Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.
Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.
For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.
Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.
– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.
– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.
Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.
– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.
– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.
Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.
– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.
– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.
Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.
LIVE
Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT