Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt

Bo Henriksen skamroser alle omkring sig, efter at han er blevet kåret til Årets Træner i Danmark.



Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.

Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.

Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.

Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.

– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:

– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.

– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.

Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.

I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.





Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Et skridt tættere Englands største stadion

Portugal – Usbekistan

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

Panama – Kroatien

Colombia – DR Congo