Jens Stage med smuk scoring i målfest

I en målrig og underholdende kamp scorede Jens Stage for Werder Bremen, der smed sejren væk til slut.



Jens Stage indtog en hovedrolle, da han med et hovedstødsmål var med til at sikre Werder Bremen det ene point i fredagens 3-3-kamp hjemme mod Eintracht Frankfurt i den tyske Bundesliga.

Den danske midtbanespiller scorede til 2-2 efter 78 minutter, og kort efter nettede Werder Bremen igen og kom foran 3-2.

Men Werder Bremen smed 3-2-føringen dybt inde i tillægstiden, og dermed endte det målrige opgør med en pointdeling.

Frankfurts mål til slutresultatet blev sat ind af Ansgar Knauff fem minutter inde i tillægstiden. Der var kun lagt fire minutter til kampen, så det var en af de absolut sidste aktioner.

I første omgang blev Knauffs mål annulleret, da linjedommeren vurderede, at bolden kort forinden havde været ude over baglinjen.

Spillet på banen fik dog lov at fortsætte af kampens dommer, som klogt undlod at fløjte, og målet endte da også med at tælle.

Inden al dramaet til slut havde de to mandskaber spillet en tæt og jævnbyrdig kamp med skiftende føringer.

Frankfurt bragte sig allerede foran 1-0 i det første minut af kampen på et mål af angriberen Arnaud Kalimuendo.

Werder Bremens Justin Njinmah udlignede til 1-1 efter omtrent en halv time.

Den danske landsholdsspiller Rasmus Nissen Kristensen udgik med en skade kort inde i anden halvleg for Frankfurt.

Fra bænken kunne han se holdkammeraten Nnamdi Collins bringe udeholdet foran 2-1 efter et koks i Werder Bremens forsvar.

Det så pludselig sort ud for hjemmeholdet, men så dukkede Stage op på et hjørnespark, og midtbanespilleren headede bolden over i det lange hjørne til 2-2.

Det var Stages sjette ligamål i denne sæson.

Stages holdkammerat Jovic Milosovic gjorde til 3-2 blot to minutter senere, men det var altså ikke nok til sejr.

Frankfurt, som skiftede Oscar Højlund på banen efter 83 minutter, er uden sejr i de seneste fire ligakampe og placeret som nummer syv med 27 point efter 18 kampe.

Werder Bremen er uden sejr i syv ligakampe og noteret for 18 point efter 17 kampe som nummer 12 i rækken. Stages mandskab har seks point ned til holdene under stregen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Afvist – Brøndby undrer sig

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’