Hemmeligt møde med Eriksen i København

Wolfsburg endte med at få fingrene i Christian Eriksen, og det skete blandt andet efter et møde i København.



WOLFSBURG (Tipsbladet): Wolfsburg løb med Christian Eriksen.

Selvfølgelig, fristes man næsten til at sige.

Et væld af danske fodboldspillere, som er noget ved musikken, stryger til Wolfsburg disse år, og nu gælder det altså også det allerstørste navn af dem alle.

Christian Eriksen har underskrevet en to-årig aftale med Bundesliga-klubben, og Wolfsburgs danske direktør, Peter Christiansen, spillede naturligvis en hovedrolle, da aftalen skulle i hus.

Cirka to uger gik der fra kontakt til underskrift.

– Jeg har haft en dialog med Eriksens agent (Martin Schoots, red.) gennem mange år. Da han havde haft sit uheld i Parken under EM, tilbød jeg også FC København til ham som en mulighed, hvis han skulle i gang igen. Det var fuldstændig off for ham, men min opgave er også at tænke stort, og det var oplagt at undersøge at få Eriksen til FCK dengang. Det samme gjorde sig gældende denne gang til Wolfsburg, og Christian meldte positivt tilbage, fortæller Peter Christiansen til Tipsbladet.

Lige pludselig gik det stærkt med at få aftalen i hus, og et afgørende møde fandt sted i den danske hovedstad, hvor parterne skulle forsøge ikke at blive opdaget af alt for mange nysgerrige blikke.

– Jeg var hjemme for at besøge min familie, og så aftalte vi, at vi skulle mødes på et hotel i København. Derfra gik det ret stærkt, fortæller “PC”.

Det virker ret modigt at mødes på et hotel i København. Hvordan foregår sådan noget? Havde du skæg og briller på?

– Det er jo sådan mange gange – og det er måske en hemmelighed, I får her – at mange klubber lander i København og mødes der ved lufthavnen. Jeg sad engang til et møde med Benfica derude, da vi var ved at hente Diogo Goncalves til FC København, og da jeg gik ud af døren, gik Tom Vernon ind. FC Nordsjælland var ved at sælge Andreas Schjelderup til Benfica.

– Det er et meget belejligt sted at mødes i København, fordi man kan gå lidt under radaren blandt de mange turister.

Kunne have tjent langt flere penge

Nu kan Christian Eriksen ikke længere gå under radaren.

Danskeren er utvivlsomt ét af de helt store navne i Bundesligaen, hvor han for første gang i sin karriere skal optræde.

– Han kunne sagtens have fundet et andet sted til langt flere penge, og han kunne sagtens have fundet en mere mondæn adresse, men han har valgt fodbolden, han har valgt den rolle og den rejse, vi er i gang med i Wolfsburg, og som stadig er på et meget spædt stadie, siger Peter Christiansen og tilføjer:

– Nu er det ground zero, efter vi var nødt til at fyre træneren i sidste sæson. Vi skal bygge et fundament op og introducere akademiet til de samme tanker. Det er en proces, vi har bestyrelsens fulde opbakning til, og det er en proces, Christian skal hjælpe os med. For vi har både brug for unge, fremadstormende kræfter og hjørnesten, som har prøvet det hele.

Christian Eriksen fylder 34 næste gang, så han er ikke længere nogen vårhare i fodboldmæssig forstand.

Alderen var dog slet ikke et tema, da Wolfsburgs danske direktør sammen med sine kollegaer skulle veje for og imod på vægtskålen.

– Jeg har forhørt mig de steder, Christian har været, og jeg har haft en lang snak med Brian Riemer. Christian har en naturlig fitness efter mange år i branchen, og han er meget sjældent skadet. Han er én af dem, som er mest på træningsbanen i de klubber, han har været.

– Nogle gange gør vi alder til et lidt større problem, end det er i dag. Hvis man lever rigtigt, spiser rigtigt, sover rigtigt og alle de her ting, kan man spille i lang tid – og meget længere end for 10-15 år siden, lyder det fra Peter Christiansen.

Christian Eriksen spillede sine første minutter for Wolfsburg i søndags, da han fik en halv time i udekampen mod Borussia Dortmund.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Jonas Schwartz lander nyt job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Reagerer på Brøndby-bombe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Medie afslører møde med Deco

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Køber engelsk klub

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Hjulmand vinder i Hamborg

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Victor Nelsson topper international impact-liste

David Nielsen tæt på fyring



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk træner storroses

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Langer ud efter trænerlegende

Her tager de stor beslutning

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Dansk milliardær smider 75.000

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent

Kritik preller af på Arteta