stærkere, end jeg troede. Det er jeg bare glad for.
Var der danske klubber iblandt de interesserede?
– Det har jeg ikke nogle kommentarer til, siger Mikkel Kaufmann til Tipsbladet.
Kaufmann har skrevet under på en kontrakt til sommeren 2028, og han kan få officiel Bundesliga-debut for Heidenheim, når mandskabet møder St. Pauli med Andreas Albers i truppen 24. august.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
England – Ghana
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT