Kæmpe forvandling under Bo Svensson

Union Berlin har fået en forrygende start på den nye sæson under Bo Svenssons ledelse, efter at klubben havde det svært i fjor.



“Optur under Bo Svensson: Alt går bedre hos 1. FC Union Berlin nu!”

Sådan lyder en overskrift i Berliner Kurier søndag, og det tyder altså på, at den danske cheftræner Bo Svensson er ved at gøre sig mægtig populær i Berlin.

Og med god grund.

For som mediet skriver er Union Berlin som forvandlet, siden at den i sommer hyrede Bo Svensson som cheftræner efter en turbulent sæson.

Union Berlin er aktuelt nummer seks i Bundesligaen med 11 point efter seks runder, og det står i skærende kontrast til den forgangne sæson. Her sluttede klubben kun lige akkurat over nedrykningsstregen med 33 point i 34 kampe.

Tipsbladet har kigget på tallene bag Bo Svenssons optur, og her er der flere ting, der skiller sig ud.

Først og fremmest er der den vigtigste statistik: Under Bo Svensson henter mandskabet næsten dobbelt så mange point pr. kamp som i den forgangne sæson - nemlig 1,83 mod 0,97 point.

Jerndefensiv
Og det skyldes ikke mindst, at mandskabet formår at forsvare eget mål noget bedre.

Union Berlin scorer i det store hele ikke mere, men til gengæld har de mere end halveret deres antal mål imod. I sidste sæson indkasserede Union Berlin i gennemsnit 1,68 mål pr. kamp, og det tal er helt nede på 0,75 pr. kamp nu, hvilket er næstbedst i Bundesligaen.  

Det ser desuden heller ikke ud til at være helt tilfældigt. Bo Svenssons mandskab tillader markant færre skud og expected goals imod, som tabellen ovenfor også viser.

Over for Berliner Kurier har forsvarsprofilen Kevin Vogt forklaret succes således:

- Det, der adskiller os, er vores tæthed og sammenhold, og at ingen spiller løber en kilometer mindre, fordi han tror, ​​han er større end holdet. Holdet marcherer videre og videre.

Sæsonen er imidlertid lang, og Union Berlin skal forsøge at fortsætte de positive takter. 

Robert Skov og Frederik Rønnow i truppen
Foruden Bo Svensson på trænerbænken er der også dansk islæt i truppen.

Frederik Rønnow er det klare førstevalg i målet, mens Robert Skov også er i klubben. Sidstnævnte har dog endnu ikke fået minutter i denne sæson.

Union Berlin skal efter landskampsperioden møde Holstein Kiel på udebane, før et topopgør mod Eintracht Frankfurt venter. 

Alle tal fra fbref.com. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Arsenal – Fulham

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

– Vi har alle fejlet

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’