Düsseldorf vil beholde Ken Ilsø

Ken Ilsø er en succés i Fortuna Düsseldorf. Tyskerne vil gerne beholde ham og har allerede aftalt en pris med FC Midtjylland.



Ken Ilsø har scoret fem mål i sine hidtidige 11 kampe som lejesvend hos 2. bundesligaens midterhold Fortuna Düsseldorf. Ilsø har fra dag ét erobret en plads ved siden af rutinerede Sascha Rösler i Düsseldorfs angreb.

FC Midtjylland har papir på Ken Ilsø frem til sommeren 2013, men Düsseldorf sikrede sig i forbindelse med lejeaftalen i vinter en købsoption på Ilsø, og står det til manager Wolf Werner, så er Ken Ilsø også at finde i Düsseldorf i næste sæson.

– Vi vil gerne beholde Ken her, for vi mener, han kan blive en vigtig spiller i vores bestræbelser på at rykke op i Bundesligaen. Men vi ved endnu ikke, om det kan lade sig gøre. Vi skal betale en transfersum, som vi allerede fastlagde, da vi lavede lejeaftalen. Vi skal snakke med bestyrelsen om det, og så skal et eventuelt køb endelig godkendes i repræsentantskabet, siger Wolf Werner til tispbladet.dk.

I de fleste tyske fodboldklubber sidder der et repræsentskab, der så at sige holder kontrol med klubbens bestyrelse. I morgen afholdes der generalforsamling i klubben, hvor der blandt andet skal vælges et nyt repræsentantskab, og derfor ligger en endelig afgørelse på Ilsøs fremtidige fodboldskæbne ikke lige for.

– Vi tager det her emne op i slutningen af april, hvor det nye repræsentantskab er blevet valgt og har fundet sig til rette, og så må vi vente og se, hvad de siger. Men den sportslige afdeling er tilfredse med Kens præstationer, og vi håber som sagt, at han også spiller for os i næste sæson, siger Wolf Werner.

Ken Ilsø og Fortuna Düsseldrof ligger nummer ni i 2. bundesliga og kan med fem kampe igen hverken nå op- eller nedrykning. På fredag møder de Union Berlin hjemme på Esprit Arena.





Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Snart kan det give rødt kort

Har aldrig set lignende

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’