Ove Flindt Bjerg har de senere år set mere fodbold end de fleste. Den tidligere træner for blandt andre Odd Grenland fra Norge har siden 2008 været scout i den tyske klub Borussia Mönchengladbach, hvor han har været med til at vende tommelfingeren op og ned på potentielle emner.
I øjeblikket er Gladbach igen ved at etablere sig blandt de største i Tyskland. Klubben er nummer fire i Bundesligaen i øjeblikket á point med Leverkusen på tredjepladsen og med 12 point ned til nummer fem. Der resterer kun fem kampe. Og så har klubben på en generalforsamling for de 70.000 medlemmer præsenteret imponerende tal. En omsætning på cirka en milliard kroner blev præsenteret, og der er sorte tal på bundlinjen.
Det har fået det tyske medie bild.de til at lave en indkøbsliste for Gladbach – en liste, hvor danske Yussuf Poulsen fra Leipzig indgår, og Ove Flindt Bjerg kan godt mærke, at der er flere og flere, der bliver kædet sammen med den tyske klub. Han vil dog ikke røbe, om Poulsen er interessant for Gladbach.
– Vi kommenterer ikke på spekulationer – og spekulationer er der mange af for tiden. Bild præsenterer fire navne, som vi skal købe, men det er jo en mening fra journalisten og har intet med klubben at gøre, siger Ove Flindt Bjerg til tipsbladet.dk.
Den danske scout fortæller, at der er sket meget på de syv år, han har været ansat i klubben. Dengang han startede, var det næsten umuligt at få spillere til Gladbach.
– For fem, seks, syv år siden var det en kamp hele tiden. Nu står spillerne i kø. Mange vil til prøvetræning, og der er rigtig mange, der vil ind i vores ungdomsafdeling. Det siger noget om, hvor stor forskellen er på top og bund i Tyskland, og det er et bevis på, at vi langsomt har bygget en sund klub op. Det er et fantastisk stykke arbejde, der er lavet af bestyrelsen, og jeg er utrolig glad for at være i den her klub, der er meget familiær. I krisetider har vi stået sammen, siger Flindt Bjerg og forklarer:
– Nu går vi efter tredjepladsen, og vi møder Leverkusen i tredjesidste spillerunde. Vi vil gerne direkte i Champions League, men bliver vi nummer fire, må vi tage den gennem kvalifikationen. Vi er kommet langt siden 2011, hvor vi var i playoff om nedrykning til 2. Bundesliga og slog Bochum over to kampe takket være et mål af Marco Reus. At være en del af det her team, er jeg utrolig stolt over.
Den snart 67-årige scout har ellers fået tilbud om at lave noget andet. Blandt andet har flere klubber henvendt sig for at høre, om han ville være interesseret i at træne igen.
– Jeg er blevet tilbudt trænerjobs de sidste år, men jeg er ikke sikker på, jeg er en god træner. Jeg har nogle andre kvaliteter. Der er mange, der spørger mig til råds, og det sætter jeg pris på. Det er rart, at min mening bliver værdsat og respekteret, siger Flindt Bjerg, der også har haft tilbud om at blive scout i en anden klub.
– Der er en klub, som fortsat er med i Champions League, som har ønsket at få mig som scout. Men jeg vil ikke væk fra Gladbach.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
OPTAKT
AGF – FC København
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
