Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt

Bo Henriksen skamroser alle omkring sig, efter at han er blevet kåret til Årets Træner i Danmark.



Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.

Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.

Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.

Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.

– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:

– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.

– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.

Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.

I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Sverige skal til VM

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tjekkiet – Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Han er også færdig i FC København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Spår flere træner-ændringer i FC København

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Scoringer på Stamford Bridge

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job