Elendige Schalke 04 taber igen – Få Bundesliga-overblikket

Schalke 04 har endnu ikke vundet i denne sæson af Bundesligaen, mens lørdagen bød på et overraskende pointtab til Bayern München, der kun fik uafgjort hjemme mod Werder Bremen.



Lørdag skulle niende spillerunde afvikles i den tyske Bundesliga, og her skulle Bayern München forsøge at fortsætte dominansen helt i toppen. Det lykkedes dog noget overraskende ikke i hjemmekampen mod stærkt undertippede Werder Bremen.

Gæsterne ville nemlig i den grad lege med, og det var Werder, der kunne få til pause foran med 0-1 efter en scoring fra Maximilian Eggestein. Bayern München fik afværget katastrofen med en halv time igen, da Kingsley Coman udlignede, men mere blev det ikke til for Bayern, der måtte nøjes med 1-1.

I Bielefeld ventede der værterne en svær opgave mod Bayer Leverkusen, og det var da også gæsterne, der trak det længste strå her. I første halvleg scorede Leon Bailey for Leverkusen, der kunne gå til pause med 0-1 på tavlen.

I anden halvleg åbnede hjemmeholdet med udligning, da den tidligere Superliga-keeper Lukas Hradecky blev noteret for et selvmål. Med tre minutter igen sørgede Aleksandar Dragovic dog for, at Bayer Leverkusen alligevel vandt med 1-2 og dermed spillede sig foran RB Leipzig som to’er i Bundesligaen.

Læs også:I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen

Kampen mellem Hoffenheim og Stuttgart blev noget af en målfest, der sluttede med fjerde uafgjorte resultat på stribe for Stuttgart. Det lignede dog, at det skulle gå endnu værre efter bare et kvarter, da Christoph Baumgartner bragte Hoffenheim foran.

Det blev dog både 1-1 og 1-2 før pausen, da både Gonzalesz og Wamangituka kom på tavlen for gæsterne. I anden halvleg kom Hoffenheim tilbage på 2-2 ved Ryan Sessegnon, inden Kramaric på straffe bragte Hoffenheim foran igen med 3-2. Festen blev dog spoleret i overtiden af et træf fra Kempf til 3-3.

Hoffenheim var uden en skadet Jacob Bruun Larsen.

Borussia Mönchengladbach missede en gylden chance for at spille sig indenfor i de europæiske pladser, da det kun blev 1-1 hjemme mod Augsburg, der er ligaens nummer ti.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Neuhaus bragte ellers Gladbach hurtigt foran, men i næstsidste minut sørgede Caligiuri for 1-1.

Schalke 04 fortsætter sin håbløse stime og har efter otte runder fortsat ikke vundet en eneste kamp. Det blev et nederlag på 0-2 til Wolfsburg lørdag, der holder Schalke fast på ligaens næstsidste placering kun overgået af Mainz helt nederst.

Weghorst og Schlager scorede målene for Wolfsburg.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Nigeriansk rigmand vil købe stor andel i Arsenal
Læs også:Fik en blodtud: Arsenal-stjerner i slagsmål til træning
Læs også:Medie: Arsenal henter ung stopper i Bundesliga-klub


Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Her er planen for januars transfervindue

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Salah blev helten for Egypten

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

City-ejer sælger klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Det er til dumpekarakter

Eriksen med kontant udmelding

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation