Legenden i chok over spytklat: Er han virkelig min søn?

Den tidligere franske landsholdsspiller Lilian Thuram forstår ikke, hvad han så sin søn Marcus gøre i en kamp mod Hoffenheim.



Som tidligere fodboldspiller så havde man måske troet, at han kunne sætte sig ind i, hvordan man i kampens hede kan gøre ting, man kort efter fortryder.

Men sådan lader det ikke til at være for den tidligere Barcelona-stjerne og franske landsholdsspiller Lilian Thuram, efter han havde set sin søn 23-årige Marcus spytte en modstander i ansigtet.

Episoden fandt sted i kampen mellem Marcus Thurams klub Borussia Mönchengladbach og Hoffenheim i den tyske Bundesliga, der blev spillet lørdag aften.

Læs også:Carlsen: Klamme spytklatter – skete det her virkelig?

– Det, der sker i medierne, er fuldt forståeligt (omtalen af spytklatten, red.). Jeg så selv kampen og var i chok. Jeg spekulerede endda på, om det virkelig var min søn, siger far Thuram ifølge spanske Marca.

Marcus’ handling koster ham en måned løn svarende til ca. 1,1 millioner kroner og en bøde på 300.000 kroner fra det tyske fodboldforbund samt en karantæne på fem spilledage.

Ifølge Lilian Thuram ringede hans søn kort efter kampen for at fortælle ham og, at han ikke spyttede modstanderen med vilje.

Læs også:Spyttede på modstander: Angrebs-stjerne får lang karantæne

– Han sagde, far. Jeg vil ikke have at folk tror, jeg er i stand til at spytte på andre med vilje, for det giver ingen mening.

– Den første person, han ringede til, mens han stadig var i omkldningsrummet, var hans lillebror for at sige, “Kephren, jeg gjorde det ikke med vilje. Jeg sværger, jeg var sur…” Jeg tror han undskyldte til sin bror først, fordi han kender sin far…

48-årige Lilian Thuram flotte cv tæller blandt andet storklubberne Juventus og Barcelona, mens han også vandt VM i 1998 og EM to år senere med Frankrig.

Læs også:Legende-sønnen spyttede modstander: Nu får han kæmpe-bøde
Læs også:Svineri: Legendes søn spytter modstander i ansigtet
Læs også:Gladbach var tæt på stort resultat mod Real Madrid




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Silkeborg IF – FC København

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Klubboss raser efter skandalescener

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker