Køber Bundesliga-klub dansk profil? Vild med ham!

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller siger til Tipsbladet, at han er glad for at have Rasmus Nissen Kristensen i truppen. Han er dog kun på leje indtil sommer.



Rasmus Nissen Kristensen har gang i en blændende sæson for tyske Eintracht Frankfurt.

Den danske back er nemlig en af de helt store profiler i Bundesliga-klubben, men danskeren er kun på leje i den tyske klub indtil nu.

Derfor er det store spørgsmål, hvad der skal ske med den danske landsholdsspiller?

Hvis det står til Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller, er svaret ret klart. Han er nemlig tosset med den danske back.

– Rasmus nyder at spille for Eintracht, og vi er meget glade for at have ham på vores hold. Han er en positiv fyr, som er vigtig for vores hold. Hans erfaring gør, at han hjælper de unge spillere. Han spiller fodbold meget intensivt med en stor energi, siger Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller i et interview med Tipsbladet.

I efteråret 2024 talte Tipsbladet med Frankfurt-sportsdirektør Timmo Hardung, og allerede dengang lå det som en mulighed at købe danskeren fri af kontrakten i Leeds.

– Det er helt sikkert en mulighed for os. Vi sætter stor pris på ham og kvaliteterne som fodboldspiller. Når man tænker på truppen i næste sæson, vil vi kigge på, om vi vil have ham permanent. Lige nu er han på lån hos os til juni 2025, så vi har ham sikret indtil da. Det er meget vigtigt for os.

– Det er ikke besluttet endnu, og vi bliver nødt til at snakke med ham i forhold til, om det kunne være det rigtige for ham. Vi skal også snakke med Leeds for at se, om det er muligt, at vi kan hente ham permanent, sagde sportsdirektøren.

Den 27-årige danske back har kontrakt med Leeds til sommeren 2027, men Frankfurt har fået en købsoption på danskeren, så noget kunne tyde på, at Kristensen fortsætter karrieren i Tyskland, hvis parterne kan blive enige.

I denne sæson er det blevet til 20 kampe i Bundesligaen med et mål og to oplæg til følge.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Jagter dansk erstatning

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Spanien

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

David Nielsen er stensikker

Klapper i om stor Superliga-transfer

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere