Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.





‘Køb ikke Franculino Djú’


Øv! Nedtur for Aral Simsir

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Steve Coopers højre hånd afviser

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vil købe dansk landsholdsbobler

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Ny kæmpeklub er interesseret

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Åge Hareide er alvorligt syg

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Pione Sisto på vej væk?

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Vanvid! Vinder 9-1

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen