Voldsom magtdemonstration

Harry Kane scorede hattrick på 14 minutter, da Bayerns offensiv udraderede RB Leipzig i en voldsom magtdemonstration.



Spil til ét mål. Lussing. Legestue.

Fodboldordbogen har mange ord for klasseforskel, men orker man ikke at slå op i den, kan man bare se Bayern Münchens indsats mod RB Leipzig i fredagens åbning af sæsonens Bundesliga.

Allerede ved pausen var det sydtyske mesterhold foran 3-0, og ydmygelsen fortsatte i anden halvleg. Et hattrick af Harry Kane gav slutresultatet 6-0.

Gæsterne fra det østlige Tyskland hører til i toppen af tysk fodbold, men fredag i München lignede det top mod bund.

Hjemmeholdet sad fuldstændig på opgøret fra start, og især Bayerns offensive firkløver med Michael Olise, Serge Gnabry, nyindkøbet Luis Diaz og målræv Harry Kane kunne Leipzig slet ikke holde styr på.

Det lykkedes at holde stand frem til 27. minut. Her bankede Olise mestrene i front efter et flot opspil, og bare fem minutter senere blev føringen fordoblet.

Denne gang var det Luis Diaz, som havde sidste fod på endnu et angreb, hvor Leipzig trods en dyb position på banen blev reduceret til træningskegler i hurtige Bayern-kombinationer.

Péter Gulácsi i Leipzig-målet fik ti minutters pause fra at hente bolden ud af nettet. Så rykkede Gnabry og fandt Olise, der bragede mål nummer tre ind få minutter fra pause.

Den store føring fik Bayern til at tage for let på tingene i starten af anden halvleg. Det gav Leipzig mulighed for at komme ind i kampen, men gæsterne fik ikke omsat et godt kvarter til en reducering.

I stedet stemplede Harry Kane ind på måltavlen. Denne gang indtog Luis Diaz oplæggerrollen, mens Kane afsluttede køligt efter en sparkefinte.

Da en flot reducering af Antonio Nusa to minutter efter blev trukket tilbage for en forkert igangsætning, var der ikke mere i gæsterne.

Kane plaffede sit 64. Bundesliga-mål ind et kvarter før tid. I Bundesliga-kamp nummer 64 for den engelske målmager, som fire minutter senere fuldbyrdede sit hattrick på en kontra.

Et klart signal blev sendt til rivalerne. De skal stå tidligt op, hvis de vil gøre sig forhåbninger om at detronisere sydtyskerne.

/ritzau/





Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney




LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji skal IKKE til FCK

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Blæst bagover af Thomas Frank

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

På vej til FCK? Han var altdominerende

FC København har taget kontakt

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Midtjylland – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Højbjerg reagerer på skandale

Afslører millionløn og særlig aftale



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Nedtur for Christian Nørgaard

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Sønderjyske – Brøndby IF

Vilde Roony matchvinder med panenka

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

FC Fredericia – Randers FC

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Voldsom magtdemonstration

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘En fantastisk situation’

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

‘Sæt ham af!’

Drama – chokfyring i Premier League? 

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

AGF – Vejle Boldklub

Kun sket tre gange på 25 år

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Kaos truer: Politiet advarer

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Solid Milan-defensiv holder stand