Dansker runder vild milepæl i Bundesligaen

Trods en svær start har Mads Pedersen etableret sit navn i Bundesligaen og har nu rundet flotte 100 kampe i den bedste tyske række.



100 kampe i Bundesligaen. Augsburgs danske venstre back Mads Pedersen har rundet en fantastisk milepæl i en af de bedste rækker i verden.

– Det er kæmpe stort. Normalt er jeg en type, der ikke går op i årsdage og sådanne mærkedage, men det var anderledes denne gang, da jeg efter kampen kom hjem, og fruen havde lavet min yndlingsdessert tiramisu og stillet to glas rødvin frem med et stort 100-skilt. Der kunne jeg mærke, at det alligevel rørte mig dybt, siger Mads Pedersen.

Den tidligere Superliga-spiller skiftede for fem år siden fra FC Nordsjælland til Augsburg, og her har han altså etableret sig som et velkendt navn i Bundesligaen.

Der var kun en kort afstikker til FC Zürich kort efter ankomsten til Tyskland.

– Selvfølgelig fik jeg en hård start, men jeg tvivlede aldrig på, at jeg nok skulle slå igennem, for jeg kunne se til træningerne, at jeg sagtens kunne være med, så jeg ventede bare på, at min chance skulle komme. Det skete så i mit andet år, og nu har jeg ramt over 100 Bundesliga-kampe og kommet i anførergruppen, så det er jeg meget stolt over.

– I Tyskland kan man også mærke, at det er en stor ting at ramme de her runde tal, hvad enten det er 100 eller 150 kampe. Så gør de et ekstra stort nummer ud af det, forklarer Mads Pedersen.

Danskeren på 27 år fortæller også, at han flere gange har haft muligheden for at vende hjem til de store danske klubber, men har forfulgt drømmen om at slå igennem på den helt store scene.  

– Det har der faktisk aldrig været tæt på, selv om jeg har haft interesse fra de fire store drenge derhjemme, men jeg har aldrig tænkt på, at jeg skulle hjem, fordi jeg skulle bevise, at jeg hører til på det her niveau, og jeg har stadig flere mål hernede, som jeg går efter, lyder det fra Mads Pedersen, som i løbet af denne sæson fik en dansk trænerduo i Augsburg i form af Jess Thorup og Jacob Friis.

Foto: Alamy

– Vi kan snakke vores eget sprog og kan nemmere forstå hinanden, og spillerne joker med, at vi har lavet vores egen mafia, men der er ingen andre fordele for mig, og Jess kan godt smide mig på bænken. Det har han gjort, når præstationerne ikke har været gode nok, og han siger det ligeud til mig, og jeg vil faktisk godt have det straight up. Det er jeg super glad for. Han er den bedste træner, jeg har haft, forklarer Mads Pedersen, der de seneste år under Kasper Hjulmands ledelse også har været inde omkring landsholdet. Men kun i udkanten.

– Jeg er ved at nå en alder, hvor det snart skal være, hvis det skal blive til noget. Jeg har været tæt på så lang tid, så man får et kæmpe boost, og så damper det af. Det ville være kæmpe stort at komme til EM, men der er enormt mange gode spillere, og det er ikke noget, man kommer vadende til. Jeg vil sindssygt gerne på landsholdet, og hvis han ringer en dag, så sidder jeg det på det første fly.

– Der er booket sommerferie, men jeg kan altid aflyse, siger han med et grin om en sommer, hvor der også er planlagt andre opgaver.

– Vi laver indsamling til Kræftens Bekæmpelse i Danmark i den første uge af juni. Det betyder meget for mig at være med til det, for jeg mistede både min onkel og farmor til kræft, og min onkel var altid på stadion for at følge mig, slutter Mads Pedersen, der med garanti har gjort din onkel stolt med 101 kampe i Bundesligaen.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

FC Midtjylland misser gylden chance

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Josip Radošević på samtlige forsider

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Krisen er blevet til en katastrofe?

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

FC København-krisen fortsætter

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Rasmus Højlund revser konkurrent

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Benhård Brian Riemer-melding

I svime over Pelle Mattsson

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afslører vild transfer-historie

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund