Massiv interesse for Bundesliga-dansker

Der var i den grad bud efter Jacob Steen Christensen på januars transfermarked.



Hvorfor spiller han ikke?

Det spørgsmål har mange stillet sig selv i løbet af efterårssæsonen, hvor Jacob Steen Christensen efter skiftet fra FC Nordsjælland til FC Köln kun så Bundesliga-fodbold fra tribunen eller bænken.

En skade slugte en god del af halvsæsonen og er med til at forklare fraværet, men Kölns konsekvente bænkning af danskeren vakte så meget opsigt, at Jacob Steen Christensen havde en travl januar.

For en af Superligaens bedste centrale midtbanespillere skulle naturligvis ikke tilbringe et helt år med at se fodbold, og der var i Tyskland overvejelser om Kölns vilje til at lade danskeren gå.

Sidste sommer forlod midtbanespilleren FC Nordsjælland på fri transfer, og der havde været massiv interesse fra snart sagt alle ender og kanter i Europa.

Og det var der ifølge Tipsbladets oplysninger igen i januar.

Der var engelsk interesse, ganske vist fra næstbedste række, hvor der også tidligere har været interesse fra mindre klubber i Premier League, og klubber i adskillige andre lande var også på banen med henvendelser til FC Köln.

Mange af disse klubber var gengangere fra sidste års spil om danskerens signatur.

Men af flere årsager var FC Köln ikke indstillet på at lade 'Jaxe' gå, uanset tilbuddenes karakter og størrelse.

I januar lod FC Köln dansk-luxembourgske  Mathias Olesen gå på leje til Yvendon i Schweiz, og dermed havde Bundesliga-bundholdet rent numerisk brug for Christensen.

Men til sommer er FC Köln også i den kattepine, at man, til klubledelsens enorme vrede og utilfredshed, har transfer-karantæne, en karantæne der såmænd også dækker januar-vinduet i 2025.

Köln hentede ifølge fodboldens myndigheder og appeldomstol CAS en slovensk angriber med metoder, der var så meget i strid med transfermarkedets regler, at det har kostet et helt års transferforbud.

Jacob Steen Christensen fik Bundesliga-debut for FC Köln i midten af januar i et nederlag til Dortmund, og nu skal danskerne og holdkammeraterne jagte overlevelse i en svær position, hvor man ligger nummer 16 og dermed til Relegationsspiel, og bekymrende kun har scoret 12 mål i 19 kampe.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’