– Danmark bør holde øje med ham! Han er en virkelig talentfuld og interessant spiller for fremtiden.
Sådan lød det i foråret fra Hertha Berlins sportsdirektør Benjamin Weber om det danske angribertalent Gustav Ørsøe Christensen, der dengang fik godt med spilletid for både førsteholdet og reserverne i den tyske traditionsklub.
Siden har spilletiden imidlertid været mere knap for den unge angriber, der scorede mål på samlebånd som ungdomsspiller i FC Midtjylland.
I denne sæson har Gustav Ørsøe Christensen blot fået et enkelt meget kort indhop for Hertha Berlin tilbage i august, og i weekenden var han for første gang i over en måned i aktion for Hertha Berlins andethold. Det var blot hans sjette optræden i denne sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Nu giver Benjamin Weber en status på den 20-årige dansker over for Tipsbladet.
– Gustav er en ung spiller, der har udviklet sig rigtig godt det seneste halvandet år i Berlin, og han fik hurtigt pænt meget spilletid i 2. Bundesliga i sidste sæson. Vi var ret glade og tilfredse med hans udvikling.
– Desværre får han i øjeblikket mindre spilletid på førsteholdet på grund af den skarpe konkurrence i vores trup. Derfor forsøger vi også at bruge ham jævnligt i vores U23-trup (andethold, red.) til at bringe ham på banen til spilletid, lyder det i en skriftlig kommentar fra Benjamin Weber til Tipsbladet.
Spilletiden på andetholdet har dog som nævnt været begrænset, fordi han oftest har været ubenyttet indskifter for førsteholdet.
Spørgsmålet er, om det kan give anledning til at overveje at udleje 20-årige Gustav Ørsøe Christensen i januar.
– Vi er nødt til at holde øje med hans situation sammen med ham, fordi spilletid er det vigtigste for udviklingen af en ung spiller, fortæller Benjamin Weber.
Hertha Berlin hentede Gustav Ørsøe Christensen fra FC Midtjylland i sommeren 2023, efter at angriberen havde scoret mål på samlebånd for “ulvenes” ungdomshold.
I Hertha Berlin har han kontrakt til sommeren 2027.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Landsholdet forsinket
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
TRANSFER
Uventet skifte?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFERPLANEN