Mandag aften kunne det normalt velinfomerede tyske medie Sky Sports bringe en særdeles interessant nyhed for danske fodboldfans.
“Bo Henriksen er en ny kandidat til trænerjobbet i RB Leipzig,” kunne man således læse hos mediet.
RB Leipzig er nemlig på udkig efter en ny træner, efter at klubben tidligere på foråret fyrede Marco Rose efter en skuffende sæson, og der bringes Bo Henriksen altså nu i spil efter danskerens enorme succes hos ligakonkurrenterne Mainz 05.
Tipsbladet har tirsdag været i kontakt med RB Leipzigs sportsdirektør, Marcel Schäfer, for at høre, om han har nogen kommentarer til meldingen.
Men her er meldingen klar.
– Vi har ingen kommentarer til rygter om trænere, spillere osv. Det håber jeg, at du kan forstå, lyder det i en SMS.
Kæmpe succes i Mainz
Det er ingen overraskelse, at Bo Henriksen nu bringes i spil til et større job end Mainz 05.
Da den karismatiske dansker overtog jobbet i Mainz i foråret 2024, lignede klubben en stensikker nedrykker. Men han fik ført klubben til en overraskende overlevelse, og i denne sæson flirter Mainz med pladserne, der giver adgang til Europa.
Med fem spillerunder igen er Mainz 05 således nummer fem i Bundesligaen, kun to point efter RB Leipzig, der vel at mærke har et markant større spillerbudget og på papiret har bedre spillere.
Præstationerne har også gjort, at Bo Henriksen for nylig blev kåret til Årets Træner i Danmark for 2024.
– Bo er fantastisk til at få det bedste frem i mennesker. Han har et enormt drive, en enorm interesse i personen bag fodboldspilleren, og han er enormt god til at skabe en tro hos den enkelte og holdet. Han er også dygtig taktisk, så den kombination af mandskabsbehandling, energi og taktisk formåen gør ham speciel, sagde trænerkollegaen Jakob Michelsen i den forbindelse til Tipsbladet.
Foruden Bo Henriksen har navne som Matthias Jaissle, Oliver Glasner og Cesc Fabregas været nævnt som emner i RB Leipzig.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE