Makienok i sensation: Kultklub slår Dortmund ud

De tre øverste hold i Bundesligaen er ude af pokalen, efter at Dortmund tabte 1-2 til St. Pauli.



Dortmund leverede en blodfattig indsats og tabte tirsdag aften 1-2 til St. Pauli på udebane i den tyske pokalturnering, DFB Pokal.

Danske Simon Makienok fik overtiden af opgøret som indskifter for St. Pauli, der til dagligt topper 2. Bundesligaen og nu er klar til pokalturneringens kvartfinaler.

Med Dortmunds nederlag er de tre øverste hold fra den øjeblikkelige stilling i Bundesligaen ude af pokalturneringen. Bayern München og Bayer Leverkusen røg allerede ud i oktober.

St. Pauli fik en drømmestart, da angriberen Etienne Amenyido efter fire minutter bragte holdet foran med 1-0 efter et velorkestreret angreb.

Uden at sprudle dominerede Dortmund spillet, men de offensive profiler manglede sit vanlige niveau omkring feltet.

I stedet blev det 2-0 efter 40 minutters spil, da midtbanespilleren Axel Witsel gled et hårdt og fladt indlæg i eget net.

St. Pauli havde et godt forsøg i starten af anden halvleg, men missede sin mulighed for at bringe sig foran med 3-0. Og kort efter reducerede Erling Haaland i stedet til 1-2 på et straffespark.

Hjemmeholdet fightede dog forbilledligt mod et tamt Dortmund-hold, og derfor sluttede det også ganske fortjent med en hjemmesejr.

Andetsteds røg også Bo Svenssons Mainz ud. Uden skadede Marcus Ingvartsen smed holdet en 1-0-føring og tabte 1-3 til Bundesliga-rivalerne Bochum.

Tidligere tirsdag aften røg FC Köln fra midten af Bundesligaen ud til St. Paulis bysbørn Hamburger SV fra den næstbedste række efter forlænget spilletid og en straffesparkskonkurrence.

Karlsruhe fra 2. Bundesligaen er også klar til kvartfinalerne efter en 1-0-sejr på udebane over TSV München fra 3. Liga.

De resterende ottendedelsfinaler afvikles onsdag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske