Joakim Mæhle kom både på måltavlen og lavede et straffespark kort tid efter i lørdagens nederlag på 2-3 til VfB Stuttgart.
Det var scoringen til 1-1, som blev sat ind af danskeren, og blot få øjeblikke senere havde han begået et straffespark i den modsatte ende af banen. Protesterne hjalp ikke på kendelsen, som udover en Stuttgart-scoring kostede Joakim Mæhle et gult kort og karantæne i næste spillerunde.
Den følelsesmæssige rutsjebanetur kostede også tårer på landsholdsspillerens kinder, da han og resten af holdkammeraterne blev hyldet af hjemmepublikummet efter kampen.
Det skriver lokalavisen Wolfsburger Allgemeine.
– Jeg er i højere grad skuffet over straffesparket, end jeg er glad for min scoring, lød det fra Joakim Mæhle efter slutfløjt.
Hvad der fik følelserne til at flyde over for 26-årige Joakim Mæhle er formentlig et miks mellem at have været helt og skurk og så alligevel blive hyldet efter kampen. Noget Wolfsburg-spillerne ikke er blevet særligt meget i denne sæson, hvor resultaterne er udeblevet.
– Kæmpe kompliment til vores fans. De har et godt instinkt. Jeg er stolt af at have dem bag mig. Det er meget specielt. Vi fortsætter i en fælles retning sammen, og det er meget ekstraordinært, sagde klublegenden Maximilian Arnold efter nederlaget.
Joakim Mæhle kom til Wolfsburg i sommer og har været fast mand lige siden. Han har vekslet mellem at spille højre og venstre back og har scoret to mål og leveret fire assister.
Wolfsburg har mulighed for at jagte oprejsning i næste weekend, hvor man møder suveræne Bayer Leverkusen. Her er Joakim Mæhle dog i karantæne og må derfor væbne sig med tålmodighed i forhold til selv at få hvisket tavlen ren.
I afspilleren ovenfor kan du se Joakim Mæhles scoring og hans efterfølgende straffesparksforseelse.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
LIVE: FCM starter inde med stjernerne
Her kan du se de danske hold i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
OPTAKT