Svenssons forløb minder om Klopp og Tuchel

Bo Svensson klarer sig godt i Mainz, ja det går faktisk så godt, at danskeren snart kan være videre til en større klub, fortæller en ekspert i tysk fodbold i et interview med Tipsbladet.



DENNE ARTIKEL ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 28. APRIL 2023.

Viaplays fodboldkommentator Jonas Schwartz følger og dækker tysk fodbold tæt, og Svenssons succes er et stort emne syd for grænsen.

Mainz lignede en sikker nedrykker, da Bo Svensson kom til i de første dage i 2021, men klubbens skæbne er siden vendt på hovedet med en jagt på Europa-pladser, der bringer minderne frem om gode tider med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel som cheftrænere.

”Da det gik helt af helvede til for Mainz, kom Christian Heidel og Martin Schmidt tilbage, og de pegede på Bo Svensson. Så han har en ledelse, der aktivt har valgt ham og tror på ham. Det gav ham trygge rammer, og det var vigtigt i starten,” siger Jonas Schwartz.

”Som sportsdirektør Martin Schmidt sagde på tv for nylig, har Bo Svensson den her ‘Dänische Coolness’.”

”Svensson kan sagtens være striks i forhold til det disciplinære og den faste overbevisning om, at ingen må sætte sig over kollektivet, men samtidig giver han frihed til spillerne og tror på dem. Han holder mange samtaler med spillerne og har fokus på det mentale, og det virker til at have hjulpet holdet meget.”

”Og så har Svensson sammenlignet med tidligere smidt sin tendens til at være kontrolfreak, der gerne ville være helt involveret i alle led af scoutingen, lægestabens arbejde, alle aspekter af fodboldklubben. Han har lært sig at uddelegere. Han har en hård hånd, når det er nødvendigt, men han har ramt en god balance,” siger Jonas Schwartz.

188138

Mainz er ubesejret i ti kampe i Bundesligaen, en rekord der tangerer Tuchels bedste periode og overgår, hvad Mainz opnåede under Jürgen Klopp.

Og de resultater bliver bemærket i Tyskland.

”Christian Heidel opfandt det moderne Mainz og førte Jürgen Klopp og Thomas Tuchel fra at være helt ukendte til store trænerprofiler. Det er præcis det samme, Heidel gør nu ved at hente Bo Svensson fra Red Bull Salzburgs andethold, FC Liefering,” siger Jonas Schwartz.

”Heidel gør nøjagtigt det samme ved at placere sin tro på Bo Svensson, som han gjorde med Klopp og Tuchel. Der kan ikke være nogen tvivl om, at Bo Svensson også ryger videre til et stort job. Det er kun et spørgsmål om, hvorvidt det er her til sommer, eller om det er senere. Og vi skal ikke blive overraskede, hvis Dortmund ender med at tage ham,” siger Jonas Schwartz.

”Man skal ikke undervurdere, hvor stort et navn, han nu har i Tyskland. Det er fuldstændig naturligt, at Svensson nu kobles til jobbet, hver gang et trænersæde i en af de store traditionsklubber bliver ledigt. Bayern München tror jeg ikke på, de vælger nok ikke at gå ned ad den vej. Men alle andre klubber er mulige,” siger Jonas Schwartz, der ser paralleller til Thomas Franks succes i Brentford.

”Svensson og Thomas Frank har det til fælles, at de arbejder i mindre klubber, der nærmest udelukkende kan overraske positivt. Det giver lidt mere arbejdsro.”

”Mainz vil gerne forlænge Svenssons kontrakt, men han virker overhovedet ikke interesseret i den slags overvejelser. Hvor andre trænere vil have ledelsens opbakning i form af en lang kontrakt, er Svensson nærmest ligesom Marcelo Bielsa. Det er ikke for kontrakter og signaler, han er fodboldtræner. Han vil ud at arbejde, og så er det med aftaler noget, man sætter sig og bliver enige om efter sæsonen.”







– Intet mindre end en kæmpe genistreg


Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Det er useriøst, FCK!

Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Frank mødt af massive buh-råb

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Forrygende Franculino på pletten igen

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Real Madrid spiller uafgjort

Brøndby IF – FC Nordsjælland

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Vejle forværrer FCK’s krise

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Voldsomme rygter i udlandet

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Arbejder på køb af William Osula

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

AGF – Sønderjyske

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom