Borussia Dortmund får meget svært ved at nå med i næste sæsons Champions League. Lørdag forpassede holdet chancen for at komme helt tæt på Bundesligaens top-4, som giver adgang til den fineste klubturnering.
På hjemmebane mødte Dortmund netop nummer fire, Eintracht Frankfurt, og med Thomas Delaney på banen i hele kampen tabte Dortmund med 1-2.
Dortmund ligger nummer fem med 43 point, mens Frankfurt på fjerdepladsen suser på 50 point bag Wolfsburg, der med 1-0 hjemme over Köln kom på 54 point.
Dortmund fik en skidt start på kampen og kom bagud allerede efter ti minutter, da backen Nico Schulz scorede i eget net.
Hjemmeholdet havde det meste spil og begyndte også at komme til chancer. Det gav endelig resultat i første halvlegs sidste minut.
Efter et hjørnespark bugserede Emre Can bolden hen til Mats Hummels, der udlignede.
I anden halvleg havde Frankfurt bolden i nettet efter 20 minutter, men VAR afslørede en strafbar offside.
Kort efter var Erling Haaland i den anden ende tæt på at score, da han forsøgte sig ene mand, men skuddet fra en lidt spids vinkel strøg forbi den fjerneste opstander.
Men i den efterfølgende periode var det Frankfurt, der var mest nærgående med flere gode forsøg. Derfor var det ikke ufortjent, da André Silva med fire minutter tilbage headede sejrsmålet ind til 2-1 efter et kontraangreb.
I bunden er Schalke 04 ved at løbe tør for matematiske overlevelseschancer, efter at udekampen mod Bayer Leverkusen blev tabt 1-2. Traditionsklubben har 13 point til den rette side af nedrykningsstregen.
Derimod har Mainz og træner Bo Svensson fine muligheder for at klare frisag i bunden, selv om lørdagens hjemmekamp mod Bielefeld, der ligger næstsidst, sluttede 1-1.
Mainz har to point til tredjesidstepladsen, der udløser playoffkampe for overlevelse.
I midteropgøret mellem Augsburg og Hoffenheim vandt hjemmeholdet 2-1. Augsburg førte 2-0, før Robert Skov reducerede med fem minutter tilbage.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
