Jesper Lindstrøm har gang i en forrygende sæson for Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, og med succes følger også transferrygter. Alene i denne sæson har Arsenal, Liverpool og Napoli været nævnt som bejlere, ligesom Bayern München er blevet opfordret til at gå efter det danske stjernefrø.
I en eventuel transfer skal der dog slås dansk rekord, spår Tommy Bechmann, der er tidligere Bundesliga-spiller og nuværende Viaplay-ekspert.
I øjeblikket er Joachim Andersen den dansker, der er blevet solgt dyrest, efter at Lyon betalte 225 millioner kroner for at hente ham i sommeren 2019. Men der skal noget mere på bordet for at hente “Jobbe”, lyder vurderingen.
– Jeg synes, hvis man kigger på Joachim Andersen til 225 millioner kroner som den dyreste dansker nogensinde, jamen, så er der ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bliver den dyreste dansker nogensinde, hvis han bliver solgt i det her transfervindue eller det næste.
– Jeg tænker, at man skal op med over 300 millioner, og hvis det er en klub fra Premier League, bliver det ikke billigere. Man ved, at når engelske klubber melder sig på banen, stiger værdien, fordi de har så mange penge derovre på øen. Så jeg tænker, at det bliver over 300 millioner, siger Tommy Bechmann til Viaplay.
Se hele klippet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor også Ken Ilsø giver sit besyv med.
Hvis Jesper Lindstrøm, 22 år, sælges for over 300 millioner vil der også falde en god luns af til hans tidligere klub, Brøndby IF. Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere på ugen – læs mere om det lige her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE