Målkonge i Danmark – nu spiller han slet ikke

Det danske stortalent Gustav Ørsøe Christensen får ikke meget spilletid i Tyskland. Nu sætter sportschefen ord på situationen over for Tipsbladet.



– Danmark bør holde øje med ham! Han er en virkelig talentfuld og interessant spiller for fremtiden.

Sådan lød det i foråret fra Hertha Berlins sportsdirektør Benjamin Weber om det danske angribertalent Gustav Ørsøe Christensen, der dengang fik godt med spilletid for både førsteholdet og reserverne i den tyske traditionsklub.

Siden har spilletiden imidlertid været mere knap for den unge angriber, der scorede mål på samlebånd som ungdomsspiller i FC Midtjylland.

I denne sæson har Gustav Ørsøe Christensen blot fået et enkelt meget kort indhop for Hertha Berlin tilbage i august, og i weekenden var han for første gang i over en måned i aktion for Hertha Berlins andethold. Det var blot hans sjette optræden i denne sæson. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

2Y8JDW0

Foto: Alamy

Nu giver Benjamin Weber en status på den 20-årige dansker over for Tipsbladet.

– Gustav er en ung spiller, der har udviklet sig rigtig godt det seneste halvandet år i Berlin, og han fik hurtigt pænt meget spilletid i 2. Bundesliga i sidste sæson. Vi var ret glade og tilfredse med hans udvikling.

– Desværre får han i øjeblikket mindre spilletid på førsteholdet på grund af den skarpe konkurrence i vores trup. Derfor forsøger vi også at bruge ham jævnligt i vores U23-trup (andethold, red.) til at bringe ham på banen til spilletid, lyder det i en skriftlig kommentar fra Benjamin Weber til Tipsbladet. 

Spilletiden på andetholdet har dog som nævnt været begrænset, fordi han oftest har været ubenyttet indskifter for førsteholdet.

Spørgsmålet er, om det kan give anledning til at overveje at udleje 20-årige Gustav Ørsøe Christensen i januar. 

– Vi er nødt til at holde øje med hans situation sammen med ham, fordi spilletid er det vigtigste for udviklingen af ​​en ung spiller, fortæller Benjamin Weber.

Hertha Berlin hentede Gustav Ørsøe Christensen fra FC Midtjylland i sommeren 2023, efter at angriberen havde scoret mål på samlebånd for “ulvenes” ungdomshold.

I Hertha Berlin har han kontrakt til sommeren 2027. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Skidt nyt om Lukas Lerager

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!