Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller siger til Tipsbladet, at han er glad for at have Rasmus Nissen Kristensen i truppen. Han er dog kun på leje indtil sommer.



Rasmus Nissen Kristensen har gang i en blændende sæson for tyske Eintracht Frankfurt.

Den danske back er nemlig en af de helt store profiler i Bundesliga-klubben, men danskeren er kun på leje i den tyske klub indtil nu.

Derfor er det store spørgsmål, hvad der skal ske med den danske landsholdsspiller?

Hvis det står til Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller, er svaret ret klart. Han er nemlig tosset med den danske back.

– Rasmus nyder at spille for Eintracht, og vi er meget glade for at have ham på vores hold. Han er en positiv fyr, som er vigtig for vores hold. Hans erfaring gør, at han hjælper de unge spillere. Han spiller fodbold meget intensivt med en stor energi, siger Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller i et interview med Tipsbladet.

I efteråret 2024 talte Tipsbladet med Frankfurt-sportsdirektør Timmo Hardung, og allerede dengang lå det som en mulighed at købe danskeren fri af kontrakten i Leeds.

– Det er helt sikkert en mulighed for os. Vi sætter stor pris på ham og kvaliteterne som fodboldspiller. Når man tænker på truppen i næste sæson, vil vi kigge på, om vi vil have ham permanent. Lige nu er han på lån hos os til juni 2025, så vi har ham sikret indtil da. Det er meget vigtigt for os.

– Det er ikke besluttet endnu, og vi bliver nødt til at snakke med ham i forhold til, om det kunne være det rigtige for ham. Vi skal også snakke med Leeds for at se, om det er muligt, at vi kan hente ham permanent, sagde sportsdirektøren.

Den 27-årige danske back har kontrakt med Leeds til sommeren 2027, men Frankfurt har fået en købsoption på danskeren, så noget kunne tyde på, at Kristensen fortsætter karrieren i Tyskland, hvis parterne kan blive enige.

I denne sæson er det blevet til 20 kampe i Bundesligaen med et mål og to oplæg til følge.





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rundens hold – VM

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-spiller åben for transfer

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning