Jubler ikke over Jacob Bruun Larsen

Der er ikke stor begejstring blandt VfB Stuttgarts fans over signingen af Jacob Bruun Larsen, men internt i klubben er man glad for danskeren.



Jacob Bruun Larsen er tilbage i VfB Stuttgart.

Den 26-årige dansker skiftede tidligere på ugen til sin tidligere klub, efter at han i en længere periode har kæmpet med at finde sit gode spil frem i TSG Hoffenheim.

For at forstå transferen bedre har Tipsbladet talt med journalist Dennis Beyer, der gennem et årti har fulgt VfB Stuttgart på nærmeste hold og nu gør det for Sky Sports.

Han fortæller, at skiftet ikke umiddelbart er noget, der har skabt jubelbrøl omkring klubben.

– Det var bestemt ikke den mest optimistiske reaktion, der kom fra klubbens fans. De var ikke ligefrem begejstrede, men klubben er i de senere år lykkedes med spillere, der først sent udløser deres talent, som Angelo Stiller, så det er med til at få fansene overbevist en smule om, at det kan blive godt med Jacob Bruun Larsen.

– Tidligere har de vist, at det godt kan lade sig gøre at få noget ud af spillere som Bruun Larsen, men selvom det var en blandet modtagelse, er de fleste negative omkring det.

Men forklaringen på, at danskeren er endt med at få en kontrakt med holdet, der fem gange er blevet tyske mestre, har ifølge Dennis Beyer flere logiske forklaringer.

– De vil have ham ind for at styrke bredden i truppen. De har haft flere skader i november og december, blandt andet El Bilal Touré, der har brækket foden, så de har manglet offensiv firepower og været nødt til at have ungdomsspillere til at fylde bænken ud. Han er dog udset til at være en trupspiller og ikke en mand til startopstillingen.

– Derudover ville cheftræner Sebastian Hoeneß, der har haft ham i Hoffenheim, meget gerne have ham, da han var glad for at arbejde sammen med ham tidligere.

Jacob Bruun Larsen fik i en ung alder et mindre gennembrud for Borussia Dortmund, men siden da har han aldrig helt knækket koden til at udløse den lovende karriere, der spirede dengang. Det er dog fortsat tanken om det, der gør, at han stadig er et navn i tysk fodbold, på trods af manglende succes.

– Han er stadigvæk et navn. Det er rigtigt, at han aldrig helt har udløst sit potentiale, men han har stadigvæk kvaliteter på 1. Bundesliga-niveau. Han har en god fart, han er polyvalent og kan spille på mange positioner, og han er meget vellidt i de klubber, han har været i. Der er han god for dynamikken i omklædningsrummet.

– Det var også en succes, da han var i Burnley, så han beviste sig i Premier League. De tror også på, at når han som helt ung præsterede godt, så er det ikke noget, han har mistet, bare fordi han har haft nogle lidt sløje år. De tror på, at han kan ramme sit tidligere niveau eller endda blive bedre end det.

Allerede søndag kan Jacob Bruun Larsen få sin debut for Stuttgart, når der er danskertræf i Augsburg, hvor Jess Thorup og Lars Knudsens mandskab tager imod Die Roten.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Farzam: En gave for FC København

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Brøndby i transfer-kovending?

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Tæt på at sende millioner til FC København

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Fem bud på David Nielsens afløser

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Manchester United – Aston Villa

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort