Helt sikker på at Neestrup er højeste prioritet

Jacob Neestrup er topkandidaten i Wolfsburg. Det er Viaplay-ekspert Peter Sørensen helt overbevist om.



Peter ‘PC’ Christiansen har nok at se til i disse dage.

Wolfsburg, hvor den tidligere FCK-boss er ansat som sportsdirektør, er i opløsning, og de har søndag aften meldt ud, at man har fyret cheftræner Ralph Hasenhüttl.

Dermed skal der findes en ny mand til at overtage roret, og her har ‘PC’ efter alt at dømme haft gang i sit danske netværk.

En stribe af danske trænere, heriblandt Bo Svensson, Bo Henriksen, Lars Friis, Brian Priske og så den tidligere makker fra FC København Jacob Neestrup, er nemlig sat i forbindelse med Bundesliga-klubben.

Senest kunne tyske Kicker melde, at der havde været dialog mellem Neestrup og Wolfsburg, og spørger man Viaplay-ekspert Peter Sørensen, er han helt sikker på, at Neestrup er en topkandidat.

– Wolfsburg er et attraktiv klub for en dansk træner som Neestrup, som har bevist sit værd. Så selvfølgelig vil ‘PC’ gerne have Neestrup som træner. Hvis der ikke var noget om snakken, så havde FCK lukket det ned godt og grundigt.

– Jeg er fuldstændig sikker på, at Neestrup er den højeste prioritet for PC og Wolfsburg, sagde han til Viaplay, lige inden det kom frem, at Hasselhüttl forlader Wolfsburg.

Også Viaplay-kollega og ekspert Kenneth Emil Petersen ser det som en god mulighed for den danske cheftræner.

– Det kan da godt være, at det er et godt tidspunkt til sommer. Det ville jeg slet ikke udelukke.

– Jeg er helt sikker på, at de har et godt forhold. Jeg er helt sikker på, at Jacob Neestrup ser det som et kæmpe eventyr. Tænk, hvis han kunne efterlade FC København med ‘The Double’ og så tage på sit udlandseventyr, siger han.

Skal ‘PC’ vriste Neestrup fri af FC København, skal han dog finde portemonnæen frem.

Lokalavisen Wolfsburger Allgemeine melder nemlig, at det vil koste klubben 15 millioner kroner at købe FCK-træneren fri.







LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Åbner for flere Brøndby-salg

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’