Tyrkiet presser på: Supertalent vælger Danmark

Selv om det tyrkiske fodboldforbund er ivrig efter at få Zidan Sertdemir til at stille op for Tyrkiet, er teenageren dedikeret til de danske landshold.



Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.

Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.

Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.

– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.

– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.

Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.

– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.

– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.

Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.

– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.

U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Slot har intet problem med Salah

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Forhandler med Pione Sisto

Vildt skifte i Superligaen?

Danske klubber efter Thomas Delaney

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

OB-boss med spændende transferbesked

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Sergio Ramos i chokskifte?

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

Zorniger kommer med klar besked

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Thomas Delaney i stor hyldest

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Syv i træk for Barcelona

Brøndby afvist

Neestrup erkender FCM-misundelse

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

FC København interesseret i denne angriber

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Målfattigt mellem Bees og Whites

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Aflyser møde med pressen

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg