Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.
Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.
For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.
Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.
– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.
– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.
Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.
– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.
– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.
Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.
– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.
– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.
Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER