Legenden i chok over spytklat: Er han virkelig min søn?

Den tidligere franske landsholdsspiller Lilian Thuram forstår ikke, hvad han så sin søn Marcus gøre i en kamp mod Hoffenheim.



Som tidligere fodboldspiller så havde man måske troet, at han kunne sætte sig ind i, hvordan man i kampens hede kan gøre ting, man kort efter fortryder.

Men sådan lader det ikke til at være for den tidligere Barcelona-stjerne og franske landsholdsspiller Lilian Thuram, efter han havde set sin søn 23-årige Marcus spytte en modstander i ansigtet.

Episoden fandt sted i kampen mellem Marcus Thurams klub Borussia Mönchengladbach og Hoffenheim i den tyske Bundesliga, der blev spillet lørdag aften.

Læs også:Carlsen: Klamme spytklatter – skete det her virkelig?

– Det, der sker i medierne, er fuldt forståeligt (omtalen af spytklatten, red.). Jeg så selv kampen og var i chok. Jeg spekulerede endda på, om det virkelig var min søn, siger far Thuram ifølge spanske Marca.

Marcus’ handling koster ham en måned løn svarende til ca. 1,1 millioner kroner og en bøde på 300.000 kroner fra det tyske fodboldforbund samt en karantæne på fem spilledage.

Ifølge Lilian Thuram ringede hans søn kort efter kampen for at fortælle ham og, at han ikke spyttede modstanderen med vilje.

Læs også:Spyttede på modstander: Angrebs-stjerne får lang karantæne

– Han sagde, far. Jeg vil ikke have at folk tror, jeg er i stand til at spytte på andre med vilje, for det giver ingen mening.

– Den første person, han ringede til, mens han stadig var i omkldningsrummet, var hans lillebror for at sige, “Kephren, jeg gjorde det ikke med vilje. Jeg sværger, jeg var sur…” Jeg tror han undskyldte til sin bror først, fordi han kender sin far…

48-årige Lilian Thuram flotte cv tæller blandt andet storklubberne Juventus og Barcelona, mens han også vandt VM i 1998 og EM to år senere med Frankrig.

Læs også:Legende-sønnen spyttede modstander: Nu får han kæmpe-bøde
Læs også:Svineri: Legendes søn spytter modstander i ansigtet
Læs også:Gladbach var tæt på stort resultat mod Real Madrid




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Flere Superliga-kamp rykkes

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Sønderjyske køber ny cheftræner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK