Han er ved at sparke døren ind til et kæmpe internationalt gennembrud.
Bo Henriksen er beviset på, at man fra bunden kan arbejde sig hele vejen til toppen i fodboldverdenen.
Trænerkarrieren startede i Brønshøj, hvor han på imponerende vis i flere sæsoner holdt ‘hvepsene’ i 1. division. Derefter var det hos AC Horsens, at han udrettede mirakler, der holdt dem i Superligaen i en længere årrække.
Siden var det hos FC Midtjylland og FC Zürich, at han beviste sig på et lidt højere niveau, og siden han for et år siden blev udnævnt til cheftræner i Mainz, har han og klubben været på himmelflugt, hvilket betød, at han i sidste uge blev kåret til Årets Træner i dansk fodbold.
– Anerkendelsen skal gå til mine kollegaer Michael Silberbauer, Mikkel Jespersen, min stab og alle disse fantastiske spillere og den klub her, der i sidste ende har været med til at gøre noget fantastisk, siger Bo Henriksen i et interview til Viaplay og fortsætter:
– Vi har leveret nogle præstationer, som har været helt unikke og geniale, hvilket vi skal være stolte over. Som menneske glædes man altid over, at man får anerkendelse, men der er rigtig mange på vejen dertil, som fortjener den anerkendelse – de mennesker omkring en, ens familie og kone. Det er et kæmpe afsavn at være væk fra ens vante omgivelser og sine unger hjemme i Danmark. Det er stort og noget, man skal værdsætte, sætte pris på og glædes over, fordi det er en vild verden i fodbolden.
– Det kan gå rigtig stærkt både op og ned – det har man så set her også. Selvfølgelig er vi stolte af det arbejde, vi laver. Det er fedt at være en del af, og vi bliver forhåbentlig bare bedre og bedre. Det er det, livet handler om – at dygtiggøre sig, at være nysgerrig og forhåbentlig glæde sig over, at de her præstationer, man kan levere sammen med andre mennesker, bare er pisse sjove, afslutter den danske cheftræner.
Tidligere er det blevet afdækket, at Bo Henriksen giver de store trænernavne Thomas Tuchel og Jürgen Klopp baghjul, når det kommer til at skaffe point i Bundesligaen for Mainz – noget, der efterfølgende kun er blevet endnu bedre.
I denne weekend fik Mainz dog en mindre mavepuster, da de tabte til Dortmund, hvilket ikke var til stor hjælp i deres jagt på et kommende Europa-eventyr i næste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Portugal – Spanien
CUSTOM