Legenden i chok over spytklat: Er han virkelig min søn?

Den tidligere franske landsholdsspiller Lilian Thuram forstår ikke, hvad han så sin søn Marcus gøre i en kamp mod Hoffenheim.



Som tidligere fodboldspiller så havde man måske troet, at han kunne sætte sig ind i, hvordan man i kampens hede kan gøre ting, man kort efter fortryder.

Men sådan lader det ikke til at være for den tidligere Barcelona-stjerne og franske landsholdsspiller Lilian Thuram, efter han havde set sin søn 23-årige Marcus spytte en modstander i ansigtet.

Episoden fandt sted i kampen mellem Marcus Thurams klub Borussia Mönchengladbach og Hoffenheim i den tyske Bundesliga, der blev spillet lørdag aften.

Læs også:Carlsen: Klamme spytklatter – skete det her virkelig?

– Det, der sker i medierne, er fuldt forståeligt (omtalen af spytklatten, red.). Jeg så selv kampen og var i chok. Jeg spekulerede endda på, om det virkelig var min søn, siger far Thuram ifølge spanske Marca.

Marcus’ handling koster ham en måned løn svarende til ca. 1,1 millioner kroner og en bøde på 300.000 kroner fra det tyske fodboldforbund samt en karantæne på fem spilledage.

Ifølge Lilian Thuram ringede hans søn kort efter kampen for at fortælle ham og, at han ikke spyttede modstanderen med vilje.

Læs også:Spyttede på modstander: Angrebs-stjerne får lang karantæne

– Han sagde, far. Jeg vil ikke have at folk tror, jeg er i stand til at spytte på andre med vilje, for det giver ingen mening.

– Den første person, han ringede til, mens han stadig var i omkldningsrummet, var hans lillebror for at sige, “Kephren, jeg gjorde det ikke med vilje. Jeg sværger, jeg var sur…” Jeg tror han undskyldte til sin bror først, fordi han kender sin far…

48-årige Lilian Thuram flotte cv tæller blandt andet storklubberne Juventus og Barcelona, mens han også vandt VM i 1998 og EM to år senere med Frankrig.

Læs også:Legende-sønnen spyttede modstander: Nu får han kæmpe-bøde
Læs også:Svineri: Legendes søn spytter modstander i ansigtet
Læs også:Gladbach var tæt på stort resultat mod Real Madrid






LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk VM-chok

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock