Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.
Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.
Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.
Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.
– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:
– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.
– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.
Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.
I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE