Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tror på overraskelse i startopstilling

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Superliga-profil skadet

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Brøndby IF – Randers FC

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Brian Riemer på plads til topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Spændende OB-nyhed

Medier fælder hård dom

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney