Det var et spørgsmål om tid, før Zidan Sertdemir ville få førsteholdsdebut for Bayer Leverkusen, og søndag blev spændingen så udløst. Den blot 16-årige midtbanespiller fik de sidste fire minutter af kampen mod Hertha Berlin og var således med til at få udlignet til 1-1 til allersidst.
Dermed blev den danske U19-landsholdsspiller den andenyngste debutant i Bundesliga-historien. Han er kun overgået af Borussia Dortmunds teenagefænomen Youssoufa Moukoko.
Kort før Zidan Sertdemir kom ind, havde Leverkusen også bragt den ligeledes 16-årige Iker Bravo. Cheftræner Gerardo Seoane glæder sig efter kampen over sine to ungersvendes første Bundesliga-optræden.
– Sertdemirs og Bravos debuter er belønningen for hårdt arbejde. Det kræver masser af hårdt arbejde at nå den absolutte top. Ikke bare for spillerne, men også for deres familier. Det er meget tilfredsstillende, siger Seoane ifølge Leverkusen Twitter-profil.
I Leverkusen er den tidligere Superliga-målmand Lukas Hradecky anfører. Han sagde i forrige uge, at Zidan Sertdemir minder ham om en af klubben tidligere stortalenter, der i dag spiller i Chelsea og på det tyske A-landshold.
– Han minder mig meget om Kai Havertz. Han har fået samme nummer i truppen, og med det venstre ben, han har, er det svært ikke at se de samme ting i ham som i Kai, sagde Hradecky.
– Deres spillestil minder om hinanden, og de er begge venstrebenet, så det er nemt at drage paralleller. Kai var også meget samme type. Han (Sertdemir, red.) virker til, at han er klar til at lære mere, og det skal man have som ung spiller. I mine øjne er talentet ikke kun, hvad man kan gøre på fodboldbanen, men også uden for. Han har en god familie, som støtter ham. Det er vigtigt at forsøge at blive bedre hver dag, og jeg tror, han besidder den kapacitet.
Zidan Sertdemir har tyrkisk baggrund, men er dedikeret til de danske landshold.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
