Kæmpe Bo Henriksen-hyldest: Det er pissesjovt

Bo Henriksen skamroser alle omkring sig, efter at han er blevet kåret til Årets Træner i Danmark.



Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.

Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.

Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.

Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.

– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:

– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.

– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.

Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.

I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.





Medie afslører møde med Deco




LIVE

LIVE: Sender lille stikpille til FCK

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

David Nielsen tæt på fyring



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Reagerer på Brøndby-bombe

Dansk milliardær smider 75.000

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Langer ud efter trænerlegende

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Han tisser isterninger’

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Køber engelsk klub

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jubler over Benjamin Schmedes

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

631 millioner kroner

I chok over Manchester United

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

FCM henter svensk forsvarstalent

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!