Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

Efter seks sæsoner og en række skuffelser i næstbedste række kan HSV’s fans igen se frem til Bundesliga-bold.



Sent om eftermiddagen for syv år siden slukkede verdens måske mest berømte fodboldur. Uret på Volksparkstadion i Hamburg, som talte timerne, hvor Hamburger SV uafbrudt havde været i Bundesligaen.

Uret bliver næppe tændt igen. Men efter seks sæsoners lidelser i næstbedste række vil HSV efter sommerferien atter være at finde i Tysklands bedste fodboldrække.

Det står klart, efter at den falmede storklub lørdag aften vandt 6-1 hjemme over Ulm i næstsidste spillerunde af 2. Bundesliga. Med de tre point er HSV sikker på at ende på en af de to garanterede oprykningspladser.

Indtil afslutningen på 2017/18-sæsonen var HSV det eneste hold, som aldrig havde været rykket ned, siden Bundesligaen blev grundlagt i 1963.

Selv om man gennem flere sæsoner havde flirtet med nedrykningen, gjorde det voldsomt ondt på de stolte fans, og det skabte kaotiske scener med røgbomber og afbrudt spil i kampen, der beseglede skæbnen.

For 13. gang i sæsonen var samtlige 57.000 pladser på Volksparkstadion optaget, og det forventningsfulde publikum fik et tidligt chok.

Efter bare syv minutter blev en usikker HSV-defensiv straffet, da Tom Gaal sendte gæsterne i front.

Reminiscenser fra flere gigantiske skuffelser de seneste år poppede givetvis op på nethinden hos mange af fansene. Ville det gå galt igen? Som i 2022/23-sæsonen, da man troede, oprykningen var hjemme, indtil Heidenheim et andet sted i landet scorede to mål dybt inde i overtiden og trak skyggerne tilbage over Hamburg.

Få minutter senere udlignede Ludovit Reis, mens hjemmefansene skulle få endnu en forskrækkelse. Ti minutter før pause fik Ulm straffespark, men målmand Daniel Heuer Fernandes reddede.

Og så gik det stærkt den anden vej. Inden pausen havde HSV med to mål på få minutter bragt sig på 3-1, og der blev for alvor fyret op under stemningen på Volksparkstadion.

Spillerne jublede på vej til pause, fansene gjaldede en blanding af lettelse, glæde og forventning ud, og alt var gjort klar til fest i Tysklands næststørste by.

Da Ulm kort efter pausen lavede et nærmest komisk selvmål, var der ikke længere tvivl. HSV skulle op, og Ulm skulle ned.

Yderligere to pinde i form af mål blev smidt på festbålet, inden dommerens fløjte lød efter 90 minutter og samtidig indvarslede, hvad der givetvis bliver en gigantisk oprykningsfest i Hamburg.

Allerede før slutfløjt havde de mest inkarnerede fans taget opstilling langs sidelinjen klar til at løbe ind på banen trods formaninger fra stadionspeakeren om det modsatte. Sekunder efter slutfløjtet kunne græstæppet ikke længere ses for jublende fans.

/ritzau/



No data available.

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

AGF var klar med rekordbeløb

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Brøndby meldes tæt på dansk profil

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen