Han smadrede mål ind på stribe i foråret for tyske Karlsruher SC, og med otte scoringer og seks assister i 14 kampe blev danske Mikkel Kaufmanns navn så varmt, at Karlsruher SC ikke kunne få en permanent aftale med angriberen, selv om man faktisk havde en købsoption forhandlet på plads med FCK.
Årsagen var den store interesse for den danske angriber, der i stedet endte med at skifte til Champions League-klubben Union Berlin.
Men det skifte har indtil videre været en skuffelse.
Faktisk har Mikkel Kaufmann præsenteret sig så dårligt, at han ikke står til mere spilletid, lyder det fra en mand, der følger både klubbens kampe og træninger.
– Jeg bryder mig ikke om hans spillestil, lyder det kontant Jannis Klimburg, der er Kickers Union Berlin-journalist:
– Han har store problemer med teknikken, intensiteten og farten i Bundesligaen, I træning har han ikke scoret mange mål, så han kommer næppe til at spille mere.
– Bundesligaen er bare et for højt niveau til ham. Han er en spiller til 2. Bundesliga, så det ville give mening med en transfer til HSV eller Schalke.
– Det er bare svært for ham. Han er en god spiller, og jeg kan godt lide ham efter at have talt med ham, men han skal nok skifte til Darmstadt eller Heidenheim, hvis det skal blive til mere spilletid. Eller en klub i 2. Bundesliga, siger Jannis Klimburg til Tipsbladet.
Union Berlin endte i sidste sæson på en Champions League-plads og spiller i denne sæson i den bedste europæiske turnering. Til gengæld er man i problemer i den hjemlige liga, hvor det sejler.
Hovedstadsklubben, der også har Frederik Rønnow og Jakob Busk i truppen, er i gang med en forfærdelig stime af kampe. 11 nederlag i streg er det blevet til for Union Berlin, der altså ikke har fået meget hjælp af Kaufmann i denne sæson.
– Jeg aner ikke, hvorfor de købte ham. Efter min mening er han ikke af den kvalitet, som Union, der spiller Champions League, har brug for. Han er i øvrigt også kun nummer fem i angrebshierarkiet, siger Jannis Klimburg.
Den 22-årige dansker står indtil videre noteret for seks førsteholdskampe for Union Berlin – de ter dog kun blevet til samlet 78 minutters spil. Hverken scoring eller assist kan han prale af.
– Jeg tror, de vil forsøge at udleje ham i anden halvdel af sæsonen.
– Det er svært at sige, om han har potentialet til at blive en angriber for Union. Jeg synes ikke, jeg har set det. Jeg ville udleje ham, for han skal spille for at blive bedre, og så skal han også vise noget, hvis jeg skal tro på, at han har en fremtid i klubben. Men han skal godt nok udvikle sig meget, hvis han skal blive en spiller for Union i fremtiden.
Længden på Mikkel Kaufmanns aftale blev aldrig offentliggjort, så den svæver i det uvisse – måske sammen med angriberens fremtid i klubben.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
– Det er et møghold!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG