– Jeg aner ikke, hvorfor de købte Mikkel Kaufmann

Danskerklubben Union Berlin købte i sommer Mikkel Kaufmann, men det er ikke meget succes, den danske angriber indtil videre har fået.



Han smadrede mål ind på stribe i foråret for tyske Karlsruher SC, og med otte scoringer og seks assister i 14 kampe blev danske Mikkel Kaufmanns navn så varmt, at Karlsruher SC ikke kunne få en permanent aftale med angriberen, selv om man faktisk havde en købsoption forhandlet på plads med FCK.

Årsagen var den store interesse for den danske angriber, der i stedet endte med at skifte til Champions League-klubben Union Berlin. 

Men det skifte har indtil videre været en skuffelse. 

Faktisk har Mikkel Kaufmann præsenteret sig så dårligt, at han ikke står til mere spilletid, lyder det fra en mand, der følger både klubbens kampe og træninger.

– Jeg bryder mig ikke om hans spillestil, lyder det kontant Jannis Klimburg, der er Kickers Union Berlin-journalist:

– Han har store problemer med teknikken, intensiteten og farten i Bundesligaen, I træning har han ikke scoret mange mål, så han kommer næppe til at spille mere.

– Bundesligaen er bare et for højt niveau til ham. Han er en spiller til 2. Bundesliga, så det ville give mening med en transfer til HSV eller Schalke.

– Det er bare svært for ham. Han er en god spiller, og jeg kan godt lide ham efter at have talt med ham, men han skal nok skifte til Darmstadt eller Heidenheim, hvis det skal blive til mere spilletid. Eller en klub i 2. Bundesliga, siger Jannis Klimburg til Tipsbladet.

Union Berlin endte i sidste sæson på en Champions League-plads og spiller i denne sæson i den bedste europæiske turnering. Til gengæld er man i problemer i den hjemlige liga, hvor det sejler.

Hovedstadsklubben, der også har Frederik Rønnow og Jakob Busk i truppen, er i gang med en forfærdelig stime af kampe. 11 nederlag i streg er det blevet til for Union Berlin, der altså ikke har fået meget hjælp af Kaufmann i denne sæson.

– Jeg aner ikke, hvorfor de købte ham. Efter min mening er han ikke af den kvalitet, som Union, der spiller Champions League, har brug for. Han er i øvrigt også kun nummer fem i angrebshierarkiet, siger Jannis Klimburg.

Den 22-årige dansker står indtil videre noteret for seks førsteholdskampe for Union Berlin – de ter dog kun blevet til samlet 78 minutters spil. Hverken scoring eller assist kan han prale af.

– Jeg tror, de vil forsøge at udleje ham i anden halvdel af sæsonen. 

– Det er svært at sige, om han har potentialet til at blive en angriber for Union. Jeg synes ikke, jeg har set det. Jeg ville udleje ham, for han skal spille for at blive bedre, og så skal han også vise noget, hvis jeg skal tro på, at han har en fremtid i klubben. Men han skal godt nok udvikle sig meget, hvis han skal blive en spiller for Union i fremtiden.

Længden på Mikkel Kaufmanns aftale blev aldrig offentliggjort, så den svæver i det uvisse – måske sammen med angriberens fremtid i klubben.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting: Good on paper – shit on grass



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Steve Cooper storroser stjerne

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum