Dortmund leverede en blodfattig indsats og tabte tirsdag aften 1-2 til St. Pauli på udebane i den tyske pokalturnering, DFB Pokal.
Danske Simon Makienok fik overtiden af opgøret som indskifter for St. Pauli, der til dagligt topper 2. Bundesligaen og nu er klar til pokalturneringens kvartfinaler.
Med Dortmunds nederlag er de tre øverste hold fra den øjeblikkelige stilling i Bundesligaen ude af pokalturneringen. Bayern München og Bayer Leverkusen røg allerede ud i oktober.
St. Pauli fik en drømmestart, da angriberen Etienne Amenyido efter fire minutter bragte holdet foran med 1-0 efter et velorkestreret angreb.
Uden at sprudle dominerede Dortmund spillet, men de offensive profiler manglede sit vanlige niveau omkring feltet.
I stedet blev det 2-0 efter 40 minutters spil, da midtbanespilleren Axel Witsel gled et hårdt og fladt indlæg i eget net.
St. Pauli havde et godt forsøg i starten af anden halvleg, men missede sin mulighed for at bringe sig foran med 3-0. Og kort efter reducerede Erling Haaland i stedet til 1-2 på et straffespark.
Hjemmeholdet fightede dog forbilledligt mod et tamt Dortmund-hold, og derfor sluttede det også ganske fortjent med en hjemmesejr.
Andetsteds røg også Bo Svenssons Mainz ud. Uden skadede Marcus Ingvartsen smed holdet en 1-0-føring og tabte 1-3 til Bundesliga-rivalerne Bochum.
Tidligere tirsdag aften røg FC Köln fra midten af Bundesligaen ud til St. Paulis bysbørn Hamburger SV fra den næstbedste række efter forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence.
Karlsruhe fra 2. Bundesligaen er også klar til kvartfinalerne efter en 1-0-sejr på udebane over TSV München fra 3. Liga.
De resterende ottendedelsfinaler afvikles onsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
