Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Spændende nyt om Simon Kjær

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Viktor Claesson siger stop

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Elver bliver hjemme fra VM-test

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Stor mystik omkring Emil Højlund

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Silkeborg IF – FC København

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Afslører interesse for dansk stjerne

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Afslører detaljer – så meget tjener Tadej Pogacar

– Det skal I ikke sige til FCK!

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Holger Rune-succes i drama

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

– Han er en toptræner

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X
