Det er ikke mange måneder, siden Zidan Sertdemir rendte rundt og spillede U19-fodbold i FC Nordsjælland, men siden er det gået stærkt. Han blev solgt til Bayer Leverkusen i sommer for et millionbeløb, og i weekenden var han med på bænken, da førsteholdet mødte Bayern München.
Sertdemir beskrives som en af de mest lovende danske spillere i årgang 2005, og hvis hans udvikling i Leverkusen fortsætter i samme tempo, går der næppe mange år, før han ikke kun er aktuel for U-landsholdene men også for Kasper Hjulmands A-landshold.
Den blot 16-årige midtbanemand har dog tyrkiske rødder, og det tyrkiske fodboldforbund har aktivt forsøgt at overtale familien Sertdemir til, at sønnike skal skifte fodboldmæssigt tilhørsforhold.
– De har kontaktet mig et par gange gennem et stykke tid nu, men mit svar var kort og kontant, at det var her, han skulle fortsætte. Vi føler os mere hjemme her. Selv om de selvfølgelig ikke er tilfredse med vores beslutning, siger Zidan Sertdemirs far, Bilbay Sertdemir, til tipsbladet.dk.
– Det har selvfølgelig også været en svær beslutning for os. Men tanken, at vi skulle vælge Danmark, er ikke lige opstået; den har altid været der. Siden han har været en lille knægt, har han altid tænkt, han skulle spille for Danmark.
Zidan Sertdemir har spillet fire U16-landskampe og to U17-landskampe for Danmark. Ifølge hans far er der mange gode grunde til, at valget er faldet på de danske landshold.
– Han er født og opvokset der, og det danske forbund har været med til at udvikle ham, og derfor synes vi også, vi skylder dem, at han spiller for dem, siger Bilbay Sertdemir, der samtidig påpeger, at dansk landsholdsfodbold står stærkt, og at Sertdemir kender A-landstræneren fra FC Nordsjælland.
– Det er i fremgang, og det er et ønske for ham at spille for det danske landshold, for han føler sig mere hjemme der. Vi kender også Kasper Hjulmand, og han kender os. Hele landsholdsregiet i Danmark kender os, og vi kan også mærke på Flemming Berg (talentudviklingschef i DBU, red.), at der er stor tiltro til Zidan. Det har vi også omvendt til dem. Jeg kan ikke se, hvorfor vi skulle skifte til Tyrkiet, selv om familien kommer fra Tyrkiet, når Danmark har været med til udvikle ham.
Zidan Sertdemir er ikke bundet til Danmark, før han har optrådt for A-landsholdet. Derfor kan han i princippet vælge Tyrkiet på et senere tidspunkt, men det ligger ikke i kortene.
– Det danske landshold er helt klart vores førsteprioritet. Han har ikke på nogen måder tanker om at vælge det tyrkiske landshold. Selv om de måske bliver sure, har vi truffet beslutningen. Vi kan mærke, der er tillid til og tro på Zidan fra de danske landshold, siger Bilbay Sertdemir.
U17-landsholdet har ikke programsat flere kampe i 2021. Til gengæld spiller U19-landsholdet to venskabskampe mod Portugal i november.
LIVE
LIVE: Skør målmandssituation i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
