Fremhæver Bo Svensson i forbindelse med stor pris

Thomas Tuchel fremhæver den danske manager, efter at Chelsea-træneren har vundet en stor pris.



Den danske træner Bo Svensson imponerede i stor stil i foråret med Mainz 05, som han højst overraskende formåede at sikre overlevelse i Bundesligaen. Og det er blandt andet blevet bemærket af toptræneren Thomas Tuchel.

Thomas Tuchel, der er træner i Chelsea, er netop blevet kåret til Årets Træner i Tyskland af fodboldmagasinet Kicker foran Hansi Flick og Edin Terzic.

Og i forbindelse med den kåringen fremhæver Thomas Tuchel så Bo Svensson som en, der også kunne have fortjent prisen.

– Jeg accepterer prisen og er meget taknemmelig – det er en stor pris for hele holdet, fordi jeg ser mig selv som en holdspiller. Derfor er sådan en personlig pris lidt ubehagelig for mig.

–  Hvem skal bestemme, hvad den største trænerpræstation er? Måske Christian Streich (SC Freiburgs træner, red.) eller Bo Svensson fortjener prisen. Måske kunne man give den til Freiburg hvert år, eller måske skulle man give den til Heidenheim, fordi arbejdet der er enestående. Og træneren alene er ikke nok til at vinde Champions League, siger Thomas Tuchel til Kicker. 

Bo Svensson, 41 år, har tidligere arbejdet sammen med netop Chelsea-træneren. Svensson var nemlig spiller, da Tuchel var træner i Mainz 05 fra 2009 til 2014. 

I øjeblikket er Bo Svensson og Mainz 05 i gang med at forberede sig på en ny sæson i Bundesligaen, og i den forbindelse har en tidligere Superlige-stjerne været rygtet til klubben. Det rygte skyder danskeren imidlertid ned – læs mere om det her





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

New Zealand – Belgien

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

I dialog om dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ecuador – Tyskland

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Barcelona køber VM-angriber