Det seneste år har Bo Henriksen nærmest kunnet gå på vandet. Hans optur med Mainz 05 har været ustoppelig, og han har taget mandskabet fra noget nær stensikker nedrykker til et tophold, der kæmper med om en plads i Champions League.
Nu er den danske succestræner så blevet hyldet med prisen som “Årets Træner i Danmark”.
Den pris fik Bo Henriksen overrakt onsdag, hvor DBU fik hjælp fra hans trænerkollega og gode ven Jakob Michelsen, der er cheftræner i HamKam.
Og Jakob Michelsen glæder sig over, at han kunne være med til at overrække den velfortjente pris til Mainz-træneren. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– For det første er jeg glad på Bos vegne. Udover at det er vanvittigt fortjent, var det fantastisk at være med til at kunne breake den for ham, siger Jakob Michelsen over en telefonforbindelse fra Norge og tilføjer:
– Det er jo en speciel pris, som jeg også ved af egne erfaringer, for det betyder noget ekstra, når det er ens kollegaer, der har stemt på en.
Når det kommer til at sætte ord på Bo Henriksens præstationer det seneste år, erkender Jakob Michelsen, at han nok er inhabil, når de er gode kammerater og snakker flere gange om ugen.
– Det er nok begrænset, hvor meget negativt jeg kan komme med, griner han og tilføjer så:
– Men faktum er, at han altid har lavet resultater, og det, han, spillerne og staben har leveret i Mainz… Det er jo eminent. Først at klare frisag i sidste sæson, men så at bevare det momentum og lægge på og nu være et tophold. Det er fantastisk.
Som mangeårig ven og kollega, hvad er det, der gør Bo til sådan en god træner?
– Bo er fantastisk til at få det bedste frem i mennesker. Han har et enormt drive, en enorm interesse i personen bag fodboldspilleren, og han er enormt god til at skabe en tro hos den enkelte og holdet. Han er også dygtig taktisk, så den kombination af mandskabsbehandling, energi og taktisk formåen gør ham speciel, siger Jakob Michelsen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Konen kom i første række
Da Bo Henriksen kom hjem fra arbejde i Mainz 05, efter at han onsdag fik overrakt prisen, lod han sig derfor heller ikke hylde.
Konen havde nemlig fødselsdag, og det skulle være hendes dag, fortæller Jakob Michelsen.
– Jeg ved også, at de var ude at spise for at fejre Christinas fødselsdag, og meget kendetegnende for Bo så fortalte han ikke Christina om prisen før ganske sent på aftenen, fordi det var hendes dag. Det symboliserer meget godt det menneskesyn, Bo har.
20 år langt venskab
Jakob Michelsen og Bo Henriksens forhold går knap 20 år tilbage fra nogle DBU-kurser, og siden har de fulgtes ad fra 2. division til nu at være succesfulde trænere i udlandet.
– Som toptræner er man jo nogle gange ensom. Det er meget få mennesker, man kan betro sig til, som også ved, hvad man snakker om.
– Der er det vigtigt at have nogle, der kender mekanismerne, både når det går godt og dårligt. Der snakker vi enormt meget om ledelse, men det kan også være kontrakter og taktiske ting. Det er alt mellem himmel og jord, både fodboldmæssigt og de menneskelige ting. Det er vigtigt at have nogle sparringspartnere i den her verden, og vi bruger hinanden ganske ofte.
Har man altid kunnet se, at Bo var en god træner?
– Jeg har altid vidst, at han var en dygtig træner, og han har også været nomineret til den her pris før. Men der er mange dygtige trænere i Danmark, og man skal også op og have succes på et vist niveau for at komme i spil. Det er til gode for de få at komme til at stå på den pokal, siger Jakob Michelsen og tilføjer til slut:
– Det er helt vildt fortjent, at han har fået den her pris. Det eneste, der vel manglede, var, at hans far Ole også kunne være her for at se det. Det ville de begge have sat pris på, for de har betydet meget for hinanden.
Jakob Michelsen vandt selv prisen som Årets Træner i Danmark i 2015 efter sin succes med Sønderjyske.
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
Han peger på Simon Kjær
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Henter dansker – får god pakke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG