Legenden i chok over spytklat: Er han virkelig min søn?

Den tidligere franske landsholdsspiller Lilian Thuram forstår ikke, hvad han så sin søn Marcus gøre i en kamp mod Hoffenheim.



Som tidligere fodboldspiller så havde man måske troet, at han kunne sætte sig ind i, hvordan man i kampens hede kan gøre ting, man kort efter fortryder.

Men sådan lader det ikke til at være for den tidligere Barcelona-stjerne og franske landsholdsspiller Lilian Thuram, efter han havde set sin søn 23-årige Marcus spytte en modstander i ansigtet.

Episoden fandt sted i kampen mellem Marcus Thurams klub Borussia Mönchengladbach og Hoffenheim i den tyske Bundesliga, der blev spillet lørdag aften.

Læs også:Carlsen: Klamme spytklatter – skete det her virkelig?

– Det, der sker i medierne, er fuldt forståeligt (omtalen af spytklatten, red.). Jeg så selv kampen og var i chok. Jeg spekulerede endda på, om det virkelig var min søn, siger far Thuram ifølge spanske Marca.

Marcus’ handling koster ham en måned løn svarende til ca. 1,1 millioner kroner og en bøde på 300.000 kroner fra det tyske fodboldforbund samt en karantæne på fem spilledage.

Ifølge Lilian Thuram ringede hans søn kort efter kampen for at fortælle ham og, at han ikke spyttede modstanderen med vilje.

Læs også:Spyttede på modstander: Angrebs-stjerne får lang karantæne

– Han sagde, far. Jeg vil ikke have at folk tror, jeg er i stand til at spytte på andre med vilje, for det giver ingen mening.

– Den første person, han ringede til, mens han stadig var i omkldningsrummet, var hans lillebror for at sige, “Kephren, jeg gjorde det ikke med vilje. Jeg sværger, jeg var sur…” Jeg tror han undskyldte til sin bror først, fordi han kender sin far…

48-årige Lilian Thuram flotte cv tæller blandt andet storklubberne Juventus og Barcelona, mens han også vandt VM i 1998 og EM to år senere med Frankrig.

Læs også:Legende-sønnen spyttede modstander: Nu får han kæmpe-bøde
Læs også:Svineri: Legendes søn spytter modstander i ansigtet
Læs også:Gladbach var tæt på stort resultat mod Real Madrid






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’