Målkonge i Danmark – nu spiller han slet ikke

Det danske stortalent Gustav Ørsøe Christensen får ikke meget spilletid i Tyskland. Nu sætter sportschefen ord på situationen over for Tipsbladet.



– Danmark bør holde øje med ham! Han er en virkelig talentfuld og interessant spiller for fremtiden.

Sådan lød det i foråret fra Hertha Berlins sportsdirektør Benjamin Weber om det danske angribertalent Gustav Ørsøe Christensen, der dengang fik godt med spilletid for både førsteholdet og reserverne i den tyske traditionsklub.

Siden har spilletiden imidlertid været mere knap for den unge angriber, der scorede mål på samlebånd som ungdomsspiller i FC Midtjylland.

I denne sæson har Gustav Ørsøe Christensen blot fået et enkelt meget kort indhop for Hertha Berlin tilbage i august, og i weekenden var han for første gang i over en måned i aktion for Hertha Berlins andethold. Det var blot hans sjette optræden i denne sæson. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y8JDW0

Foto: Alamy

Nu giver Benjamin Weber en status på den 20-årige dansker over for Tipsbladet.

– Gustav er en ung spiller, der har udviklet sig rigtig godt det seneste halvandet år i Berlin, og han fik hurtigt pænt meget spilletid i 2. Bundesliga i sidste sæson. Vi var ret glade og tilfredse med hans udvikling.

– Desværre får han i øjeblikket mindre spilletid på førsteholdet på grund af den skarpe konkurrence i vores trup. Derfor forsøger vi også at bruge ham jævnligt i vores U23-trup (andethold, red.) til at bringe ham på banen til spilletid, lyder det i en skriftlig kommentar fra Benjamin Weber til Tipsbladet. 

Spilletiden på andetholdet har dog som nævnt været begrænset, fordi han oftest har været ubenyttet indskifter for førsteholdet.

Spørgsmålet er, om det kan give anledning til at overveje at udleje 20-årige Gustav Ørsøe Christensen i januar. 

– Vi er nødt til at holde øje med hans situation sammen med ham, fordi spilletid er det vigtigste for udviklingen af ​​en ung spiller, fortæller Benjamin Weber.

Hertha Berlin hentede Gustav Ørsøe Christensen fra FC Midtjylland i sommeren 2023, efter at angriberen havde scoret mål på samlebånd for “ulvenes” ungdomshold.

I Hertha Berlin har han kontrakt til sommeren 2027. 






Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj