Sent om eftermiddagen for syv år siden slukkede verdens måske mest berømte fodboldur. Uret på Volksparkstadion i Hamburg, som talte timerne, hvor Hamburger SV uafbrudt havde været i Bundesligaen.
Uret bliver næppe tændt igen. Men efter seks sæsoners lidelser i næstbedste række vil HSV efter sommerferien atter være at finde i Tysklands bedste fodboldrække.
Det står klart, efter at den falmede storklub lørdag aften vandt 6-1 hjemme over Ulm i næstsidste spillerunde af 2. Bundesliga. Med de tre point er HSV sikker på at ende på en af de to garanterede oprykningspladser.
Indtil afslutningen på 2017/18-sæsonen var HSV det eneste hold, som aldrig havde været rykket ned, siden Bundesligaen blev grundlagt i 1963.
Selv om man gennem flere sæsoner havde flirtet med nedrykningen, gjorde det voldsomt ondt på de stolte fans, og det skabte kaotiske scener med røgbomber og afbrudt spil i kampen, der beseglede skæbnen.
For 13. gang i sæsonen var samtlige 57.000 pladser på Volksparkstadion optaget, og det forventningsfulde publikum fik et tidligt chok.
Efter bare syv minutter blev en usikker HSV-defensiv straffet, da Tom Gaal sendte gæsterne i front.
Reminiscenser fra flere gigantiske skuffelser de seneste år poppede givetvis op på nethinden hos mange af fansene. Ville det gå galt igen? Som i 2022/23-sæsonen, da man troede, oprykningen var hjemme, indtil Heidenheim et andet sted i landet scorede to mål dybt inde i overtiden og trak skyggerne tilbage over Hamburg.
Få minutter senere udlignede Ludovit Reis, mens hjemmefansene skulle få endnu en forskrækkelse. Ti minutter før pause fik Ulm straffespark, men målmand Daniel Heuer Fernandes reddede.
Og så gik det stærkt den anden vej. Inden pausen havde HSV med to mål på få minutter bragt sig på 3-1, og der blev for alvor fyret op under stemningen på Volksparkstadion.
Spillerne jublede på vej til pause, fansene gjaldede en blanding af lettelse, glæde og forventning ud, og alt var gjort klar til fest i Tysklands næststørste by.
Da Ulm kort efter pausen lavede et nærmest komisk selvmål, var der ikke længere tvivl. HSV skulle op, og Ulm skulle ned.
Yderligere to pinde i form af mål blev smidt på festbålet, inden dommerens fløjte lød efter 90 minutter og samtidig indvarslede, hvad der givetvis bliver en gigantisk oprykningsfest i Hamburg.
Allerede før slutfløjt havde de mest inkarnerede fans taget opstilling langs sidelinjen klar til at løbe ind på banen trods formaninger fra stadionspeakeren om det modsatte. Sekunder efter slutfløjtet kunne græstæppet ikke længere ses for jublende fans.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
