(Tipsbladet i Wolfsburg) Peter Christiansen har efter tre år som sportsdirektør i FC København forladt jobbet til fordel for en kæmpe stilling som forretningsfører i den store tyske klub Wolfsburg.
Dermed har danskeren landet et ekstremt stort job i en af de største tyske klubber, og onsdag skulle giraffen så vises frem for pressen.
Her satte den 49-årige fodboldboss for første gang som ny Wolfsburg-chef ord på, hvorfor han forlod et job i Danmrk, som han selv troede, han skulle have i otte – ti år. Han forklarer, at FC København ikke kunne stille noget op for at ændre hans mening, da han først fik jobbet tilbudt.
– De kunne ikke konkurrere med det tilbud, jeg fik. Det tror jeg ikke. Plus, man skal se det som en mulighed for mig, hvor jeg først har rendt rundt ude på banerne i 15 år, og så har jeg siddet bag et skrivebord i 15 år i den danske Superliga, og for at være helt ærlig er det jo de samme stadioner, som stadig står der. Der kommer et nyt hold op en gang imellem, så på en måde har jeg nok set det, jeg skulle se i Superligaen, siger Peter Christiansen og tilføjer:
– Så har jeg også en følelse af, at jeg helt ærligt ikke ved, hvor længe jeg kan arbejde på den måde, jeg gør. Jeg ved ikke, om den måde, som jeg driver det eller mig selv på, om det gør, at lyset pludselig brænder ud i forhold til at finde motivationen eller energien. Så jeg føler også, at tiden og timingen i forhold til, hvad jeg har set i Superligaen, og hvor jeg føler, at vi har rykket FC København hen, at tiden var rigtig, forklarer forretningsføreren i Wolfsburg.
En ny chef i Bundesliga-klubben, som er kommet til Tyskland uden sin kone Camilla og parrets børn.
Den løsning passer ham glimrende til at begynde med, fordi der er nok at tage fat på i Wolfsburg, der i sidste sæson skuffede fælt og flirtede med nedrykning i Bundesligaen.
– Først og fremmest er jeg jo taget herned selv, så må vi se hen ad vejen, om der skal ske nogle ændringer. Camilla er hjemme i København. Det er ikke en model, som er fjern fra os. Vi har prøvet det før. Da jeg spillede i Randers efter FC København havde jeg en lejlighed, hvor jeg pendlede frem og tilbage. Da jeg skiftede til FC København, boede jeg på hotel og kørte bare herind hver eneste morgen og kom hjem fra arbejde klokken 20.00. Det samme næste dag. Det er det samme, der sker, når du skifter til et nyt sted.
– Der er mange ting, du skal dykke ned i, hvis du skal forstå klubben. Det er jo det, der er ved at være alene afsted, giver dig muligheden for. Jeg kan egentlig godt lide den model, for jeg føler egentlig også, at jeg skylder først FCK og nu her. For jeg føler ikke, at der er projekter, der bare kan vente på, at succesen bare kommer om tre måneder, seks måneder eller ni måneder. Den skal man bare have med det samme. Det er det samme her.
– Og lige nu, hvor der ikke er nogen spillere her (sommerferie, red.), så kan jeg jo lære og bruge lidt mere tid med staben og folk omkring organisationen, siger han og åbner for, at det var svært at slippe væk fra FC København, der gerne havde beholdt den sportsdirektør, som vendte skuden.
Men til sidst lykkedes det at skifte, mod at FC København fik tilført 15 millioner kroner for ham.
– Jeg er med på, at det måske ikke var det mest populære ønske, hvis man kan kalde det det, at jeg lagde ind på det tidspunkt. Det har jeg fuld forståelse for, men jeg synes alligevel, at muligheden var så stor, at jeg ville gøre det. Og nogle gange er det også bare sådan i denne verden, at selv om man gerne vil være en holdspiller i alle henseender, og man gerne vil bløde for noget, der ikke kun er én selv, så var det her bare en god mulighed for mig egoistisk set, som jeg simpelthen var nødt til at forfølge, hvis jeg skulle kunne kigge mig selv i spejlet. Det må jeg sige, forklarer ‘PC’.
Som afviser, at det tog for lang tid at komme ud af aftalen med FC København.
– Nej, for jeg sidder her nu, kan man sige. Det ved jeg ikke, om jeg synes, det gjorde.
En ny chef er tiltrådt i Wolfsburg. Og han er dansker.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
David Nielsen har sagt op
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
I forhandlinger med Nartey
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
