Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Henter FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Joakim Mæhle åbner op
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Kæk Wass: Han filmede!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
