Når det danske U19-landshold 22. maj skal møde Tyskland i en testkamp, vil det være med Christian Østergaard på holdet.
Her kan han passende gøre fin reklame for sine fodboldkundskaber, for stortalentet, der har kontraktudløb i Wolfsburg om en måneds tid, fortæller nemlig til Tipsbladet, at han forlader den tyske klub til sommer.
– Der skal ske noget nyt efter sæsonen. Det skal der. Jeg føler egentlig, at jeg står meget godt i forhold til mit niveau, og hvordan jeg har det fysisk. Jeg er åben for en del ting. Jeg vil rigtig gerne være et sted, hvor klubben tager hånd om mig, og der er tiltro til mig. Om det er i Danmark, Tyskland eller nyt land, det er ikke så vigtigt, siger Christian Østergaard og slår fast:
– Jeg vil ikke udelukke noget for at være ærlig. Det kommer an på de tilbud og muligheder, der vil være. Jeg ved godt selv med fodbold, at det sjældent bliver sådan, som man planlægger, så man skal også være heldig, at en klub mangler én på positionen. Det handler meget om timing, bemærker Christian Østergaard, som grundet sin uafklarede klubsituation ikke har faste sommerferieplaner.
– Det tror jeg, at man som fodboldspiller må acceptere, fordi man ikke ved, hvor det går hen. Jeg har sagt til familie og venner, at jeg ikke ved noget om min sommerferie. Måske får jeg slet ikke ferie. Jeg må tage det, som det kommer, men det er sådan, man har det som fodboldspiller.
– Selvfølgelig vil jeg gerne have det fastlagt hurtigst muligt, men omvendt skal jeg tage den rigtige beslutning, så jeg tager ikke nogen forhastet beslutning, lyder det fra midterforsvareren, der for tre år siden tog til Wolfsburg fra Randers.
I den tid har han snuset til Bundesliga-holdet, og Christian Østergaard har også ofte trænet med Jonas Wind og Joakim Mæhle, hvis han ikke har været udtaget til det danske U19-landshold, men det er ikke blevet til debut på seniorplan. Dog har han været med til reserveholdskampe, og da Wolfsburg ikke har et U23-hold, er det med at komme videre.
– Jeg føler faktisk , at jeg har fået mere ud af det end forventet. Det har rykket på mig som person, og jeg er virkelig blevet moden. I starten skulle jeg vænne mig til, at jeg ikke længere havde min mor og far hos mig. Det var ikke let at flytte hjemmefra, og der må jeg indrømme, at det var svært til tider.
– Jeg var lige blevet 16 år, da jeg flyttede væk fra familien. Man kan sige, at jeg heller ikke så dem ret meget derhjemme, fordi jeg trænede så meget, men de var bare altid i nærheden. Og pludselig var de seks timer i bil væk. Det var hårdt.
– Samtidig var mit tyske ikke godt, da jeg kom herned, så det skulle jeg også lære hurtigt, for på banen går det stærkt, men det er også noget, som, jeg føler, hjælper mig nu. Jeg var presset ud i at tale tysk, og det har jeg lært meget af, bemærker Christian Østergaard, som altså har fået fyldt godt op i bagagen, nu hvor han efter sommerferien skal spille seniorfodbold.
Jeg spiller på et rigtig højt niveau både personligt og på vores hold, så jeg er egentlig klar, når opringningen kommer.
Christian ØstergaardWolfsburg
– Jeg har trænet med førsteholdet nogle gange, og jeg har også været med i en træningskamp mod Rostock. Det har været udfordrende, og det er endnu mere fysisk, og så er der bare en helt vild kvalitet. Du skal arbejde meget mere for bolden og det hele, og det giver noget af et wake up call, men jeg fik også vist, at jeg kan være med, så jeg er klar.
– Man lærer at spille på forskellige måder ved at være i så stor en klub som Wolfsburg. Jeg har min danske fodboldbaggrund, og den vil jeg ikke glemme, men jeg føler, at den tyske del har lagt en dimension på mit spil. Så jeg føler, at jeg står et rigtig godt sted. Jeg spiller på et rigtig højt niveau både personligt og på vores hold, så jeg er egentlig klar, når opringningen kommer, lyder det fra Christian Østergaard, som sluttede sæsonen på Wolfsburgs succesfulde U19-hold med en 5-0-sejr i pokalfinalen mod SV Meppen onsdag.
– Vi har haft en rigtig god sæson i år, og jeg spiller fuld tid hver gang, så jeg kan bestemt ikke klage. Vi genvandt pokalen, og i ligaen endte vi som to'er, men for at være ærlig skulle vi have vundet, vi er klart det bedste hold. Vi har scoret 90 mål i 24 kampe og har det bedste forsvar i ligaen. Det er fedt at være en del af så godt et hold, og jeg føler, at jeg udvikler mig fysisk og teknisk.
Det kan danske fodboldfans måske se endnu mere til, hvis en dansk klub slår til og henter den transferfrie midterforsvarer.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG