Union Berlin og Henrik Pedersen startede i dag 2. Bundesliga-sæsonen imod VfL Bochum, hvor man tabte 2-1 på udebane. Og den 38-årige assistenttræner var ikke eneste danske islæt. Nytilkomne Kristian Pedersen og Jakob Busk spillede således hele kampen for den tyske hovedstadsklub, og Henrik Pedersen har store forventninger til de to unge, defensive danskere på venstrebacken og i målet.
– Busk er vores klare førstevalg. Jeg kendte ham fra FCK-tiden ligesom så mange andre, men jeg må bare sige, at der fra det menneske og den målmand, som jeg så dengang, til det menneske og den målmand, som jeg ser nu, er sket en stor udvikling. Jeg forventer, at han bliver en klar profil i 2. Bundesligaen, og jeg synes, at han har et rigtig spændende potentiale, siger Union Berlins assistent til tipsbladet.dk om den 22-årige danske målmand, som FCK havde på mål i fire turneringskampe, og AC Horsens og Sandefjord nåede at have på udlån.
21-årige Kristian Pedersen, Danmarksserie-klubben Ringsted til HB Køge i 2014, har fortsat sin kometkarriere og er nu, efter Mönchengladbach testede ham i vinterpausen, Union Berlin-spiller under sin tidligere træner i 1. division.
– Det er et enormt skridt at tage fra HB Køge til 2. Bundesligaen, og han havde også en svær periode i starten, efter den store træningsmængde begyndte at sætte sig. Han har aldrig trænet så meget og så hårdt, som han gør nu, men han begynder at kunne være i det, selvom det ikke hele tiden har været rart. Jeg tror, at man kan forvente meget af ham, fortsætter han til tipsbladet.dk.
Sammen med Felix Kroos (Bremen), Tonis lillebror, Christopher Lenz (Gladbach) og Philipp Hosiner (Rennes) er Kristan Pedersen hentet til klubben, men Henrik Pedersen har svært ved at forstå, hvorfor Superliga-klubberne ikke nåede eller strakte sig nok for at beholde U21-venstrebacken i dansk fodbold. Han mener, at Superliga-klubberne har sovet i timen ved ikke at hente venstrebacken.
– Selvfølgelig gør jeg det. P. (Pedersen, red.) vil også få sine nedture, men når man ser, hvad der bliver brugt penge på i dansk fodbold, kan jeg undre mig.
Og det var lige nok til at få ham startet. Han undrer sig nemlig over flere danskes klubbers prioriteringer, hvad angår spillerindkøb, der ifølge ham ofte er for dyre.
– Det handler meget om viden før oplevelse, og at mange klubber nogle gange tager det, som man kender, i stedet for det, hvor man ikke helt ved, hvad man får. For tænk nu, hvis det så ikke lykkes. Folk skal forstå, at det kun er fodbold, det her. Det er ikke noget livsvigtigt, og man bliver nødt til at sætte tingene lidt i perspektiv, siger han til tipsbladet.dk og fortsætter om det typiske ræsonnement.
– Jeg har selv været med til at scoute spillere, som vi hentede, fordi vi kendte dem, men der vidste vi også godt, at det var et kompromis. Det skabte tryghed, og man skulle ikke stå til ansvar for noget, og man har det med at synes, at det er rart.
Han vil således hellere hælde til at følge hjertet i stedet for hjernen.
– Da Brandao, Bruninho og Kristian Pedersen kom til HB Køge, efter jeg havde scoutet dem, vidste jeg ikke, hvad det ville ende med. Det er en risiko at hente to brasilianerne og en spiller fra den femtebedste danske række, men hvis jeg havde tænkt på viden og ikke oplevelsen, var det aldrig sket. Det ville være at tænke konsekvens frem for at se på, hvad man ser. Gør man det, er der ikke noget ansvar. Jeg tror, at man skal turde at være sig selv og bevare roen og troen.
– Jeg kunne for eksempel godt have valgt en på 26 år, som alle kender, til Union Berlin, men jeg fulgte hjertet og mente, Kristian var den bedste. Tænk, hvor mange i alle mulige erhverv, der ikke bliver ansat, fordi han eller hun ikke er kendt nok, eller har været det rigtige sted før. Hjernen vil gerne tryghed, men hvis vi lever sådan og arbejder sådan som fodboldhold, bliver det godt nok kedeligt.
Vi bragte tidligere i dag en lang snak med den 38-årige danske assistent, der bl.a. fortalte om, hvorfor han ikke er fortsat som cheftræner, og hvorfor han ikke har valgt at tage imod tilbud fra danske klubber. Det er hans første interview, siden han skiftede tidligere på sommeren. Det kan du læse lige her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
