Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.



Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Spøger i kæmpeklub

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Storklub lurer på Mohamed Salah

Pibekoncert til Thomas Frank

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Afsløring: FC København binder stortalent

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea