Jesper Lindstrøm har gang i en forrygende sæson for Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, og med succes følger også transferrygter. Alene i denne sæson har Arsenal, Liverpool og Napoli været nævnt som bejlere, ligesom Bayern München er blevet opfordret til at gå efter det danske stjernefrø.
I en eventuel transfer skal der dog slås dansk rekord, spår Tommy Bechmann, der er tidligere Bundesliga-spiller og nuværende Viaplay-ekspert.
I øjeblikket er Joachim Andersen den dansker, der er blevet solgt dyrest, efter at Lyon betalte 225 millioner kroner for at hente ham i sommeren 2019. Men der skal noget mere på bordet for at hente “Jobbe”, lyder vurderingen.
– Jeg synes, hvis man kigger på Joachim Andersen til 225 millioner kroner som den dyreste dansker nogensinde, jamen, så er der ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bliver den dyreste dansker nogensinde, hvis han bliver solgt i det her transfervindue eller det næste.
– Jeg tænker, at man skal op med over 300 millioner, og hvis det er en klub fra Premier League, bliver det ikke billigere. Man ved, at når engelske klubber melder sig på banen, stiger værdien, fordi de har så mange penge derovre på øen. Så jeg tænker, at det bliver over 300 millioner, siger Tommy Bechmann til Viaplay.
Se hele klippet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor også Ken Ilsø giver sit besyv med.
Hvis Jesper Lindstrøm, 22 år, sælges for over 300 millioner vil der også falde en god luns af til hans tidligere klub, Brøndby IF. Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere på ugen – læs mere om det lige her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER