Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.
Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.
Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.
Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.
– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:
– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.
– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.
Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.
I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE