Elendige Schalke 04 taber igen – Få Bundesliga-overblikket

Schalke 04 har endnu ikke vundet i denne sæson af Bundesligaen, mens lørdagen bød på et overraskende pointtab til Bayern München, der kun fik uafgjort hjemme mod Werder Bremen.



Lørdag skulle niende spillerunde afvikles i den tyske Bundesliga, og her skulle Bayern München forsøge at fortsætte dominansen helt i toppen. Det lykkedes dog noget overraskende ikke i hjemmekampen mod stærkt undertippede Werder Bremen.

Gæsterne ville nemlig i den grad lege med, og det var Werder, der kunne få til pause foran med 0-1 efter en scoring fra Maximilian Eggestein. Bayern München fik afværget katastrofen med en halv time igen, da Kingsley Coman udlignede, men mere blev det ikke til for Bayern, der måtte nøjes med 1-1.

I Bielefeld ventede der værterne en svær opgave mod Bayer Leverkusen, og det var da også gæsterne, der trak det længste strå her. I første halvleg scorede Leon Bailey for Leverkusen, der kunne gå til pause med 0-1 på tavlen.

I anden halvleg åbnede hjemmeholdet med udligning, da den tidligere Superliga-keeper Lukas Hradecky blev noteret for et selvmål. Med tre minutter igen sørgede Aleksandar Dragovic dog for, at Bayer Leverkusen alligevel vandt med 1-2 og dermed spillede sig foran RB Leipzig som to’er i Bundesligaen.

Læs også:I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen

Kampen mellem Hoffenheim og Stuttgart blev noget af en målfest, der sluttede med fjerde uafgjorte resultat på stribe for Stuttgart. Det lignede dog, at det skulle gå endnu værre efter bare et kvarter, da Christoph Baumgartner bragte Hoffenheim foran.

Det blev dog både 1-1 og 1-2 før pausen, da både Gonzalesz og Wamangituka kom på tavlen for gæsterne. I anden halvleg kom Hoffenheim tilbage på 2-2 ved Ryan Sessegnon, inden Kramaric på straffe bragte Hoffenheim foran igen med 3-2. Festen blev dog spoleret i overtiden af et træf fra Kempf til 3-3.

Hoffenheim var uden en skadet Jacob Bruun Larsen.

Borussia Mönchengladbach missede en gylden chance for at spille sig indenfor i de europæiske pladser, da det kun blev 1-1 hjemme mod Augsburg, der er ligaens nummer ti.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Neuhaus bragte ellers Gladbach hurtigt foran, men i næstsidste minut sørgede Caligiuri for 1-1.

Schalke 04 fortsætter sin håbløse stime og har efter otte runder fortsat ikke vundet en eneste kamp. Det blev et nederlag på 0-2 til Wolfsburg lørdag, der holder Schalke fast på ligaens næstsidste placering kun overgået af Mainz helt nederst.

Weghorst og Schlager scorede målene for Wolfsburg.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Nigeriansk rigmand vil købe stor andel i Arsenal
Læs også:Fik en blodtud: Arsenal-stjerner i slagsmål til træning
Læs også:Medie: Arsenal henter ung stopper i Bundesliga-klub




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne