Opdatering: Tipsbladet har været i kontakt med Wolfsburg, som ikke kan genkende oplysningerne fra Wolfsburger Allgemeine.
Det har bestemt ikke kørt på skinner for VfL Wolfsburg, der i denne sæson har fyret både træner og sportsdirektør, men administrerende direktør Peter Christiansen har overlevet indtil videre.
Og danskeren har også en god chance for at forblive i VfL Wolfsburg for nuværende, skriver det store lokalmedie Wolfsburger Allgemeine.
Danskeren er sat i spidsen for at finde den næste sportsdirektør i klubben, og samtidig med det arbejde er Peter Christiansen også fungerende sportsdirektør og rykket tættere på holdet, skriver mediet.
Her fremgår det, at han tilbyder sin hjælp til staben, hvis der er noget, de har brug for – og det kunne der sagtens tænkes at være i denne periode, hvor klubben foruden en sportsdirektør også leder efter en permanent cheftræner efter fyringen af Paul Simonis.
Sikkert er det dog, at den tidligere FC København-sportsdirektør er under pres, for den kommende sportsdirektør skal levere varen fra dag ét – ellers vil Peter Christiansen også i fare for at få en fyreseddel.
Den succes vil dog komme med et men. For når “PC” finder en ny sportsdirektør, vil hans egen rolle også blive reduceret. Så vil han ikke længere være den dominerende sportslige beslutningstager, skriver Wolfsburger Allgemeine, men blot være til rådighed som sparringspartner for den nye sportsdirektør.
Tipsbladet har været i kontakt med VfL Wolfsburg, der ikke kan genkende oplysningerne fra den tyske avis.
I forvejen har Wolfsburger Allgemeine tidligere beskrevet, hvordan “PC” er under pres, og hvordan dele af bestyrelsen ikke har et godt øje til danskeren. Selv om han på den korte bane overlever, er det langt fra umuligt, at parterne på den lange bane går hver til sit, lyder meldingen i mediet.
Wolfsburg, der blandt andet har Christian Eriksen og Jonas Wind i truppen, ligger blot nummer 15 i Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Dolberg opereret efter grim skade
Victor Froholdt vinder endnu en pris
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
NYHEDER
Skiftede til Superligaen – drømmer om retur
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
AVIS
Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
NYHEDER
Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør
TOPNYHED