Düsseldorf vil beholde Ken Ilsø

Ken Ilsø er en succés i Fortuna Düsseldorf. Tyskerne vil gerne beholde ham og har allerede aftalt en pris med FC Midtjylland.



Ken Ilsø har scoret fem mål i sine hidtidige 11 kampe som lejesvend hos 2. bundesligaens midterhold Fortuna Düsseldorf. Ilsø har fra dag ét erobret en plads ved siden af rutinerede Sascha Rösler i Düsseldorfs angreb.

FC Midtjylland har papir på Ken Ilsø frem til sommeren 2013, men Düsseldorf sikrede sig i forbindelse med lejeaftalen i vinter en købsoption på Ilsø, og står det til manager Wolf Werner, så er Ken Ilsø også at finde i Düsseldorf i næste sæson.

– Vi vil gerne beholde Ken her, for vi mener, han kan blive en vigtig spiller i vores bestræbelser på at rykke op i Bundesligaen. Men vi ved endnu ikke, om det kan lade sig gøre. Vi skal betale en transfersum, som vi allerede fastlagde, da vi lavede lejeaftalen. Vi skal snakke med bestyrelsen om det, og så skal et eventuelt køb endelig godkendes i repræsentantskabet, siger Wolf Werner til tispbladet.dk.

I de fleste tyske fodboldklubber sidder der et repræsentskab, der så at sige holder kontrol med klubbens bestyrelse. I morgen afholdes der generalforsamling i klubben, hvor der blandt andet skal vælges et nyt repræsentantskab, og derfor ligger en endelig afgørelse på Ilsøs fremtidige fodboldskæbne ikke lige for.

– Vi tager det her emne op i slutningen af april, hvor det nye repræsentantskab er blevet valgt og har fundet sig til rette, og så må vi vente og se, hvad de siger. Men den sportslige afdeling er tilfredse med Kens præstationer, og vi håber som sagt, at han også spiller for os i næste sæson, siger Wolf Werner.

Ken Ilsø og Fortuna Düsseldrof ligger nummer ni i 2. bundesliga og kan med fem kampe igen hverken nå op- eller nedrykning. På fredag møder de Union Berlin hjemme på Esprit Arena.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Uruguay – Spanien

Senegal – Irak

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

New Zealand – Belgien

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki