Ken Ilsø har scoret fem mål i sine hidtidige 11 kampe som lejesvend hos 2. bundesligaens midterhold Fortuna Düsseldorf. Ilsø har fra dag ét erobret en plads ved siden af rutinerede Sascha Rösler i Düsseldorfs angreb.
FC Midtjylland har papir på Ken Ilsø frem til sommeren 2013, men Düsseldorf sikrede sig i forbindelse med lejeaftalen i vinter en købsoption på Ilsø, og står det til manager Wolf Werner, så er Ken Ilsø også at finde i Düsseldorf i næste sæson.
– Vi vil gerne beholde Ken her, for vi mener, han kan blive en vigtig spiller i vores bestræbelser på at rykke op i Bundesligaen. Men vi ved endnu ikke, om det kan lade sig gøre. Vi skal betale en transfersum, som vi allerede fastlagde, da vi lavede lejeaftalen. Vi skal snakke med bestyrelsen om det, og så skal et eventuelt køb endelig godkendes i repræsentantskabet, siger Wolf Werner til tispbladet.dk.
I de fleste tyske fodboldklubber sidder der et repræsentskab, der så at sige holder kontrol med klubbens bestyrelse. I morgen afholdes der generalforsamling i klubben, hvor der blandt andet skal vælges et nyt repræsentantskab, og derfor ligger en endelig afgørelse på Ilsøs fremtidige fodboldskæbne ikke lige for.
– Vi tager det her emne op i slutningen af april, hvor det nye repræsentantskab er blevet valgt og har fundet sig til rette, og så må vi vente og se, hvad de siger. Men den sportslige afdeling er tilfredse med Kens præstationer, og vi håber som sagt, at han også spiller for os i næste sæson, siger Wolf Werner.
Ken Ilsø og Fortuna Düsseldrof ligger nummer ni i 2. bundesliga og kan med fem kampe igen hverken nå op- eller nedrykning. På fredag møder de Union Berlin hjemme på Esprit Arena.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT