Lørdag skulle niende spillerunde afvikles i den tyske Bundesliga, og her skulle Bayern München forsøge at fortsætte dominansen helt i toppen. Det lykkedes dog noget overraskende ikke i hjemmekampen mod stærkt undertippede Werder Bremen.
Gæsterne ville nemlig i den grad lege med, og det var Werder, der kunne få til pause foran med 0-1 efter en scoring fra Maximilian Eggestein. Bayern München fik afværget katastrofen med en halv time igen, da Kingsley Coman udlignede, men mere blev det ikke til for Bayern, der måtte nøjes med 1-1.
I Bielefeld ventede der værterne en svær opgave mod Bayer Leverkusen, og det var da også gæsterne, der trak det længste strå her. I første halvleg scorede Leon Bailey for Leverkusen, der kunne gå til pause med 0-1 på tavlen.
I anden halvleg åbnede hjemmeholdet med udligning, da den tidligere Superliga-keeper Lukas Hradecky blev noteret for et selvmål. Med tre minutter igen sørgede Aleksandar Dragovic dog for, at Bayer Leverkusen alligevel vandt med 1-2 og dermed spillede sig foran RB Leipzig som to’er i Bundesligaen.
Læs også:I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen
Kampen mellem Hoffenheim og Stuttgart blev noget af en målfest, der sluttede med fjerde uafgjorte resultat på stribe for Stuttgart. Det lignede dog, at det skulle gå endnu værre efter bare et kvarter, da Christoph Baumgartner bragte Hoffenheim foran.
Det blev dog både 1-1 og 1-2 før pausen, da både Gonzalesz og Wamangituka kom på tavlen for gæsterne. I anden halvleg kom Hoffenheim tilbage på 2-2 ved Ryan Sessegnon, inden Kramaric på straffe bragte Hoffenheim foran igen med 3-2. Festen blev dog spoleret i overtiden af et træf fra Kempf til 3-3.
Hoffenheim var uden en skadet Jacob Bruun Larsen.
Borussia Mönchengladbach missede en gylden chance for at spille sig indenfor i de europæiske pladser, da det kun blev 1-1 hjemme mod Augsburg, der er ligaens nummer ti.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Neuhaus bragte ellers Gladbach hurtigt foran, men i næstsidste minut sørgede Caligiuri for 1-1.
Schalke 04 fortsætter sin håbløse stime og har efter otte runder fortsat ikke vundet en eneste kamp. Det blev et nederlag på 0-2 til Wolfsburg lørdag, der holder Schalke fast på ligaens næstsidste placering kun overgået af Mainz helt nederst.
Weghorst og Schlager scorede målene for Wolfsburg.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Nigeriansk rigmand vil købe stor andel i Arsenal
Læs også:Fik en blodtud: Arsenal-stjerner i slagsmål til træning
Læs også:Medie: Arsenal henter ung stopper i Bundesliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
