Jacob Bruun Larsen endte som den store helt for Hoffenheim, der vandt 4-3 hjemme over RB Leipzig i den tyske Bundesliga.
Hoffenheim var bagud 2-3, da holdet sendte Jacob Bruun Larsen på banen efter 81 minutter.
Seks minutter senere havde den danske kantspiller leveret en assist og et mål og vendt 2-3 til en sejr på 4-3 over Leipzig.
Jacob Bruun Larsen blev farlig, første gang han overhovedet rørte bolden, godt et minut efter han var kommet på banen.
Den 26-årige dansker opsnappede bolden og afleverede videre hen til Adam Hlozek, som udlignede til 3-3 med sit andet mål i kampen.
Efter 87 minutter steg Jacob Bruun Larsen højt til vejrs og headede bolden i nettet. Det var ikke arketypen på den slags mål, man tidligere har set Jacob Bruun Larsen lave.
Men målet fik hele Hoffenheims bænk til at juble, og størstedelen af stadion var i ekstase.
Tre gange i kampen havde Leipzig bragt sig foran, men alle tre gange svarede Hoffenheim tilbage.
Og Jacob Bruun Larsen sørgede med kampens sidste mål for en tiltrængt succesoplevelse for Hoffenheim, der lige har skiftet cheftræner.
Pellegrino Matarazzo blev fyret som træner i Hoffenheim, og i stedet blev Christian Ilzer hentet ind som ny cheftræner. Ilzer fik dermed en vild debut i sædet for Hoffenheim.
Med sejren kom Hoffenheim en anelse væk fra bunden med nu 12 point efter 11 kampe som nummer 13 ud af ligaens 18 mandskaber.
Den danske landsholdsangriber Yussuf Poulsen sad ude med en muskelskade for Leipzig, der er nummer to i Bundesligaen med 21 point efter 11 kampe. Bayern München topper rækken med otte point mere.
I en af de øvrige kampe vandt Borussia Dortmund med 4-0 hjemme over Freiburg. Dortmund er femmer med 19 point.
Bayer Leverkusen kom bagud 0-2 hjemme mod Heidenheim, men det tyske mesterhold leverede et forrygende comeback og vandt med cifrene 5-2. Leverkusen har 20 point på fjerdepladsen.
Wolfsburg, der havde Joakim Mæhle og Jonas Wind på banen, vandt knebent 1-0 hjemme over Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER