Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Han er også færdig i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Stor profil glad for Brøndby



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Ser I med, Brøndby?

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Sendt hjem fra FC København-træning

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Det skal blive bedre, Isaksen!

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Randers var tæt på – nu er han et monster

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

‘Vil du være multimillionær?’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte