Mandag aften kunne det normalt velinfomerede tyske medie Sky Sports bringe en særdeles interessant nyhed for danske fodboldfans.
“Bo Henriksen er en ny kandidat til trænerjobbet i RB Leipzig,” kunne man således læse hos mediet.
RB Leipzig er nemlig på udkig efter en ny træner, efter at klubben tidligere på foråret fyrede Marco Rose efter en skuffende sæson, og der bringes Bo Henriksen altså nu i spil efter danskerens enorme succes hos ligakonkurrenterne Mainz 05.
Tipsbladet har tirsdag været i kontakt med RB Leipzigs sportsdirektør, Marcel Schäfer, for at høre, om han har nogen kommentarer til meldingen.
Men her er meldingen klar.
– Vi har ingen kommentarer til rygter om trænere, spillere osv. Det håber jeg, at du kan forstå, lyder det i en SMS.
Kæmpe succes i Mainz
Det er ingen overraskelse, at Bo Henriksen nu bringes i spil til et større job end Mainz 05.
Da den karismatiske dansker overtog jobbet i Mainz i foråret 2024, lignede klubben en stensikker nedrykker. Men han fik ført klubben til en overraskende overlevelse, og i denne sæson flirter Mainz med pladserne, der giver adgang til Europa.
Med fem spillerunder igen er Mainz 05 således nummer fem i Bundesligaen, kun to point efter RB Leipzig, der vel at mærke har et markant større spillerbudget og på papiret har bedre spillere.
Præstationerne har også gjort, at Bo Henriksen for nylig blev kåret til Årets Træner i Danmark for 2024.
– Bo er fantastisk til at få det bedste frem i mennesker. Han har et enormt drive, en enorm interesse i personen bag fodboldspilleren, og han er enormt god til at skabe en tro hos den enkelte og holdet. Han er også dygtig taktisk, så den kombination af mandskabsbehandling, energi og taktisk formåen gør ham speciel, sagde trænerkollegaen Jakob Michelsen i den forbindelse til Tipsbladet.
Foruden Bo Henriksen har navne som Matthias Jaissle, Oliver Glasner og Cesc Fabregas været nævnt som emner i RB Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Belgien knuser USA
OPTAKT
Argentina – Egypten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
INTERVIEW