Klopp ville hente Jan Kristiansen: Det er sjovt at se, hvad han udretter nu

Da Jürgen Klopp var træner i Mainz, ville han hente Jan Kristiansen til sin klub. De talte også i telefon sammen, hvilket er sjovt at se tilbage på i dag, lyder det fra sidstnævnte.



Det er ikke mange danskere, der kan prale af at have afgjort en tysk pokalfinale med et regulært drømmemål. Hvis vi samtidig siger, at man skal have talt i telefon med Jürgen Klopp, der ville hente én til sin klub, er listen formentlig nede på én: Jan Kristiansen.

Den tidligere landsholdsspiller fortæller til Spillerforeningens podcast, at han i 2007 fik et opkald fra Klopp. Han ville hente Kristiansen til Mainz, blandt andet efter danskeren havde sikret Nürnberg pokaltitlen med “der Hammer von Berlin”, som en kommentator kaldte det.

Læs også:Klopp om tidligere EfB’er: Jeg er vild med hans mentalitet

– Han (Jürgen Klopp, red.) gav mig et kald. Vi snakkede bare stille og roligt om løst og fast. Det er lidt sjovt at se, hvad han udretter i dag. Ingen tvivl om, at han er en fantastisk træner, siger Jan Kristiansen i podcasten.

Han fortæller desuden, at han rigtig gerne ville have været til Mainz, men at Nürnberg ikke ville sælge ham. Kristiansen fik dog kun én sæson med i klubben, inden Brøndby IF hentede ham i 2008.

Læs også:Jürgen Klopp: Jeg stopper måske som træner efter Liverpool

Midtbanemanden fra Vestjylland tilbragte fem år i Brøndby, to i FC Vestsjælland og et enkelt i FC Roskilde, inden han stoppede. Men mens hans karriere toppede i 2007, er det kun gået omvendt for Jürgen Klopp siden.

Den tyske træner kom videre til Borussia Dortmund og Liverpool, hvor de fleste nok er bekendt med, at han har vundet både Champions League og det engelske mesterskab.

Læs også:Rekordlisten: Her er de 20 utrættelige Superliga-legender




AGF i Europa: De venter i næste runde




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

AGF i Europa: De venter i næste runde

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FC København spiller sig videre i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

LIVE: FC København er videre i Conference League

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Dansker i rekordtransfer

Her kan du se FC København mod FC Polissya



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Surt show – dumpet!

Jagter dansk landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni