Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller siger til Tipsbladet, at han er glad for at have Rasmus Nissen Kristensen i truppen. Han er dog kun på leje indtil sommer.



Rasmus Nissen Kristensen har gang i en blændende sæson for tyske Eintracht Frankfurt.

Den danske back er nemlig en af de helt store profiler i Bundesliga-klubben, men danskeren er kun på leje i den tyske klub indtil nu.

Derfor er det store spørgsmål, hvad der skal ske med den danske landsholdsspiller?

Hvis det står til Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller, er svaret ret klart. Han er nemlig tosset med den danske back.

– Rasmus nyder at spille for Eintracht, og vi er meget glade for at have ham på vores hold. Han er en positiv fyr, som er vigtig for vores hold. Hans erfaring gør, at han hjælper de unge spillere. Han spiller fodbold meget intensivt med en stor energi, siger Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller i et interview med Tipsbladet.

I efteråret 2024 talte Tipsbladet med Frankfurt-sportsdirektør Timmo Hardung, og allerede dengang lå det som en mulighed at købe danskeren fri af kontrakten i Leeds.

– Det er helt sikkert en mulighed for os. Vi sætter stor pris på ham og kvaliteterne som fodboldspiller. Når man tænker på truppen i næste sæson, vil vi kigge på, om vi vil have ham permanent. Lige nu er han på lån hos os til juni 2025, så vi har ham sikret indtil da. Det er meget vigtigt for os.

– Det er ikke besluttet endnu, og vi bliver nødt til at snakke med ham i forhold til, om det kunne være det rigtige for ham. Vi skal også snakke med Leeds for at se, om det er muligt, at vi kan hente ham permanent, sagde sportsdirektøren.

Den 27-årige danske back har kontrakt med Leeds til sommeren 2027, men Frankfurt har fået en købsoption på danskeren, så noget kunne tyde på, at Kristensen fortsætter karrieren i Tyskland, hvis parterne kan blive enige.

I denne sæson er det blevet til 20 kampe i Bundesligaen med et mål og to oplæg til følge.







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ståle revser Skotland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’