Elendige Schalke 04 taber igen – Få Bundesliga-overblikket

Schalke 04 har endnu ikke vundet i denne sæson af Bundesligaen, mens lørdagen bød på et overraskende pointtab til Bayern München, der kun fik uafgjort hjemme mod Werder Bremen.



Lørdag skulle niende spillerunde afvikles i den tyske Bundesliga, og her skulle Bayern München forsøge at fortsætte dominansen helt i toppen. Det lykkedes dog noget overraskende ikke i hjemmekampen mod stærkt undertippede Werder Bremen.

Gæsterne ville nemlig i den grad lege med, og det var Werder, der kunne få til pause foran med 0-1 efter en scoring fra Maximilian Eggestein. Bayern München fik afværget katastrofen med en halv time igen, da Kingsley Coman udlignede, men mere blev det ikke til for Bayern, der måtte nøjes med 1-1.

I Bielefeld ventede der værterne en svær opgave mod Bayer Leverkusen, og det var da også gæsterne, der trak det længste strå her. I første halvleg scorede Leon Bailey for Leverkusen, der kunne gå til pause med 0-1 på tavlen.

I anden halvleg åbnede hjemmeholdet med udligning, da den tidligere Superliga-keeper Lukas Hradecky blev noteret for et selvmål. Med tre minutter igen sørgede Aleksandar Dragovic dog for, at Bayer Leverkusen alligevel vandt med 1-2 og dermed spillede sig foran RB Leipzig som to’er i Bundesligaen.

Læs også:I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen

Kampen mellem Hoffenheim og Stuttgart blev noget af en målfest, der sluttede med fjerde uafgjorte resultat på stribe for Stuttgart. Det lignede dog, at det skulle gå endnu værre efter bare et kvarter, da Christoph Baumgartner bragte Hoffenheim foran.

Det blev dog både 1-1 og 1-2 før pausen, da både Gonzalesz og Wamangituka kom på tavlen for gæsterne. I anden halvleg kom Hoffenheim tilbage på 2-2 ved Ryan Sessegnon, inden Kramaric på straffe bragte Hoffenheim foran igen med 3-2. Festen blev dog spoleret i overtiden af et træf fra Kempf til 3-3.

Hoffenheim var uden en skadet Jacob Bruun Larsen.

Borussia Mönchengladbach missede en gylden chance for at spille sig indenfor i de europæiske pladser, da det kun blev 1-1 hjemme mod Augsburg, der er ligaens nummer ti.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Neuhaus bragte ellers Gladbach hurtigt foran, men i næstsidste minut sørgede Caligiuri for 1-1.

Schalke 04 fortsætter sin håbløse stime og har efter otte runder fortsat ikke vundet en eneste kamp. Det blev et nederlag på 0-2 til Wolfsburg lørdag, der holder Schalke fast på ligaens næstsidste placering kun overgået af Mainz helt nederst.

Weghorst og Schlager scorede målene for Wolfsburg.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Nigeriansk rigmand vil købe stor andel i Arsenal
Læs også:Fik en blodtud: Arsenal-stjerner i slagsmål til træning
Læs også:Medie: Arsenal henter ung stopper i Bundesliga-klub




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer