Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller siger til Tipsbladet, at han er glad for at have Rasmus Nissen Kristensen i truppen. Han er dog kun på leje indtil sommer.



Rasmus Nissen Kristensen har gang i en blændende sæson for tyske Eintracht Frankfurt.

Den danske back er nemlig en af de helt store profiler i Bundesliga-klubben, men danskeren er kun på leje i den tyske klub indtil nu.

Derfor er det store spørgsmål, hvad der skal ske med den danske landsholdsspiller?

Hvis det står til Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller, er svaret ret klart. Han er nemlig tosset med den danske back.

– Rasmus nyder at spille for Eintracht, og vi er meget glade for at have ham på vores hold. Han er en positiv fyr, som er vigtig for vores hold. Hans erfaring gør, at han hjælper de unge spillere. Han spiller fodbold meget intensivt med en stor energi, siger Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller i et interview med Tipsbladet.

I efteråret 2024 talte Tipsbladet med Frankfurt-sportsdirektør Timmo Hardung, og allerede dengang lå det som en mulighed at købe danskeren fri af kontrakten i Leeds.

– Det er helt sikkert en mulighed for os. Vi sætter stor pris på ham og kvaliteterne som fodboldspiller. Når man tænker på truppen i næste sæson, vil vi kigge på, om vi vil have ham permanent. Lige nu er han på lån hos os til juni 2025, så vi har ham sikret indtil da. Det er meget vigtigt for os.

– Det er ikke besluttet endnu, og vi bliver nødt til at snakke med ham i forhold til, om det kunne være det rigtige for ham. Vi skal også snakke med Leeds for at se, om det er muligt, at vi kan hente ham permanent, sagde sportsdirektøren.

Den 27-årige danske back har kontrakt med Leeds til sommeren 2027, men Frankfurt har fået en købsoption på danskeren, så noget kunne tyde på, at Kristensen fortsætter karrieren i Tyskland, hvis parterne kan blive enige.

I denne sæson er det blevet til 20 kampe i Bundesligaen med et mål og to oplæg til følge.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Vender tilbage til skærmen

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Landsholdet forsinket