Mandag aften kunne det normalt velinfomerede tyske medie Sky Sports bringe en særdeles interessant nyhed for danske fodboldfans.
“Bo Henriksen er en ny kandidat til trænerjobbet i RB Leipzig,” kunne man således læse hos mediet.
RB Leipzig er nemlig på udkig efter en ny træner, efter at klubben tidligere på foråret fyrede Marco Rose efter en skuffende sæson, og der bringes Bo Henriksen altså nu i spil efter danskerens enorme succes hos ligakonkurrenterne Mainz 05.
Tipsbladet har tirsdag været i kontakt med RB Leipzigs sportsdirektør, Marcel Schäfer, for at høre, om han har nogen kommentarer til meldingen.
Men her er meldingen klar.
– Vi har ingen kommentarer til rygter om trænere, spillere osv. Det håber jeg, at du kan forstå, lyder det i en SMS.
Kæmpe succes i Mainz
Det er ingen overraskelse, at Bo Henriksen nu bringes i spil til et større job end Mainz 05.
Da den karismatiske dansker overtog jobbet i Mainz i foråret 2024, lignede klubben en stensikker nedrykker. Men han fik ført klubben til en overraskende overlevelse, og i denne sæson flirter Mainz med pladserne, der giver adgang til Europa.
Med fem spillerunder igen er Mainz 05 således nummer fem i Bundesligaen, kun to point efter RB Leipzig, der vel at mærke har et markant større spillerbudget og på papiret har bedre spillere.
Præstationerne har også gjort, at Bo Henriksen for nylig blev kåret til Årets Træner i Danmark for 2024.
– Bo er fantastisk til at få det bedste frem i mennesker. Han har et enormt drive, en enorm interesse i personen bag fodboldspilleren, og han er enormt god til at skabe en tro hos den enkelte og holdet. Han er også dygtig taktisk, så den kombination af mandskabsbehandling, energi og taktisk formåen gør ham speciel, sagde trænerkollegaen Jakob Michelsen i den forbindelse til Tipsbladet.
Foruden Bo Henriksen har navne som Matthias Jaissle, Oliver Glasner og Cesc Fabregas været nævnt som emner i RB Leipzig.
LIVE
LIVE: SKifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER