Ken Ilsø har scoret fem mål i sine hidtidige 11 kampe som lejesvend hos 2. bundesligaens midterhold Fortuna Düsseldorf. Ilsø har fra dag ét erobret en plads ved siden af rutinerede Sascha Rösler i Düsseldorfs angreb.
FC Midtjylland har papir på Ken Ilsø frem til sommeren 2013, men Düsseldorf sikrede sig i forbindelse med lejeaftalen i vinter en købsoption på Ilsø, og står det til manager Wolf Werner, så er Ken Ilsø også at finde i Düsseldorf i næste sæson.
– Vi vil gerne beholde Ken her, for vi mener, han kan blive en vigtig spiller i vores bestræbelser på at rykke op i Bundesligaen. Men vi ved endnu ikke, om det kan lade sig gøre. Vi skal betale en transfersum, som vi allerede fastlagde, da vi lavede lejeaftalen. Vi skal snakke med bestyrelsen om det, og så skal et eventuelt køb endelig godkendes i repræsentantskabet, siger Wolf Werner til tispbladet.dk.
I de fleste tyske fodboldklubber sidder der et repræsentskab, der så at sige holder kontrol med klubbens bestyrelse. I morgen afholdes der generalforsamling i klubben, hvor der blandt andet skal vælges et nyt repræsentantskab, og derfor ligger en endelig afgørelse på Ilsøs fremtidige fodboldskæbne ikke lige for.
– Vi tager det her emne op i slutningen af april, hvor det nye repræsentantskab er blevet valgt og har fundet sig til rette, og så må vi vente og se, hvad de siger. Men den sportslige afdeling er tilfredse med Kens præstationer, og vi håber som sagt, at han også spiller for os i næste sæson, siger Wolf Werner.
Ken Ilsø og Fortuna Düsseldrof ligger nummer ni i 2. bundesliga og kan med fem kampe igen hverken nå op- eller nedrykning. På fredag møder de Union Berlin hjemme på Esprit Arena.
LIVE
VM-LIVE: Fantastisk start for USA
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER