Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Ruben Amorim favorit til dette job

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse