Lukas Hradecky skifter klub: Præsenteret i Leverkusen

Den finske målmand med en fortid i Superligaen er ny keeper i Bayer Leverkusen.



Fremover er det finske Lukas Hradecky, der skal stoppe modstanderne, når Leverkusen jagter europæiske pladser og spiller med om medaljer.

Den finske målmand, 28 år, er netop blevet præsenteret på en femårig aftale i Leverkusen, som han skifter til på en fri transfer.

Landsholdskeeperen har en fortid i dansk fodbold. Det var i Esbjerg, han slog sit navn fast, og siden skiftede han til Brøndby, hvor han hurtigt blev en stor profil og ikke mindst en favorit blandt publikum med altid godt humør og smittende grin.

Keeperen blev siden solgt til Eintracht Frankfurt, og nu tager han altså turen videre til Leverkusen. Skæbnen vil, at det var Frederik Rønnow, der erstattede Hradecky i Brøndby, og det er altså også Rønnow, der erstattet finnen i Frankfurt.

– Vi er meget glade for, at vi har forstærket os med så dygtig en målmand. Lukas Hradecky er en fremragende Bundesliga-keeper, har international erfaring som landsholdsspiller og var i Frankfurt en stor leder. Han viste sine store kvaliteter i cupturneringen (som Frankfurt vandt, red.), siger sportsdirektør Rudi Völler.

I Leverkusen skal Lukas Hradecky konkurrere med Bernd Leno, der er på kontrakt et par år endnu. Men han har luftet sin utilfredshed med at være i klubben, og han ventes at blive solgt, hvilket altså åbner pladsen til Lukas Hradecky.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-profil med hattrick i målfest

De vil have Gaaei – her er prisen

Her er Tysklands vej til VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chok: Uruguay færdige ved VM

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen