Klapper i om Bo Henriksen

Bo Henriksen meldes i spil til jobbet i RB Leipzig.



Mandag aften kunne det normalt velinfomerede tyske medie Sky Sports bringe en særdeles interessant nyhed for danske fodboldfans. 

“Bo Henriksen er en ny kandidat til trænerjobbet i RB Leipzig,” kunne man således læse hos mediet. 

RB Leipzig er nemlig på udkig efter en ny træner, efter at klubben tidligere på foråret fyrede Marco Rose efter en skuffende sæson, og der bringes Bo Henriksen altså nu i spil efter danskerens enorme succes hos ligakonkurrenterne Mainz 05

Tipsbladet har tirsdag været i kontakt med RB Leipzigs sportsdirektør, Marcel Schäfer, for at høre, om han har nogen kommentarer til meldingen. 

Men her er meldingen klar.

– Vi har ingen kommentarer til rygter om trænere, spillere osv. Det håber jeg, at du kan forstå, lyder det i en SMS. 

Kæmpe succes i Mainz

Det er ingen overraskelse, at Bo Henriksen nu bringes i spil til et større job end Mainz 05.

Da den karismatiske dansker overtog jobbet i Mainz i foråret 2024, lignede klubben en stensikker nedrykker. Men han fik ført klubben til en overraskende overlevelse, og i denne sæson flirter Mainz med pladserne, der giver adgang til Europa.

Med fem spillerunder igen er Mainz 05 således nummer fem i Bundesligaen, kun to point efter RB Leipzig, der vel at mærke har et markant større spillerbudget og på papiret har bedre spillere. 

Præstationerne har også gjort, at Bo Henriksen for nylig blev kåret til Årets Træner i Danmark for 2024. 

– Bo er fantastisk til at få det bedste frem i mennesker. Han har et enormt drive, en enorm interesse i personen bag fodboldspilleren, og han er enormt god til at skabe en tro hos den enkelte og holdet. Han er også dygtig taktisk, så den kombination af mandskabsbehandling, energi og taktisk formåen gør ham speciel, sagde trænerkollegaen Jakob Michelsen i den forbindelse til Tipsbladet.

Foruden Bo Henriksen har navne som Matthias Jaissle, Oliver Glasner og Cesc Fabregas været nævnt som emner i RB Leipzig.  





LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De vinder Superligaen

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Randers FC – Silkeborg IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm