Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt

Bo Henriksen skamroser alle omkring sig, efter at han er blevet kåret til Årets Træner i Danmark.



Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.

Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.

Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.

Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.

– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:

– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.

– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.

Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.

I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.



– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby takker nej til to spillere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Åge Hareide er død

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Her er AGF’s transferplaner

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

Kæmpe brag venter fredag

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Dansker færdig i Ajax?

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå