Ken Ilsø har scoret fem mål i sine hidtidige 11 kampe som lejesvend hos 2. bundesligaens midterhold Fortuna Düsseldorf. Ilsø har fra dag ét erobret en plads ved siden af rutinerede Sascha Rösler i Düsseldorfs angreb.
FC Midtjylland har papir på Ken Ilsø frem til sommeren 2013, men Düsseldorf sikrede sig i forbindelse med lejeaftalen i vinter en købsoption på Ilsø, og står det til manager Wolf Werner, så er Ken Ilsø også at finde i Düsseldorf i næste sæson.
– Vi vil gerne beholde Ken her, for vi mener, han kan blive en vigtig spiller i vores bestræbelser på at rykke op i Bundesligaen. Men vi ved endnu ikke, om det kan lade sig gøre. Vi skal betale en transfersum, som vi allerede fastlagde, da vi lavede lejeaftalen. Vi skal snakke med bestyrelsen om det, og så skal et eventuelt køb endelig godkendes i repræsentantskabet, siger Wolf Werner til tispbladet.dk.
I de fleste tyske fodboldklubber sidder der et repræsentskab, der så at sige holder kontrol med klubbens bestyrelse. I morgen afholdes der generalforsamling i klubben, hvor der blandt andet skal vælges et nyt repræsentantskab, og derfor ligger en endelig afgørelse på Ilsøs fremtidige fodboldskæbne ikke lige for.
– Vi tager det her emne op i slutningen af april, hvor det nye repræsentantskab er blevet valgt og har fundet sig til rette, og så må vi vente og se, hvad de siger. Men den sportslige afdeling er tilfredse med Kens præstationer, og vi håber som sagt, at han også spiller for os i næste sæson, siger Wolf Werner.
Ken Ilsø og Fortuna Düsseldrof ligger nummer ni i 2. bundesliga og kan med fem kampe igen hverken nå op- eller nedrykning. På fredag møder de Union Berlin hjemme på Esprit Arena.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT